Yvetta Blanarovičová i celý seriál Ulice podporují výzkum Alzheimera

Tvůrci seriálu Ulice ve spolupráci s AD centrem se rozhodli podpořit sbírku pro podporu výzkumu a léčby Alzheimerova onemocnění. Navazují tak na děj seriálu, jehož postavy čekají v následujících týdnech dramatické a emotivně náročné okamžiky. Patronkou sbírky je herečka Yvetta Blanarovičová, která v seriálu Ulice ztvárňuje postavu trpící právě tímto onemocněním.

Ve scénářích seriálu Ulice se často objevují celospolečenská a osvětová témata. V minulosti například alkoholismus, adopce, epilepsie nebo domácí násilí. Letos diváci Ulice prožívají těžké chvíle společně s oblíbenou učitelkou Magdou (Veronika Čermák Macková) a její maminkou Zdenou (Yvetta Blanarovičová), která trpí Alzheimerovou chorobou a její zdravotní stav se zhoršuje rychleji, než všichni doufali. „Rozhodli jsme se podpořit sbírku pro výzkum této nemoci na platformě Donio, abychom využili svůj dosah k něčemu, co má potenciál usnadnit život mnoha lidem. Věřím, že podpora vědy a výzkumu je vždy nejlepší možné řešení. Když každý z nás přispěje jen pár korun, můžeme společně nastartovat něco skvělého a užitečného,“ řekla Yvetta Blanarovičová. Motivací pro dárce je také možnost být vybrán a navštívit ateliéry Ulice společně s Yvettou.

Scénáře příběhu kolem Zdenky byly od počátku konzultovány s odborníky. Hlavním konzultantem k projevům a důsledkům Alzheimerova onemocnění byl prof. MUDr. Aleš Bartoš Ph.D., vedoucí AD Centra, Oddělení kognitivních poruch NUDZ a Poradny pro poruchy paměti FNKV. „Zdenčin příběh je od začátku pečlivě zpracovaný a předcházejí mu důkladné přípravy, jako je to běžné u filmu. Celý štáb je vždy perfektně připraven. Tak emotivní scény totiž nelze mnohokrát opakovat. S trochu nadsázky to bylo natočené na první dobrou. Ten příběh jsme společně s Petrem Vackem a Veronikou Čermák Mackovou opravdu prožili,“ doplňuje Yvetta Blanarovičová.

Prof. MUDr. Bartoš z AD Centra se svým týmem se aktuálně soustředí na výzkum, jak zlepšit paměť u starších osob pomocí růžového šumu ve spánku nebo probiotik. „Do našich projektů hledáme starší dobrovolníky, kteří by chtěli pomoci výzkumu paměti a v boji proti Alzheimerově nemoci,“ říká profesor Bartoš. Do výzkumu je možné se přihlásit pomocí internetových stránek www.abadeco.cz.

21. záři je Mezinárodní den Alzheimerovy choroby
Odkaz na sbírku: https://www.donio.cz/Alzheimer
Odkaz na foto: http://bit.ly/Blanarovicova
Odkaz pro dobrovolníky: https://abadeco.cz/

Foto: Ulice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *