EkoFilm:O pět hlavních cen soutěží 25 filmů ze 133 přihlášených

V boji o nejlepší film 46. ročníku MFF EKOFILM mají po sedmi želízcích v ohni Česká republika a Německo, se třemi kandidáty následují Spojené státy americké. Po jednom zástupci do finálové pětadvacítky postoupily Finsko, Indie, Itálie, Keňa, Moldavsko, Rusko, Španělsko a Švédsko [1, 2]. Téměř všechny spojuje téma naší spotřeby a mapuje její dopady na životní prostředí, řada z nich ale nabízí i inspiraci, co můžeme dělat jinak a udržitelně. Kinosály 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu EKOFILM se otevřou ve dnech 15. – 17. října 2020 v Brně. Nedílnou součástí festivalu je také nefilmový doprovodný program a organizátoři jsou připraveni i na nová protiepidemická opatření.

Diváci si již mohou rezervovat svá místa v sálech na www.ekofilm.cz.

„Vybrat finálovou pětadvacítku filmů, které reflektují naše spotřební chování, byl pro celý náš tým dost náročný úkol. Každý z filmů se nějak dotýká naší každodennosti, dopadů našich činů, které se projeví na druhé polokouli. Na první pohled následky svého chování vůbec nemusíme reflektovat, ale ovlivňují pracovní či životní podmínky lidí žijících například v Jižní Americe. Filmaři se zajímají o aktuální politicko-sociologické problémy, se kterými se planeta a my všichni potýkáme, ať už jde o produkci a spotřebu potravin, farmaření, provázanost výrobních a spotřebních modelů, globalizaci či vliv klimatických změn. Každý z nás totiž potřebuje uspokojit své životní potřeby a spotřebovává zdroje, proto jsme chtěli uvést takové snímky, které nebudou jen konfrontovat spotřebitele, naopak jim pomohou najít vodítko, kudy vede lepší, udržitelná cesta,“ popisuje přístup dramaturgického týmu jeho vedoucí Jitka Kotrlová.

Filmy soutěží dohromady o pět ocenění. Cenu ministra životního prostředí získá nejlepší film z celé pětadvacítky. Dále si autoři filmů rozdělí Cenu prezidenta festivalu a cenu za nejlepší filmy v kategoriích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy.

Diváci navíc letos oproti minulým ročníkům získají výhodu. Díky epidemiologické situaci bude Slavnostní vyhlášení v pátek 16. října otevřeno všem zájemcům, navíc z pohodlí domova. Vyhlášení bude totiž on-line na webu a facebookových stránkách EKOFILMu i Ministerstva životního prostředí.

S udílenými cenami je spojena i finanční odměna, porota mezi vítěze rozdělí v přepočtu zhruba 52 tisíc korun (2 312 amerických dolarů).

Dějištěm projekcí bude už tradičně brněnské Univerzitní kino Scala, nově se bude promítat i v Sále společenského centra ÚMČ Brna-střed. Centrem festivalu bude stan EKODÓM na brněnském náměstí Svobody. Organizátoři vedle filmových lahůdek lákají i na úvodní koncert Kapitána Dema, virtuální realitu, debaty a přednášky, kterých se díky on-line dostupnosti budou moci zúčastnit lidé doslova odkudkoli.

„EKOFILM má v Brně dlouhou tradici i spoustu příznivců. Jsem proto rád, že jsme se mohli také zapojit a festival podpořit zapůjčením společenského sálu naší radnice. Téma letošního ročníku, naše spotřeba a její dopad na prostředí, je velmi aktuální, proto doporučuji každému, aby se na některý z festivalových filmů přišel podívat. Já si z pestré nabídky určitě vyberu,“ pozval na festivalové projekce starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

Kompletní presskit bude zveřejněn v týdnu od 14. září, finální podoba doprovodného programu taktéž. 46. ročník nejstaršího evropského filmového festivalu s ekologickou tematikou EKOFILM se koná opět v Brně, ve dnech 14. – 17. října 2020. Aktuální informace naleznete na webu.

Kompletní seznam soutěžních filmů:

Krásy přírody      
Čas změn na Henryho farmě Seasons of Change on Henry’s Farm USA 83 min
Losos sockeye. Červená ryba. Sockeye Salmon. Red fish Rusko 51 min
Světové ekonomické fórum The Forum Německo 118 min
Poslední led The Last Ice USA 83 min
Matsés Matsés Česká republika 44 min
Život v mezích planety, část 2 – Agrolesnictví Life within Planetary Boundaries, part 2 – Agroforestry Švédsko 53 min
Měděné hory Copper Mountain Finsko 45 min
       
Středoevropské filmy      
Budoucnost létání The Future of Flight Německo 52 min
Pohřešovaní – Kde ti všichni ptáci jsou? Missing – Where Have All the Birds Gone? Německo 52 min
Hmyz na talíř Insect on a Plate Česká republika 26 min
Na tenkém ledě On Thin Ice Německo 51 min
Až budu velká, chci být naživu When I Grow Up, I Want To Be Alive Česká republika 20 min
Cesta oceli Spirits I’ve called: The Journey of Steel Německo 60 min
Merino-Boom – Reálná cena nejjemnější vlny Merino-Boom – The real cost of cosy wool Německo 29 min
Superpotraviny – trendy zdravá strava Superfoods – The Hype About Healthy Food Německo 28 min
       
Krátké filmy      
Přes hranu The Flat Moldavsko 2 min
diminuendo diminuendo USA 3 min
Svobodný prales Unrestrained Virgin Forest Česká republika 26 min
Mizející skvrny Disappearing Spots Keňa 25 min
Robin Food Robin Food Itálie 22 min
Jsou to jen ryby They’re just fish Španělsko 17 min
Tiché hrozby: Bouřlivé počasí Stormy Weather (Silent Threats) Česká republika 26 min
Zachránce včel The Bee Rescuer Indie 7 min
Pastvina Pasture Česká republika 13 min
Zahrada jako ráj Garden as a Paradise Česká republika 26 min

Seznam nesoutěžních filmů:

Odvrácená tvář Slovenska   Slovensko 53 min
Země medu Honeyland Makedonie 86 min

Zdroj a foto: www.ekofilm.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.