S věkem roste potřeba mít nohy v pohodlí, začíná to již po prvním porodu

Známé pořekadlo, že pro krásu se musí trpět, zná asi každá žena, která se dostávala do úzkých, ale tak krásných botek z nové kolekce, dobíhala v lodičkách autobus nebo se snažila dopnout kozačky přes lýtka. Ale nemusí to být hned takto patrné, řada módní trendy obuvi vás hned zezačátku nesevře jak španělská bota. Jen se vám časem mohou začít dělat otlaky, budete nějakou botu „sešmajdávat“, stěžovat si na bolesti v lýtkách nebo v zádech – to všechno mohou způsobit nevhodné boty. A s těhotenstvím, respektive porodem pak přichází změna dosti výrazná.

„Po porodu se řadě žen noha mění a to nejen velikostně, tedy v čísle, ale i díky zborcení příčné klenby, což je důsledek přibírání na váze a zvýšeného uvolnění kloubů a vazů během těhotenství. Ten rozdíl může činit i 20 %. To jsou ty chvíle, kdy ženy začínají upřednostňovat pohodlí pro nohy a při výběru obuvi mění priority,“ vysvětluje Dominik Šprunk ze společnosti SANTÉ, výrobce zdravotní obuvi.

Pro zdravé nohy netřeba kompromisů
V dnešní době naštěstí není zase tak nutné dělat takové módní kompromisy v poměru k pohodlí. Výrobci kvalitní a zdravé obuvi vnímají, že i kvalitní design je důležitý a „prodává“. Současná nabídka zdravotní obuvi je už dostatečně pestrá, vhodná pro všechny příležitosti a navíc v překvapivě módním a vkusném stylu, což potvrzuje i Irena Sehnalová, specialistka prodeje z Ateliéru zdravého obouvání na pražských Vinohradech, která se prodejem zdravotní obuvi zabývá už 17 let: „Lidé se často domnívají, že zdravotní obuv je vhodná jen pro lidi s nějakým zdravotním poškozením a vybírají si boty v běžných obchodech jen podle poměru design/cena. Ale nabídka obuvi v prodejnách zdravého obouvání drží krok s dobou i v otázce módy a navíc kvalita provedení zajistí, že si nemusíte jít kupovat stejný typ obuvi každý rok znovu.“

Celý den na nohách
Těhotenství samozřejmě není jedinou příčinou změn v přístupu k obouvání. Čím více člověk stojí celý den na nohou, tím víc věnuje pozornost tomu, co a kdy si obouvá, aby paknestrávil každý večer s nohama nahoře nebo naloženými do úlevné lázně. Prodavači, zdravotní sestry, pečovatelky, lidé ve službách a další a další by mohli vyprávět.

Odborníci proto doporučují obuv během dne měnit a přizpůsobovat činnosti. I během dne se totiž objem nohy mění. Dominik Šprunk proto radí: „Každá bota by měla splňovat určitý účel, který se týká nějaké aktivity. Během dne je proto vhodné měnit obuv dle účelovosti a ve chvíli, kdy je to možné a vhodné, pokud možno ulevit namáhaným nohám a chodidlům tím, že se přezujeme do otevřených pantoflů, nejlépe zdravotních. Noha lépe dýchá a tím dojde také k jejímu lepšímu prokrvení. Do práce, pokud jdete pěšky, volte pohodlnou či sportovní obuv, pokud jedete autem, doporučuji botu s pohodlným svrchem, tenkou podešví a bez podpatků! V práci nás pak může omezit dress code, ale je nezbytné dbát na to, aby byla obuv pohodlná, pamatujme na to, že zde trávíte 8 či více hodin. Nohy a chodidla totiž během dne otékají, tzv. rostou, čím mohou významně změnit svůj objem, dokonce až o 1 – 1 a ½ velikostní skupiny. Pro ty, kteří jsou k otékání nohou více náchylní, je vhodné nošení zdravotní obuvi s pohodlnou stélkou, která podporuje správnou fyziognomii nohy. Vhodné jsou také regulovatelné svrchy a výběr obuvi s malým klínkem, která vyvýší patu o cca 1-2 cm.“

Piktogramy:

Více informací o tom, jak pečovat o zdraví svých nohou najdete např. na www.pohodlipronohy.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.