Světová premiéra sbírky díla Alfonse Muchy v pohybu začíná 21. srpna v Obecním domě

Nejrozsáhlejší sbírka díla Alfonse Muchy se po sedmi letech vrací do Obecního domu. Slavná kolekce originálních plakátů a dalších neméně ohromujících artefaktů secesního mistra, jejíž základy položil v minulosti tenista Ivan Lendl, se ve světové premiéře ukazuje v unikátní podobě. Ženám z plakátů vdechli tvůrci život prostřednictvím nejmodernějších špičkových technologií, stejně tak ožívá sám Alfons Mucha, který na návštěvníky promluví z obrazu, digitalizované a ozvučené výjevy z monumentální Slovanské epopeje návštěvníka doslova vtáhnou do dějin slovanských národů. To vše a mnohé další nabízí fascinující pohled jak na originální tvorbu velikána české secese, tak ji zároveň přibližuje současným způsobem.

„Na své si proto přijdou jak milovníci klasického výtvarného umění, tak i vyznavači posouvání kusu naší umělecké historie do soudobých rozměrů. Těšit se mohou i návštěvníci, kteří zavítali na výstavu v roce 2013. Od té doby totiž sbírka prošla výrazným rozšířením a podařilo se nám získat další velmi vzácné originály. Namátkou mohu jmenovat Figures décoratives, obraz Modlitba nebo skici vitráže katedrály sv. Víta. Dokonce jsme nechali vyrobit její nasvětlenou zmenšenou repliku, která je v expozici k vidění. Navíc listy skicáře se digitálně samy obrací,“ říká Richard Fuxa, autor projektu a zároveň předseda nadačního fondu nesoucího jeho jméno, který sbírku spravuje. Ten také upozorňuje na několik vybraných zajímavostí.

Z obrazu Alfons Mucha promlouvá hlasem Pierce Brosnana
„Pro namluvení Alfonse Muchy v angličtině se nám podařilo získat hereckou hvězdu světového formátu, Pierce Brosnana. Ohromující jsou i rozpohybované krásky ze souboru jedněch z nejoblíbenějších plakátů, Čtyřech ročních období,“ dodává.

Obecní dům nebyl pro expozici vybrán náhodou a ani návštěvnický úspěch při jejím prvním vystavení, kdy se stala Nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii ČR, nebyl tím důvodem. Jsou jím stopy, které Alfons Mucha v Obecním domě zanechal a které aktuální výstava také připomíná – jeho výzdoba Primátorského sálu. Výstava se však rozprostírá ve stejných prostorech, jako před sedmi lety. Na 550 metrech čtverečních zde návštěvníci najdou na 220 originálních děl. A stejně jako před sedmi lety stojí za koncepcí expozice renomovaný kurátor, expert na Alfonse Muchu, Karel Srp.

I přes světové úspěchy zůstal Mucha vlastencem
„Mohlo by se zdát, že Muchovy plakáty každý již mnohokráte viděl, že je má dokonale prohlédnuté.  Jejich kouzlo však spočívá v neuvěřitelné souhře mnoha výtvarných vrstev, které se z nich vynoří až při dalším vnímání, nikdy se nedají na ráz, při jejich opětovném vstřebávání vystoupí další jejich stránka, zůstala dosud přehlížená,“ vysvětluje Karel Srp a dodává, že Mucha je jediným českým umělcem, který bezprostředně zasáhl do světového umění.

Byl bez výhrad nadšeně přijímán, dokázal svůj styl přirozeně v Paříži, která jej proslavila, a ve Spojených státech, kde dostal nápad uskutečnit Slovanskou epopej.  Přes tyto úspěchy zůstal vždy velkým vlastencem, který měl velký vztah k nově vzniklému Československu.  „Výstava zachycuje obě polohy jeho díla, jak určenou pro plakát, tak i velkou digitální projekci Slovanské epopeje, díky níž bude možné zhlédnout monumentálně zvětšené strhující detaily z tohoto dvacetidílného souboru,“ doplňuje kurátor.

Za profesionálním zpracováním digitalizace nejenom Slovanské epopeje stojí Michal Dvořák, spoluautor projektu iMUCHA, člen skupiny Lucie. Ten má na svém kontě mimo jiné obrovské úspěchy po celém světě s projektem Vivaldianno.

Špičková digitalizace je výsledkem exkluzivní spolupráce
„Podařilo se nám navázat skvělou exkluzivní spolupráci se společností Adobe, pro niž software vytvořil prof. Daniel Sýkora. Jsme nesmírně rádi, že jako jedni z mála máme možnost s ním pracovat, protože se jedná o to nejlepší, co technologie v současné době nabízejí. Ostatně projekce na výstavě iMUCHA jsou toho jasným důkazem,“ upřesňuje Michal Dvořák. Ten tak stojí například za v expozici na stěně fascinujícím způsobem levitujícími předměty z Document decorative, rozezvučeným obrazem významných českých skladatelů, který namaloval Alfons Mucha, nebo umně a realisticky vypadajícím rozpohybovaným obličejem obrazu mistra.

Moderní a přitom k odkazu Alfonse Muchy citlivý architektonický ráz vtiskl výstavě architekt Miroslav Vavřina, který popisuje své pojetí: „Art Nouveau umělec rozehrával přírodu v bujném rozkvětu bohatosti barev a symbolické komunikaci s divákem. Organicky přesný design výstavy je vložen do legendárního výstavního prostoru z té doby, prorůstá jím a vytváří spolu s barvou stěn rozmanité půdorysné tvary. Scénické osvětlení, výborná akustika, počítačové animace, grafický rastr a předimenzovaná vizuální show představuje Muchovu sbírku v současném kulturně-technologickém detailu studie.“

Limitovaná edice iMucha & Moët
Pro návštěvníky přichystali organizátoři v Obecním domě také obchod s tematickým zbožím, aby si mohli i po odchodu z výstavy odnést trvalou upomínku na jedinečný zážitek, jenž expozice nabízí. Najdou v něm pestrou nabídku od drobných upomínek v podobě záložek do knížky či magnetů přes originální hedvábné šátky či oblečení s motivy Muchových děl nebo reprodukcí plakátů v nejvyšší možné kvalitě až po limitovanou edici šampaňského iMucha & Moët. Ta nevznikla náhodou. V roce 1899 Alfons Mucha vytvořil sérii plakátů pro šampaňský dům Moët & Chandon. Po více než jednom století tak tvůrci výstavy opět přivádějí tuto spolupráci k životu.

„Šampaňský dům Moët & Chandon se rozhodl u příležitosti uvedení výstavy iMUCHA v Obecním domě představit speciální balení svých ikonických lahví Moët Impérial. Šampaňské v exkluzivním balení s motivy od Alfonse Muchy bude možné zakoupit výhradně v Obecním domě v butiku u výstavy,“ upřesňuje Jan Kotúč, Country manager společnosti Moët Hennessy.

Výstava se pro návštěvníky otevírá 21. srpna a je jednou ze tří částí projektu iMUCHA, který kromě jedinečné výstavy nabízí také velkolepou multimediální projekci a show. Otevřeno bude denně od pondělí do neděle od 10 do 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit na místě v pokladně Obecního domu nebo prostřednictvím sítě www.ticketmaster.cz.

Zdroj: imucha.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *