Až dvě třetiny dětí nastupují do první třídy s deformitou nohy. Příčinou je nevhodná obuv, varují lékaři!

Dvě třetiny prvňáků v Česku trpí deformitou nohy, upozorňují lékaři. Prakticky všechny děti se přitom rodí s normální funkcí a postavením nohy. Podle odborníků je hlavní příčinou nevhodná obuv.

„Nejčastěji mohou za poškození dětských nohou špatné velikosti nebo celodenní nošení obuvi z umělých materiálů, která je určena pouze na sport. Rodiče také ve snaze ušetřit obouvají mladší děti do bot po starších sourozencích nebo kupují levné výrobky z Číny,“ upozorňuje Dominik Šprunk, výrobce zdravotní obuvi Santé. Při dlouhodobé zátěži nohou v nevhodné obuvi se však mohou projevit i trvalé změny, které se odstraňují až v dospělosti operacemi, varují lékaři.

Dětským nohám škodí nevhodné boty i běhání naboso po tvrdém povrchu
„Přibližně 95% v Česku rodí se zdravou nohou. Stejný počet ovšem nastupuje do první třídy s nějakou vadou funkce a postavení nohy. U dvou třetin prvňáků se dokonce jedná o zcela jasné funkční poruchu nohy až deformity. Nejčastěji se jedná o výrazné snížení klenby, jak příčné, tak podélné, špatné postavení v kotnících a jejich nestabilita, vbočené palce a různé otlaky a deformity nehtů. Dále bolesti úponů svalů v plosce nohy a achilových šlachách. Tyto problémy se pak dále řetězí výše do kolenních i kyčelních kloubů, pánve a následně páteře. Příčinou je nevhodná obuv, protože děti mají nohy zavřené v úzkých, tvrdých, neohebných botách, nebo naopak v teniskách a jiných sportovních botách do špičky s odpružením paty,“ říká primářka Oddělení léčebné rehabilitace Vítkovické nemocnice Agel v Ostravě MUDr. Jana Štveráková.

Dominik Šprunk, výrobce zdravotní obuvi Santé, k tomu dodává: „Pro děti nejsou na celodenní nošení vhodné ani takzvané barefoot boty, které se v posledních letech stávají trendem. Nohy by měla mít co největší kontakt s terénem, jen pokud chodí po přírodním podloží. Chození na boso po tvrdé podlaze nebo venku po asfaltu neprospívá ani dospělé noze, natož dětské.“  

Pozor na dětské boty s ortopedickým tvarováním
Rodiče by si podle odborníků měli více všímat důležitých parametrů dětské obuvi. „Do velikosti chodidla 27-28 by bota měla mít rovnou stélku. Nevhodné jsou boty s ortopedickým tvarováním, protože dítě má v tomto období plosku pokrytou tukovým polštářkem a klenek nohu deformuje. I v pozdějším věku je nutné, aby byla noha v botě dostatečně fixována. K tomu slouží pevný opatek, který vyztuží botu v oblasti paty. Opatek společně s vhodným střihem svršku, regulovatelným suchým zipem či šněrováním, dokonale fixuje nohu dítěte a je dobrou prevencí před vznikem nejrůznějších deformit nohou,“ doporučuje expert na zdravotní obuv ze společnosti Santé Dominik Šprunk.

Nedávejte dětem použité boty a dejte pozor na levné výrobky z Číny
Za vysoce rizikové považují odborníci nakupování použitých bot z bazarů a tržišť, nebo přenechávání bot po starších sourozencích mladším dětem na donošení. „Levné boty z Asie, především bačkory, mohou dětskou nohu poškodit výluhy z nevhodně zpracované kůže. Dětské noze neprospívá ani nošení opotřebované obuvi po starších sourozencích. Takové boty mají mnohdy sešlapané opatky a patníky, prošlapané podešve, devastované podšívky a stélky a vůbec jsou vyšlápnuté po předchozím spotřebiteli. Většinu bot kvůli aktivaci lepidel nelze vyprat na teplotu vyšší než 40°C, a proto mohou boty po cizích dětech také ukrývat bakteriologické infekce a plísně,“ upozorňuje Dominik Šprunk ze společnosti Santé.

Jeho slova potvrzuje i primářka Jana Štveráková z Oddělení léčebné rehabilitace Vítkovické nemocnice Agel v Ostravě. „Deformity chodidel a postavení nohou lze upravit až v dospělosti operacemi. Nejčastěji deformity nohou vznikají při dlouhodobém nošení bot menších, než je aktuální velikost chodidla. Rodiče by měli hlídat, zda dítě už z bot nevyrostlo a dbát na to, aby mělo dítě vždy dostatečnou velikost obuvi a také více páru bot, aby mohly boty střídat.“

Tip redakce:
Vyzkoušejte Sprej pro svěžest nohou SANTÉ
Zatímco první polovina léta nám dala zapomenout na horkost prázdnin v letech předchozích, druhá již pořádně potrápila stupnice teploměrů. Veškeré osvěžení, které je v tu chvíli k dispozici, přijde vhod, stejně tak samozřejmé použití deodorantů a antiperspirantů. Ale víte, že existuje i osvěžující přípravek, který poskytne podobnou péči vašim nohám? Je to Sprej pro svěžest nohou od české značky SANTÉ.

Jeho služby oceníte nejen během vysokých teplot, ale třeba i po dlouhém dni v uzavřených botách nebo při sportu.

SANTÉ Sprej pro svěžest nohou je osvěžující a jemný deodorant s antiperspiračním účinkem. Výrazně působí na tvorbu a rozklad potu, zabraňuje zápachu. Přísady mentolu a kafru působí chladivě a vzbuzují pocit úlevy. Pokožka je po použití sametově jemná. Přípravek je vhodné používat v kombinaci se SANTÉ Sprejem na ošetření obuvi.

SANTÉ Sprej pro svěžest nohou pořídíte v Ateliérech zdravého obouvání, lékárnách a vybraných prodejnách se zdravou obuví za doporučenou cenu 69 Kč.

Na výlety a túry nezapomeňte kvalitní impregnaci SANTÉ!
Chystáte se letos vysokohorskými túrami pokořit Krkonoše, Šumavu, Jizerky nebo třeba Velké Tatry? Pokud ano, nezapomínejte, že horské počasí je zrádné a z pálícího slunce může vzniknout pěkná bouřka. Proto je i v podstatě celý rok nutno myslet na kvalitní impregnaci jak obuvi, tak třeba batohů, tašek, čepic a stanů. Dobrá impregnace se vyplatí ale i vodákům či každému, kdo ráno vyrazí do přírody zkropené ranní rosou nebo ho na výletě chytne blesková přeháňka.

Česká značka SANTÉ není jen výrobce kvalitní zdravotní obuvi, ale také univerzální impregnace vhodné pro ochranu před vlhkostí a nečistotami. Využijete ji v létě, na podzim, v zimě i na jaře na jakékoliv outdoorové vybavení. Funguje i na hydrofobní usně v kombinaci s tex-membránami. Impregnace SANTÉ udržuje vodní kapky na povrchu a minimalizuje tak kontakt vody s materiálem. Přitom ale nesnižuje propustnost pro vodní páry a tak nezhoršuje mikroklima v obuvi.

Nezapomeňte, že po postřiku je dobré dát ošetřené věci nějaký čas na vstřebání, obzvláště v případě usňové obuvi, takže impregnaci provádějte včas před samotnou túrou. Jakmile začne svrchní část obuvi nasakovat vodu, je třeba impregnaci obnovit.

Univerzální impregnaci Santé pořídíte v Ateliérech zdravého obouvání či prodejnách zdravotní obuvi za doporučenou cenu 119 Kč.

Zdroj a foto: Santé, www.pohodlipronohy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *