Přes milion Čechů musí pečovat o své blízké. Jak je ovlivní druhá vlna koronaviru?
Každodenní život pečujících i jejich opečovávané významně ovlivní případná druhá vlna epidemie koronaviru a omezení dostupnosti sociálních služeb. Diakonie ČCE proto v rámci projektu Pečuj doma nabízí Nouzový plán péče a sedm nových poraden v krajích, kde pečující získají informace, na co se mají připravit a jak postupovat, když sami skončí v karanténě.
Neformální pečující tvoří „neviditelný“ pilíř celého sociálního systému, jelikož poskytují 70-90 procent dlouhodobé péče a mnohdy se zároveň starají o nezletilé děti. Pandemie ukázala, jak významní jsou neformální pečující v případě krizových situací.
„Pečující v době mimořádných opatření umožnili setrvání seniorů v izolaci, podpořili zajištění služeb potřebným a osamělým a také zajistili dlouhodobou udržitelnost takového stavu. Zároveň se obávali, že pokud oni sami onemocní, budou muset do karantény a o jejich blízké se nebude mít kdo postarat,“ vysvětluje Ivo Mareš, projektový manažer Diakonie ČCE.
Půl milionu seniorů žije samo, čtyři pětiny z nich jsou ženy
Nouzový plán péče bude obsahovat důležité informace pro udržení individuální podpory opečovávaného a zároveň v něm pečující stanoví instituce či další blízké osoby, které ho mohou zastoupit. Tým poradců Pečuj doma je připraven pomoci pečujícím s vyplněním takového materiálu, poradit instituce či doporučit možná řešení.
„Podle našich zkušeností nejvíce pomáhá věnovat svůj čas a pozornost. Kolem půl milionu starších lidí žije samo a téměř čtyři pětiny těchto single senior domácností tvoří ženy. Statistici uvádějí, že nejvíce ohroženy jsou právě osaměle žijící starší ženy. Běžný lidský kontakt, zájem a pozornost je v době izolace to nejcennější, co můžete seniorům nabídnout,“ shrnuje Mareš.
Pokud z jakýchkoliv důvodů není možný osobní kontakt, může pomoci technika. „Během pandemie se ukázalo, že řada seniorů je velice zdatná při užívání nových komunikačních technologií a například tablety jsou skvělou náhradní platformou pro zachování komunikace v karanténě,“ dodává Mareš.
Síť poraden Pečuj doma nově i 7 v krajích: jihočeském, jihomoravském, královéhradeckém, olomouckém, plzeňském, středočeském a ústeckém
„Samotná každodenní péče o nemohoucího blízkého je náročná, stresující a nejistota v období pandemie tyto pocity prohlubuje. Neformální pečující mohou zdarma využít poradny pro pečující v Praze a dalším 7 krajích ČR, ať už osobně, telefonicky či online formou,“ vysvětluje Lucie Michalová, vedoucí projektu Pečuj doma Diakonie ČCE.
Poradny pro pečující nabízí na jednom místě komplexní podporu – jednotliví poradci mají veškeré informace o všech službách a aktivitách v dané lokalitě, nabízí aktivní podporu a spolupracují s místní samosprávou při podpoře pečujících. Ucelený systém podpory v mnoha regionech dosud chyběl.
„Pečujícím se často člověk stává doslova ze dne na den a v této situaci potřebuje co nejdříve získat maximum informací o praktických záležitostech, možnostech podpory a služeb v místě svého bydliště. V praxi to znamená komunikaci s několika různými institucemi, dlouhé hledání relevantních informací a možností řešení. Jsme rádi, že se nám podařilo tento proces pro pečující zjednodušit a nabídnout jim efektivní pomoc,“ doplňuje Michalová.
Neformálním pečujícím pomáhá také unikátní vyhledávač služeb na stránkách www.pecujdoma.cz, který pečujícím najde vhodnou pomoc v okolí jejich bydliště kdekoliv v České republice. Jedná se například o pečovatelské a odlehčovací služby, půjčovny kompenzačních pomůcek či pobytová zařízení. Databáze služeb aktuálně zahrnuje téměř 4 500 tisíce položek, které jsou pravidelně doplňovány a aktualizovány.
Zdroj: www.pecujdoma.cz, foto: archiv Senecura