Fast Fashion: Boj značky Circlle proti dopadům a rizikům módního průmyslu

Současný módní průmysl patří k oblastem podnikání s největším negativním vlivem na životní prostředí. Mnoho aspektů a dílčích činností tvorby módy ubližuje nejen přírodně, vzduchu a vodě, ale také nám lidem.  Žijeme ve světě, kdy touha po ziscích daleko převyšuje odpovědnost našich činů. Pojďme se podívat na hlavní problémy módního průmyslu a na detailní cestu produktů značky Circlle od tvorby materiálů až k zákazníkovi.

Velkým problémem současného módního světa je “moderní otroctví”, kdy pouze dvě procenta pracujících v módním průmyslu dosáhnou na minimální mzdu v daném, kdy se často jedná o existenční minimum. Tento fakt se stává epidemií, která nám sice umožňuje nakupovat častěji za nízké ceny, avšak na úkor kvality produktů a živobytí pracujících. Neposledním problémem je množství vyprodukovaných produktů, které vysoce převyšují poptávku. Vytváří se až padesát kolekcí ročně za velmi nízkou cenu a ve špatné kvalitě, a tak vzniká enormní množství textilního odpadu a bohužel pouze 1 % všech textilních materiálů je recyklováno a znovu využito. Dalším problémem, kterému se značka Circlle chce postavit, je to, že každý rok se do oceánu dostane až dvanáct milionů tun plastového odpadu. 46 % tvoří zanechané rybářské sítě a ve zbytku je velké procento dalších pozůstatků rybolovu, jako jsou lana, pasti na úhoře, košíky a bedny.[1]

Úvod opravdu nepřináší dobré světlo na módní průmysl, ani na jeho zákazníky, kteří stále slepě podporují levné řetězce pod nátlakem mít ty nejnovější trendy a střídat jeden kousek za druhým s tím, že to i tak brzy vyhodí. Naštěstí mnoho značek a firem se vydaly opačným směrem a proti těmto problémům se snaží bojovat. Circlle je malá česká značka, které se snaží ve všech ohledech tvorby myslet na životní prostředí, férovost a udržitelnost.

Základem dosavadních produktů Circlle je speciální materiál ECONYL®, který je zpracováván v Itálii a Slovinsku, kde pro výrobu shromažďují, třídí a čistí staré rybářské sítě a odpad ze Středozemního moře. Takže nejen že se moře vyčistí, ale také se šetří velké množství energie a přírodních surovin. Dále se k využívají k výrobě jakékoliv textilní zbytky, průmyslové nadbytky a vyloučené materiály, které by jinak po skončení své životnosti putovaly na skládky a dál by zatěžovaly planetu. To vše se postupně procesem obnovy přemění na 100 % nylonovou přízi, ze které jsou kousky Circlle následně šity.

Doba a objevy jdou stále vpřed, a i Circlle stále hledá nové inovativní, ale zároveň udržitelné materiály a způsoby tvorby. Zároveň se snaží nalézt rovnováhu mezi volbou materiálů a následné funkčností produktů, neboť například vlastnosti recyklované bavlny nejsou vhodné pro sportovní oblečení, které se vytahá, nesaje pot nebo se přeruší jednotlivá vlákna a produkt časem přestane zákazníkům vyhovovat a stane se tak odpadem.

Pro výrobu, distribuci i další aspekty tvorby produktů Circlle se používají výhradně materiály, které jsou již vyřazeny, takže i nitě rPet, které používáme, se vyrábí výhradně z recyklovaného plastu. Recyklované a nadále recyklovatelné jsou cedulky oblečení, děkovné kartičky, hygienické vložky do plavek i obaly, ve kterých zásilky chodí zákazníkům.

Značka Circlle se snaží, co největší část tvorby produktů držet, co nejblíže koncovému zákazníkovi, aby snížila velikost uhlíkové stopy každého produktu. Proto design a výrobu zajišťují menší lokální dodavatelé. Bohužel v České republice jsou zatím stále omezené technologické možnosti, ale není potřeba produkty vyrábět v Asii, aby mohly být využity nejnovější technologie. I v Evropě jsou dostupní inovativní výrobci s certifikacemi o udržitelnosti nejen materiálů, ale i pracovních podmínek a ty značka Circlle aktivně vyhledává, aby vytvořila nejen kvalitní, ale i fér a udržitelné produkty.

Již známé kousky, jako jsou Circlle legíny a podprsenky si nyní můžete vyzkoušet a zakoupit osobně v jógovém studiu Jóga Letná, Yogamovement a Jógovna. Udělejte krok s ohledem na naši planetu a navštivte prodejny nebo https://www.circlle.cz/. Volba značky Circlle je začátek cesty, jak se skrze etickou výrobu z recyklovaných materiálů postavit problémům spojených se znečištěnými oceány a vykořisťováním pracovníků módních gigantů.

Noste oblečení, na které můžete být opravdu hrdí!

[1] © University of the Arts London 2018

Zdroj a foto: Circlle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.