Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

„Když přijde krize, sáhneme do úspor,“ říkají Češi. Třetina má naspořeno do 10 tisíc!

Úspory jsou v době krize obzvlášť důležité. Více než polovina Čechů na úspory také spoléhá pro případnou druhou vlnu Covid-19. Z výzkumu společnosti Provident Financial a společnosti NMS Market Research však vyplývá, že vhodné rezervy má jen menší procento Čechů. Ideální finanční polštář, kterým je šestinásobek měsíčního výdělku, má naspořeno přibližně 17 % z nás.

Nemáme z čeho, nebo to jen neumíme?
Na úspory se chce v případě druhé vlny pandemie spolehnout více než polovina Čechů. S pravidelným spořením to však podle průzkumu Providentu není příliš růžové. Pětina lidí nespoří vůbec a jako důvod udává, že nemá z čeho. Uvádí to i každý desátý v domácnostech s čistým měsíčním příjmem nad 40 tisíc. „Za absencí úspor stojí nedostatečná motivace si je vytvořit, podcenění rizika ztráty příjmu či nenadálých výdajů, případně malý přehled o vlastních financích. Finanční gramotnost Čechů je bohužel stále nízká,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni. Pětina lidí spoří pouze nárazově, když jim na konci měsíce zbydou peníze. 18 % dotázaných šetří do tisícovky měsíčně a úspory ve výši jeden až pět tisíc korun odkládá stranou 26 % Čechů. Pouze každý desátý spoří více.

Nárazové spoření nefunguje
Spoléhat při šetření pouze na to, co na konci měsíce zbyde na účtu, podle průzkumu příliš nefunguje. 42 % lidí s touto strategií má našetřeno do 10 tisíc. Např. rozbitá pračka pak takovou domácnost stojí veškerou rezervu. O něco lépe je na tom dalších 31 % dotázaných, kteří spoří nárazově. Ti mají polštář ve výši 10 – 50 tisíc.

Pětina národa nemá žádné úspory
Odborníci udávají jako bezpečnou rezervu úspory ve výši šesti platů. S průměrnou čistou mzdou (25,5 tisíce korun) by tedy měl člověk mít naspořeno 153 tisíc. Takové úspory má podle průzkumu Providentu 17 % dotázaných. „Obzvlášť v dnešní velmi nejisté době je finanční rezerva důležitá. Pomáhá zvládat pocit stresu, že v případě nenadálých událostí nezůstane rodina bez prostředků. Bohužel pětina dotázaných v našem průzkumu nemá našetřeno nic a dalších 27 % má úspory pouze do 20 tisíc. Pro rodinu s dvěma dětmi stěží vystačí na jeden měsíc výpadku příjmů,“ říká Marek Reichl, odborník na osobní finance ve společnosti Provident.

 Jak velké máte úspory? Muži Ženy
Nemám žádné úspory 19% 21%
Do 5 000 Kč 11% 12%
5 001 – 10 000 Kč 5% 9%
10 001 – 20 000 Kč 8% 9%
20 001 – 50 000 Kč 13% 12%
50 001 – 100 000 Kč 13% 10%
100 001 – 150 000 Kč 3% 5%
Více než 150 000 Kč 21% 13%
Mám jiné úspory (např. nemovitost) 8% 9%

Déle než rok by z úspor vyžil jen každý desátý
I když lidé znají výši svých úspor, je pro ně obtížné říct, jak dlouho by z nich dokázali vyžít v případě ztráty příjmu. Neví to 23 % lidí s rezervou do 10 tisíc. Déle než rok by ze svých úspor dokázalo žít 19 % lidí ve věku 55-64 let, ale pouze 6 % mladých dospělých (18-24 let).

O průzkumu
Společnost Provident Financial realizovala průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research. Sběr dat probíhal online v rámci Českého národního panelu na konci června 2020. Celkem bylo dotazováno 600 lidí napříč celou Českou republikou.

Nejčastější chyby při spoření a jak jim předejít
Radí Marek Reichl, odborník na osobní finance Provident Financial Nemáte rozpočet
Rozdělte si výplatu na tři části: co potřebujete každý měsíc nutně zaplatit, co ušetříte a co smíte bez výčitek utratit. Budete mít o svých penězích přehled a lépe je udržíte pod kontrolou. Malé radosti potřebujete, protože spořit neznamená nežít.

Nemáte přehled, za co a kolik utrácíte
Při pravidelném zapisování výdajů jsou lidé často překvapení, jak velké částky jim protečou za zbytečnosti. Útratu si zaznamenejte raději hned. Na konci měsíce byste těžko vzpomínali na každou drobnou částku. Ideální je používat aplikaci v mobilním telefonu, která pomáhá výdaje třídit do kategorií, a vy máte o svých penězích mnohem lepší přehled.

Nemáte cíl, na který chcete spořit
Nejprve si vytvořte rezervu ve výši 3-6 platů, což může trvat dlouho, ale dodává vám to pocit klidu. Na tyhle peníze sahejte jen v opravdu výjimečných případech. Poté odkládejte peníze stranou na splnění dlouhodobějších cílů a snů. Když víte, že nové kolo stojí 15 000 a chcete ho synovi koupit za 10 měsíců k Vánocům, odkládáte pak do obálky každý měsíc 1 500. A víte, že to stihnete.

Nespoříte pravidelně ukládáním peněz bokem
Hned, jakmile přijde výplata, uložte část peněz stranou, ať už na spořicí účet nebo do obálky. Nespoléhejte se, že ušetříte to, co vám na konci měsíce zbyde. Taková strategie nefunguje. Vždycky se najde něco, co si můžete ještě koupit.

Do úspor saháte
Rezervu pro nenadálé situace máte třeba pro případ porouchané pračky. Na běžné výdaje ji použijte pouze v případě, že přijdete o pravidelný příjem (ztráta práce, nemoc). Pokud čerpáte tuto rezervu běžně, možná potřebujete spíš zlepšit způsob finančního hospodaření.

Zdroj: Provident Financial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *