Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Botanická zahrada v Troji připravuje výstavu bonsají. K vidění bude přehlídka těch nejlepších bonsají napříč střední Evropou!

Bonsaje ze sbírky Botanické zahrady hl. m. Prahy i od dalších soukromých pěstitelů z Německa, Polska, Slovenska a České republiky budou od 2. do 11. října k vidění na unikátní výstavě Bonsaje v srdci Evropy. Poprvé se přehlídka těch nejlepších exemplářů představí na pozadí podzimně vybarvené Japonské zahrady. Novinkou letošního ročníku je také možnost zakoupení vybraných exponátů po skončení výstavy. Během víkendu 3. a 4. října představí bohatý doprovodný program různé aspekty japonské kultury. K vidění bude vystoupení samuraje, komické divadlo kjógen i tradiční styl japonského bubnování. Chybět nebude čajový obřad, skládání origami ani speciality japonské kuchyně. Zájemci se dozvědí mnohé o tvarování bonsají, zakoupí odbornou literaturu, nástroje, misky i rostliny. Nenechte si ujít svátek japonského umění v Troji.

Jednou z nejoblíbenějších expozic trojské botanické zahrady je Japonská zahrada, která se rozkládá na ploše 0,67 ha.
Už od svého zpřístupnění veřejnosti v roce 1997 se zde pravidelně konají výstavy bonsají s mezinárodní účastí. Rostliny si zájemci mohou prohlédnout přímo pod širým nebem na pozadí zeleně keřů a stromů. „O podzimní variantě oblíbené výstavy bonsají jsme uvažovali řadu let. Nejenom javory, ale i další dřeviny, se v Japonské zahradě v průběhu října barví do pestrých barev a mohou tak posloužit jako zajímavé kulisy vystaveným bonsajím. Věřím, že tato varianta návštěvníky zahrady potěší a přinese rozptýlení, které v současnosti všichni potřebujeme. Jedinečnost japonské kultury si díky doprovodnému programu užijí jak děti, tak dospělí,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

“Návštěvníci, kteří zavítají na výstavu bonsají do botanické zahrady si budou moci všimnout, jak jsme pokročili s výstavbou nového západního vstupu do Botanické zahrady, kde bude k dispozici veškeré zázemí, včetně restaurace a přednáškového sálu. Otevírat bychom jej měli na konci letošního roku,” říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Akce proběhne pod záštitou japonského velvyslanectví, které v tomto roce slaví 100. výročí diplomatických vztahů s Českou republikou. Výstava včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností.

Bonsaje v trojské botanické zahradě
Bonsaje v sobě spojují umění a přírodu. Pečlivě tvarované drobné stromy dokonale sladěné s ozdobnou miskou už po staletí vzbuzují obdiv i úžas. „V evropských botanických zahradách je vlastní sbírka bonsají spíše výjimkou. Trojská botanická zahrada v současnosti pečuje o početnou sbírku čítající 40 exemplářů. Jsou mezi nimi i bonsaje oceněné v loňském roce na Bonsai Triennale pořádaném v polských Wojsławicích, například druh Eleagnus pungens zapěstovaný do formy kaskáda. Cenné jsou také rostliny získané v Číně, z nichž některé jsou staré i přes 100 let,“ uvádí Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstavu si zájemci mohou přijít podívat od 2. do 11. října denně od 9.00 do 19.00 hodin. Na výstavu platí běžné vstupné do venkovních expozic botanické zahrady.

Doprovodný víkendový program potěší nejen milovníky japonské kultury
O víkendu 3. a 4. října si zábavu v trojské botanické zahradě užije celá rodina. V sobotu 3. října mohou návštěvníci obdivovat japonské bojové umění v podání Jakuba Zemana, zažít tradiční čajový obřad a následně se pobavit při vystoupení brněnského Divadla Kjógen. Během nedělního dne si děti i dospělí mohou vyzkoušet skládání origami, tvoření štětců z bambusu a psaní japonské kaligrafie. Odpoledne zazní bubny skupiny Wadaiko yosa-yosa a proběhne ukázka tvarování bonsají v podání Václava Nováka, profesionálního pěstitele bonsají a světově uznávaného demonstrátora. Chuťové buňky po celý víkend potěší nabídka japonských specialit z restaurace Miyabi.

Prodej rostlin i v letošním roce zajišťuje známý bonsajista Petr Herynek, který je od roku 1980 členem Bonsai klubu Praha, kde je současně předsedou. Je autorem několika publikací a stovek článků o bonsajích. Prodejní stánek bude otevřený od 1. do 4. října od 11 – do 17 hodin. Výstavu doprovodí také poradenství a prodej masožravých rostlin ve stánku Markéty Aubrechtové, prodej exkluzivních vzrostlých stromů, keřů a makrobonsají firmy Solitera plant a prodej speciálního anorganického bonsajového substrátu vyvinutého v úzké spolupráci s trojskou botanickou zahradou, Václavem Novákem a firmou Forestina.

Akce proběhne pod záštitou japonského velvyslanectví, které v tomto roce slaví 100. výročí diplomatických vztahů s Českou republikou. Výstava včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahysrpen–listopad 2020
Pravidelné nedělní komentované prohlídky expozice výroby vína
Pokud vás zajímá, jak vzniká víno v botanické zahradě, využijte možnosti komentované prohlídky expozice výroby vína v místním sklepě. Prohlídky se konají každou neděli vždy v 13.00, 15.00, 17.00 hodin, sraz zájemců je v daný čas u pokladny Kovárna. Do zázemí sklepa pod vinicí sv. Kláry se podíváte ve skupině max. 15 osob. Vstupenky zakoupíte přímo v pokladně. V ceně 300 Kč/osoba je vstup do venkovních expozic, hodinová prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a degustace dvou vzorků. Pokud byste se chtěli v rámci prohlídky zahrady vypravit i do skleníku Fata Morgana, zaplatíte 350 Kč/osoba. Rezervace předem je nutná pouze pro skupiny nad 10 osob nebo v případě zájmu o prohlídku v anglickém jazyce. Vstupenky si můžete zakoupit také předem, mají platnost jeden rok od data nákupu.

Jehličnany
Venkovní expozice, Fata Morgana
Prodloužena do 27.9.
Projděte se zahradou po stezce, která vám představí významné exempláře sbírky jehličnanů. Severní část zahrady včetně arboreta nabídne převážně severoamerické a asijské druhy, Ornamentální zahrada přiblíží sadovnické využití jehličnanů, specifické uplatnění těchto dřevin uvidíte v Japonské zahradě. S tropickými a subtropickými druhy se seznámíte ve skleníku Fata Morgana a v expozici Svět sukulentů. Ve vybraných částech zahrady vás čekají ukázky šišek, jehlic, ale i kmenů a jejich řezů včetně názorných kreseb. To vše doplní velkoformátové fotografie. Děti výstavou provede Čtyřlístek, spolu s ním mohou vyřešit soutěžní kvíz a získat odměnu.

Bonsaje v srdci Evropy
2.–11. 10.
Japonská zahrada
V krásném prostředí Japonské zahrady se budou prezentovat vystavovatelé z Německa, Polska, Slovenska a České republiky. Letošní novinkou je možnost zakoupení vybraných exponátů po skončení výstavy. Akce proběhne pod záštitou japonského velvyslanectví, které v tomto roce slaví 100. výročí diplomatických vztahů s Českou republikou. Výstava včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností. Návštěvníkům přiblíží již tradičně nejen asijské umění tvarování stromů, ale i další kulturní tradice Japonska a Číny.

Dýňový podzim
16. 10. – 1. 11.
Ornamentální zahrada
Tématem letošního Dýňového podzimu je svatba. Dýňový ženich a nevěsta vás zavedou na místa v zahradě, kde se skutečně odehrávají svatební obřady. Obdivovat můžete pokrmy připravené na svatební hostinu nebo dýňové lože pro novomanžele.

Dýňové hrátky
17.–18. 10.
Stráň
Přijďte do venkovní expozice popustit uzdu své fantazii a tvořivosti. Vyrábět může opravdu každý. Záleží jen na zručnosti a odvaze. Výsledné objekty si můžete odnést s sebou domů. K dispozici budou i různé podzimní přírodniny, dýně za drobný poplatek. Můžete si přinést také vlastní neobvyklé plody a osvědčené nástroje, které by se mohly při tvoření hodit.

Halloween
31. 10.
Stráň
Dlabání dýní v období Dušiček je starou keltskou tradicí. Vhodné plody bude možné zakoupit přímo na místě. Celý den bude pro děti připraven program spojený s vytvářením dýňových svítidel, těšit se lze na opékání buřtů a v 18 hodin celou akci završí průvod se svítícími dýněmi a lampiony.

Svatomartinský přípitek
11. 11.
Vinice sv. Kláry
Sněhovou nadílku zaručit nemůžeme, ale zásobu mladých vín a možnost připít si už před polednem, to zařídit umíme. V 11 hodin otevřeme na terase vinotéky první vína ročníku 2020 a zjistíme, jak se vydařil. Vinice v podzimních barvách a bílý kůň dotvoří atmosféru.

Kořeny osobností
Už více než stovka osobností poctila v uplynulých jedenácti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké. I v roce 2020 přibývají do projektu zajímavé a významné osobnosti, které své jméno spojí s rostlinnými poklady naší botanické zahrady: cestovatelská dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, judista Lukáš Krpálek a další.

Putovní výstava Kořeny osobností:
Srpen – Beroun
Září – Brandýs nad Labem
Říjen – Kladno

Otevírací doba srpen–říjen:
Venkovní expozice a bistro Botanická na talíři:
denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:
út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:
po–pá
13.00–21.00 (v září a říjnu do 20.00)
so–ne, svátky
11.00–21.00 (v září a říjnu do 20.00)

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *