Bitva o studentské bydlení začíná. Internet je základ a musí být hodně rychlý!

S balkonem, nebo bez, v centru, nebo na okraji města? To jsou jedny z mnoha otázek, které si s blížícím se koncem prázdnin pokládají desítky tisíc studentů hledajících ubytování v Brně a dalších velkých městech. Klíč k bytové nirváně přitom obvykle leží zcela někde jinde – v rychlém a spolehlivém internetu.

Stabilní a spolehlivé připojení k síti je pro studenty ve 21. století nutností. „Obzvlášť mladé obory jako marketing nebo IT v Česku trpí nedostatkem knižních zdrojů, a tak se studenti nezřídka musí spolehnout právě na ty materiály, které jsou dostupné online. Ale ruku na srdce, jen ke vzdělávání internet studenti nevyužívají. S rostoucí popularitou streamovacích služeb se musí zlepšovat i rychlost připojení, aby mohlo třeba pět lidí na jedné síti sledovat Netflix, jehož spotřeba dosahuje při nejvyšší kvalitě až 2 Mb/s. A k tomu jim naše připojení až 1 200 Mb/s bude stačit,“ vysvětluje Lukáš Pazourek, marketingový ředitel netbox, který studentům v Brně poskytuje ten nejrychlejší internet.

Na vysokých školách v Brně studuje přibližně 70 000 studentů a ti si musí každý rok zajistit ubytování. Nicméně koleje po celé moravské metropoli nepokryjí poptávku ani čtvrtiny z nich. Takže až 50 000 studentů si musí najít ubytování někde jinde a zajistit si připojení k internetu.

Stejně tak je potřeba zvážit, kolik zařízení bude v rámci jedné domácnosti k Wi-Fi síti připojeno. Pokud bude každý ze studentů používat telefon, tablet, notebook, a společně navíc například chytrou televizi, je to již pořádný objem dat. „Když jeden byt obývá větší počet lidí, což je zpravidla případ studentů, je vhodné počtu nájemníků přizpůsobit i výběr Wi-Fi routeru – základní modely totiž nebudou schopné takový počet zařízení obsluhovat. Zbytečně tak bude docházet k frustraci a výčitkám, kterým lze snadno předejít,“ komentuje specifika spolubydlení Pazourek.

Hodnota vysokorychlostního internetu se naplno ukázala i během posledních měsíců, kdy byla většina škol nucena přestoupit na systém distančního vzdělávání. Vyučování se tak přeneslo z tříd a přednáškových sálů do videokonferenčních programů. Právě videohovory patří také mezi ty datově nejnáročnější aktivity a nikdo v současné době nedokáže říct, zda vzdělávací instituce nebudou muset v budoucnosti koncept distančního vzdělávání oprášit.

Chcete se dozvědět něco o tom, jak Češi hrají mobilní a počítačové hry? Podívejte se na výsledky nejnovějšího netbox průzkumu!

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.