Klíště: nemoc hrozí i při jeho odstraňování ze srsti zvířat

Psi i kočky, které mají přístup ven, jsou častým zdrojem klíšťat. Lymeskou borreliózou nebo klíšťovou encefalitidou se pak nenakazíte přímo od psa nebo od kočky, ale při odstraňování klíštěte. Případně vás klíště využije jako hostitele, pokud se mu nepodaří přichytit se na zvíře.

Z vlastní zkušenosti to zná pan Zdeněk (60) z Plzně: „Velmi pravděpodobně jsem si nákazu způsobil při odstraňování klíštěte ze svého psa. Tehdy jsem si neuvědomil, že stačí dotknout se klíštěte a nevydezinfikovat si pořádně ruce. Jen malá oděrka stačí k tomu, aby se klíšťová encefalitida přenesla i tak,“ říká.

Oděrka na kůži může být bránou
„Klíšťata se mohou na zvíře přisát nejen během každé procházky, ale i při pobytu na zahradě, kde se klíšťata také běžně vyskytují. Při odstraňování klíštěte zvířeti rukou dochází ke kontaminaci, malá oděrka na kůži může být pro virus bránou ke vstupu a podpořit nákazu. Proto je vhodné odstraňovat klíště v ochranných rukavicích a speciálním nástrojem, např. pinzetou,“ říká MUDr. Jana Váchalová z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny, Fakultní nemocnice Plzeň. „U našich hospitalizovaných pacientů se s tímto mechanismem přenosu setkáváme často. Proto je důležité se při odebírání anamnézy zaměřit nejen na přisáté klíště, ale též na pobyt ve volné přírodě či na zahradě, a na to, zda nemocný klíště neodstraňoval.“

Rekonvalescence trvá měsíce
Klíšťová encefalitida se zpravidla projevuje ve dvou fázích, kdy první připomíná chřipku a druhá pak přichází po několika dnech zdánlivého klidu. „Když o sobě dala nemoc vědět podruhé, byla velmi silná. Neudržel jsem se ve vzpřímeném stavu, obtížně jsem vnímal okolí, nedokázal jsem se ani podepsat. Dohromady mi rekonvalescence trvala 6 měsíců,“ říká pan Zdeněk.

Bez obav před klíšťovou encefalitidou už po měsíci
Proti klíšťové encefalitidě sice neexistuje specifická léčba (lékaři pouze mírní příznaky), ale lidé se mohou nechat očkovat. „Povědomí o tom, že klíšťová encefalitida je opravdu závažné onemocnění, je ve společnosti příliš malé. Přitom ochrana, konkrétně očkování, je všem jednoduše k dispozici. Moje rodina je již očkovaná, a pokud bych mohl vrátit čas, jednoznačně bych se nechal též očkovat,“ uzavírá pan Zdeněk. Očkování, které v ČR využívá 29 %, je přitom vhodné v i v období aktivity klíšťat. Při tzv. zrychleném schématu se druhá dávka aplikuje už 2 týdny po první a za dalších 14 dní je možné očekávat dostatečnou ochranu. Kvůli třetí dávce je třeba k lékaři zajít po šesti až dvanácti měsících. Doba na přeočkování, už jen jednou dávkou, je v závislosti na věku po dalších 3 nebo 5 letech.

U lymeské borreliózy je to naopak: k léčbě je možné použít antibiotika, ale na druhou stranu není k dispozici očkování.

Počty případů klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy

  1-7/2020 1-7/2019 7/2020 7/2019
Klíšťová encefalitida 366 297 208 178
Lymeská borrelióza 1821 1710 707 602

TIPY PRO PEJSKAŘE

  • Pořiďte svému mazlíčkovi některý z výrobků, který je před klíšťaty chrání. Existují i nástroje, které vás upozorní na blížící se konec doby účinnosti např. obojků.
  • Investujte nejen do psa či kočičky, ale i do sebe – očkování proti klíšťové encefalitidě vás ochrání před onemocněním, na které neexistuje léčba. Jedna dávka očkování (nejprve jsou nutné 3 dávky s časovým odstupem, poté stačí přeočkování jen jednou dávkou) vyjde přibližně na 900 Kč. V rámci preventivního programu přitom můžete požádat svou pojišťovnu o příspěvek na očkování.
  • Stáhněte si aplikaci Tick Finder. Jde o jednoduchou interaktivní mapu znázorňující oblasti, ve kterých se klíšťata vyskytují. Místa zaznamenaného výskytu klíšťat jsou hlášena uživateli této aplikace. Tímto způsobem je možné upozornit pejskaře na nová místa výskytu klíšťat.
  • Při příchodu domů zkontrolujte psa i sebe.
  • Při odstraňování klíštěte, u kterého odborníci používají použít viklavý pohyb (ne kroucení) nezapomeňte na rukavice. Klíště po vytažení ihned spláchněte do záchodu. Určitě ho nerozmačkávejte – v případě, že je klíště nakažené, zvyšujete pravděpodobnost přenosu nemoci.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *