Jak ovlivní od září povinné roušky pracovní trh?

Vláda zavádí od 1. září povinné zakrývání úst a nosu v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických zařízeních či na vnitřních akcích s více než 100 účastníky. Co nová pravidla přinesou ekonomice a trhu práce?

„Rozšiřování povinného nošení roušek u lidí vyvolává pocit, že může docházet k většímu přenosu nákazy. Někteří lidé se budou od září pravděpodobně stranit například obchodů a restaurací, což ještě více negativně ovlivní jejich ne zrovna dobrou hospodářskou situaci. Předpokládám naopak dalším nárůst tržeb v sektoru e-commerce,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti Quanta. Ruku v ruce s tím naroste ve firmách sháňka po dalších zaměstnancích do logistiky a skladů, kteří již v současnosti v tomto odvětví chybí.

„Dá se také očekávat, že velké výrobní závody budou od září dobrovolně zavádět opatření spojená s nošením roušek a dalším vybavováním svých prostor dezinfekčním prostředky, aby co nejvíce snížily riziko rozšíření mezi zaměstnanci,“ uvádí Tomáš Surka. Ve směnných provozech společnosti zavedou další systematické úpravy, které zamezí vzájemnému setkávání různých směn a skupin pracovníků.

U kancelářských pracovišť lze očekávat opětovný příklon k využívání práce na dálku v rámci home office. „Nepředpokládám ale, že by firmy zaváděly ve svých kancelářských prostorách povinné nošení roušek,“ míní Tomáš Surka. Ani cestování za byznysem přísnější pravidla nepodpoří. Naopak. V hromadné dopravě totiž bude zakrývání úst a nosu od září opět plošně povinné. Firmy tak budou nadále využívat ke komunikaci na dálku hlavně videokonference. Pokud bude pracovník vyslán na zahraniční cestu, je velmi pravděpodobné, že bude zaměstnavatel požadovat jeho testování na koronavirus před odjezdem a poté také před návratem na pracoviště.

Nové obavy z šíření nákazy prodlouží problémy s příjezdem zahraničních pracovníků. To bude mít za následek prohloubení nedostatku zaměstnanců na nepopulárních pozicích, například ve výrobě.

Zdroj: Quanta, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.