Vychází Herec, napínavá kniha ze zákulisí divadla a showbyznysu. Autor se v ní inspiroval skutečnou příhodou

Josef Kubáník, herec a autor bestselleru Poslední deník Květy Fialové, vydává další knížku. Svůj román nazval jednoduše Herec a čtenáře v něm zve do lákavého světa divadla a filmu. Čtivý, napínavě vystavěný příběh s neobvyklým rozuzlením vychází v Nakladatelství ZEĎ 8. září.

Hlavním hrdinou knihy je Jan – známý, obletovaný, slávou zkažený i unavený herec. Když mu v telefonu omylem přistane smska z neznámého čísla, využije toho k nezávaznému klábosení: jaká úleva bavit se jen tak s dívkou, která o něm nic neví a on si tak nemusí na nic hrát! Konverzace s bystrou a vtipnou Martinou se ale brzy změní v napínavou psychologickou šarádu. Kdo z těch dvou je lepším hercem, kdo si s kým hraje a kdo je jen hračkou? Čtivý, obratně napsaný příběh s téměř detektivní zápletkou a několika překvapivými zvraty vypráví autor netradičně, jen pomocí sms a deníkových zápisků ústředního hrdiny.

Impulsem k napsání románu o herecké hvězdě, jejíž život obrátí naruby chatování s neznámou osobou, byla pro Josefa Kubáníka skutečná příhoda, která se stala zpěvačce Lucii Bílé. „Byl jsem překvapený, že tak fascinující námět ještě nikdo nezpracoval,” říká Josef Kubáník. Ten jako herec a představitel desítek rolí v divadle a televizi svět showbyznysu dobře zná přímo z vlastní zkušenosti.

„Moje kniha je fiktivním vyprávěním ze života populárního herce, ale může být o komkoliv, kdo si s někým anonymně píše. O člověku, který vůbec netuší, komu se svěřuje a s kým sdílí svůj život. A takových lidí jsou právě teď tisíce,” dodává Josef Kubáník, jehož předchozí titul, Poslední deník Květy Fialové, se stal loni šestou nejprodávanější knihou roku.

„Po úspěchu prvotiny Josefa Kubáníka jsme ho požádali o napsání další knihy – pusť se třeba do slovácké krimi, radili jsme mu. Josef nám ale místo toho přinesl rukopis Herce – důmyslnou story z docela jiného soudku, než jsme čekali. Zprvu lehké čtení o jednom virtuálním flirtu se mění v až lynchovsky v mrazivou jízdu, neviditelné kličky kolem hrdiny i čtenářovy zvědavosti se zvolna utahují, až najednou není úniku,“ svorně tvrdí vydavatelé Jan Pergler a Jan DražanNakladatelství ZEĎ, zaměřeném na vydávání chytré literatury s poutavými příběhy.

Pro vydání zvolili nakladatelé datum 8. září, které je Dnem omluvy (Pardon Day): právě význam omluvy a také lítosti, která jediná může smazat i ta nejvážnější provinění, jichž se lidé někdy dopustí na těch druhých, patří totiž i k ústředním motivům tohoto nevšedního příběhu.

O Nakladatelství Zeď
„Nakladatelství Zeď jsme založili v létě roku 2016, protože jsme chtěli vydat válečný román Ferdinanda Peroutky Oblak a valčík a vlastní knihu rozhovorů Náš Václav Havel,” osvětlují Jan Dražan a Jan Pergler. Ve spolupráci s organizací Člověk v tísni pak Zeď připravila vzpomínkovou knihu Člověk 25 u příležitosti 25. výročí Člověka v tísni. „Od března 2018 jsme se scházeli s někdejším prezidentským kandidátem Markem Hilšerem a povídali si o zákulisí volby, o jeho životě. Knihu jsme vydali na jaře 2019 pod názvem Tango pod Hradem. Vedle psaní knih nás začala bavit i nakladatelská činnost, i když i nadále to je pro nás především koníček,” dodávají nakladatelé a připomínají další významnou knihu novináře Pavla Barocha Mengeleho dvojče A-782 o posledním českém žijícím osvětimském vězni, kterého si vybral pro své pokusy doktor Mengele. Na jaře 2020 vyšla také kniha Sněžím! Deník bílé mafie Radka Kedroně o řediteli nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalém, který se úplatky a kokainem prosněžil až k pravomocnému rozsudku. Mimořádný úspěch zaznamenala kniha Josefa Kubáníka Poslední deník Květy Fialové, ve které autor popisuje nejenom vztah s populární herečkou, ale i její boj s Alzheimerovou nemocí. Více informací včetně vydaných titulů je ke zhlédnutí na www.knihyzed.cz

Josef Kubáník (*1974, Uherské Hradiště)
V roce 1999 absolvoval Zlínskou školu umění a po dvou letech ve zlínském divadle nastoupil do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde je  dodnes ve stálém angažmá. Vytvořil zde celou řadu zásadních rolí, ať to byl Smerďakov v Pitínského dramatizaci Bratrů Karamazových, Saturnin, Andrew v Sexu noci svatojanské Woody Allena, Trigorin v Rackovi, či Štastlivec v Ostrovského Lese. Po boku Květy Fialové vytvořil hlavní roli v tragikomedii Harold a Maude, spolu si zahráli i titulní postavy v příběhu Oskar a růžová paní. Za posledně jmenovanou roli, stejně jako za ztvárnění titulní postavy v dramatu Autista získal herecké ceny Největší z pierotů.

Diváci jej znají i z televizních seriálů, věnuje se ale i marketingu, který zajišťuje  nejen pro Slovácké divadlo, ale i pro vznikající dokument Tady Havel, slyšíte mě? vyprávějící o posledních třech letech života Václava Havla. Je moderátorem uherskohradišťské Letní filmové školy a v roce 2019 napsal knihu Poslední deník Květy Fialové, která se stala šestou nejprodávanější knihou roku.

K jeho koníčkům kromě divadla patří cestování, je vášnivým milovníkem Paříže, potěší jej také bramboráky, moře a horká vana.

Zdroj a foto: archiv autora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.