Operní pěvkyně Kateřina Kněžíková získává cenu za cenou

Po Thálii Jantar, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková obrací ve výhru jednu nominaci za druhou. Kateřina Kněžíková, leaureátka ceny Thálie za rok 2019 v operní kategorii za titulní roli v Juliettě Bohuslava Martinů na scéně Národního divadla moravskoslezského nyní získala za stejnou roli i prestižní ocenění moravskoslezského kraje Jantar. Díky pandemii a trojímu odložení se Ceny Jantar v Ostravě udílely až nyní.

Gabriela Beňačková a Kateřina Kněžíková

„Děkuji všem, kteří můj život dělají krásnější, plnějším a naplněnějším, mé rodině, přátelům, divadlu, kolegům,“ a zároveň byla nadšená z výkonu kolegyně Veroniky Holbové, která vystoupila na pódiu v devátém měsíci těhotenství. „V takovém stavu bych se celá třásla, stejně tak jako se i třesu teď při přebírání ceny.“ Není divu, Kateřina odtajnila v pořadu 13.komnata, že během druhého těhotenství prodělala závažné a vzácné autoimunitní onemocnění, kdy ji přestávaly fungovat hlasivky a na to se ji zhroutil i celý imunitní systém. Není tedy divu, že si o to víc cení nejen uzdravení, zdravých dětí, ale také svého návratu na jevištní pódia, které završila udělením těch nejprestižnějších českých cen Thálie a Jantar.

Operu ovládla Kateřina Kněžíková. Nejslavnější sopranistka současnosti se prozpívala k výkonům, na které budou tyto generace dlouho vzpomínat.“ Milan Bátor, ostravan.cz.

Kateřina je jedním z nejvyhledávanějších sopránů v České republice. Jejím největším úspěchem je obsazení Placidem Domingem do role Donny Elvíry v Don Giovanni. Mistr si pro událost, která se konala ku příležitosti 230. výročí světové premiéry tohoto Mozartova díla, Kateřinu vybral v klasickém konkurzu. „To, že mi sedí i závažnější repertoár mě v kariéře takzvaně nakoplo,“ směje se Kateřina, „ze spolupráce jsem měla ohromnou radost.“

Kateřina je maminkou dvou malých holčiček Adélky a Barborky a manželkou našeho nejúspěšnějšího operního pěvce Adama Plachetky. Tento hvězdný pár dokonce nazpíval novou oficiální verzi české hymny. Úspěch Kateřiny ovšem sahá i za naše hranice, kde pravidelně vystupuje na prestižních mezinárodních festivalech.

Kateřina Kněžíková
Je laureátkou řady soutěží a přehlídek, například Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

V Národním divadle v Praze debutovala v roce 2005 a od roku 2006 je stálou členkou ansámblu. Její operní repertoár zahrnuje mozartovské a belcantové role, jako Susanna (Le nozze di Figaro), Donna Elvira, Zerlina (Don Giovanni), Vitellia (La Clemenza di Tito), Despina (Cosí fan tutte), Pamina (Die Zauberflöte), Adina (L’elisir d’amore), Norina (Don Pasquale), Juliette (Roméo et Juliette), Marguerite (Faust) a mnoho dalších.

Hostovala v Národním divadle v Brně, v divadle J. K. Tyla v Plzni, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v divadle F. X Šaldy v Liberci, ve Slovenskom národnom divadle v Bratislavě, v Theatre de Caen, Opéra Royal de Versailles, Theatre Royal de La Monnaie v Bruselu a v Opéra de Dijon.

Spolupracovala s režiséry jako je D. Beneš, Karl-Ernst a Ursel Herrmann, J. Heřman, L. Keprtová, L. Moaty, J. Nekvasil, V. Věžník aj.

V rámci své profesionální koncertní a operní činnosti spolupracovala s dirigenty jako je S. Baudo, J. Bělohlávek, O. Caetani, P. Domingo,E. Dovico, A. Fisch, J. Gaffigan, M. Guidarini, M. Honeck, H. M. Förster, J. Hrůša, R. Jindra, V. Luks, E. Mazzola, J. Nelson, T. Netopil, S. Rolli nebo E. Villaume a s významnými hudebními tělesy, jakými jsou BBC Symphony orchestra, Camerata Salzburg, Collegium 1704, Česká filharmonie, Hessischer Rundfunk Frankfurt am Main, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria, PKF – Prague Philharmonia, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a mnoho dalších.

Vedle provádění operních a symfonických děl se věnuje rovněž komorním a písňovým recitálům ve spolupráci s Davidem Švecem a Kateřinou Englichovou.

Pravidelně vystupuje na prestižních mezinárodních festivalech u nás i v zahraničí (Anima Mundi Festival Pisa, MHF Dvořákova Praha, MHF Janáčkův máj, MHF Pražské jaro, NF Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Struny podzimu, Festival de La Chaise-Dieu, Festival Rencontres Musicales de Vétzelay, Festival Baroque de Pontoise, Hudební most Praha – Drážďany, Uckermärkische Musikwochen, Tage Alte Musik Regensburg a další).

Vytvořila nahrávky pro Český rozhlas, televizní stanici MEZZO a belgickou rozhlasovou stanici RTFB International. Pro label Harmonia mundi nahrála Smetanovu Prodanou nevěstu a její nahrávka Dove é amore é gelosia v produkci OPUS ARTE DVD získala ocenění německé kritiky „Preis der deutschen Schallplattenkritik“. Letos do své diskografie přidala Cd nahrávku X Mass, na které spolupracovala se Š. Margitou a pro Supraphon nahrála oratorium La Deposizione dalla croce di Gesú Cristo F. X. Richtera s Ensemble Baroque.

Foto: archiv K. Kněžíkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.