Poslechněte své srdce!

Lidé po celém světě si budou 29. září opět připomínat Světový den srdce. Jedná se o akci založenou v roce 2000 a každoročně organizovanou Světovou federací srdce a Světovou zdravotnickou organizací. Letošním téma nejlépe vyznívá v grafické podobě Doslovně to je „USE HEART TO BEAT HEART CVD“ což se dá volně přeložit jako „Použijte srdce, abyste porazili CVD – kardiovaskulární onemocnění. Pro anglicky mluvící je v tom navíc ještě skrytá slovní hříčka s úderem srdce (heart beat). My Češi bychom asi řekli – Srdeční choroby poražte svým srdcem!

Kardiovaskulární onemocnění (CVD) jsou nejčastější příčinou smrti na této planetě. Má to mnoho příčin: od kouření, cukrovky, vysokého krevního tlaku a obezity, až po znečištění vzduchu a vzácné a zanedbávané případy, jako je Chagasova choroba a srdeční amyloidóza. A v současné napjaté době je situace ještě problematičtější.

Co se tedy tímto heslem, doplněným hashtagem pro sociální sítě #useHeart vlastně myslí? Nejen my Češi, ale lidé na celém světě mají tendenci výše zmíněné údaje podceňovat. Ony příznaky jsou pozvolné, životní styl neradi měníme a věříme, že ty špatné věci se stanou vždy někomu jinému. V pohádkách přitom už od dětství často slyšíme dobrou radu moudrých stařenek či kouzelných bytostí: „Poslechni své srdce…!“ I my bychom měli naslouchat více svému srdci, abychom jej ochránili.

Nepodceňujte pravidelné prohlídky u lékaře
Srdce je pro náš život jedním z nejdůležitějších orgánů a je proto žádoucí k němu tak přistupovat. Mnoho lidí podceňuje pravidelné prohlídky u lékaře a nemají tušení, že už takovým onemocněním trpí. Čísla týkající se onemocnění srdce jsou stále alarmující. Jsou totiž společně s mrtvicí hlavními příčinami úmrtí na celém světě. Častým a skrytým problémem, bývá vysoký krevní tlak, který se v dnešní době řadí mezi civilizační onemocnění. „Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres,“ vysvětluje odborník na arteriální hypertenzi MUDr. Jan Peleška, specialista působící v České společnosti pro hypertenzi.

Poslouchejte své srdce
Srdeční choroby nejsou jen nevyhnutelným důsledkem našich genetických dispozic, jak si spoustu lidí může myslet. Máme mnoho špatných návyků, kterými našemu srdci škodíme a ačkoliv to naše „hlava“ ví, naše „srdce“ neposloucháme. Nejrizikovějšími faktory jsou obezita a kouření. Hrozícímu riziku srdečního onemocnění se vyhnete zdravou stravou, omezením tuků a uzenin, menším množstvím alkoholu a nekouřením. I když to ze začátku nemusí jít snadno, rozhodně jděte do toho. Pokud si k tomu každý den naordinujete ještě pohyb navíc, budete brzy na dobré cestě k lepší fyzické kondici a tím i ke zdravějšímu srdci.

„Pokud změna životního stylu nestačí na zlepšení stavu, je potřeba navštívit praktického lékaře, který už zváží vhodnost snižování krevního tlaku léky. Těch je v současnosti dostupná celá řada a je tedy možné každému pacientovi vybrat vhodný, individuálně dobře snášený lék, nebo lékovou kombinaci,“ říká kardioložka MUDr. Petra Vysočanová z FN Brno.

Měření tlaku v pohodlí domova dokáže odhalit rizikový stav
Domácí měření krevního tlaku je uznávanou a lékaři akceptovanou metodou kontroly krevního tlaku tehdy, když je tlakoměr klinicky validovaný. To znamená, že jeho přesnost byla ověřena poslechovou metodou. Naměřené hodnoty tlaku z těchto přístrojů jsou důvěryhodné a můžete je konzultovat se svým lékařem. V současnosti se dají zakoupit tlakoměry, se kterými si zvládne změřit tlak úplně každý. Měli byste si ale dát pozor na jeho výběr! „Aby měl dostatečně vypovídající hodnotu pro lékaře, doporučujeme tlakoměr s Intelli manžetou, díky kterému lze dosáhnout naprosto přesného měření (například tlakoměry Omron M6 Comfort nebo M7 Intelli IT s AFib),“ vysvětluje kardiolog Prof. MuDr. Michal Vrablík, Ph.D.

Nebezpečná fibrilace síní a její prevence
Zmíněná zkratka AFib u nejmodernějších tonometrů znamená detekci fibrilace srdečních síní. Fibrilace síní (atriální fibrilace) je nejčastější setrvalou poruchou srdečního rytmu a častěji se vyskytuje u hypertoniků. Je diagnostikována u 1–2 % populace a její výskyt stále roste. Provází ji zvýšená nemocnost a úmrtnost a například riziko cévní mozkové příhody je tak až pětinásobné. Každý třetí pacient, který trpí fibrilací síní, je tak postižen trombotickou cévní mozkovou příhodou. „Při fibrilaci síní se totiž srdeční síně vzhledem k vysoké frekvenci stahů účinně nestahují, ale pouze se chvějí, resp. míhají (odtud český název arytmie míhání síní) a prakticky vlastně stojí, což nahrává vzniku krevní sraženiny. Trombus se může vytvořit již za krátkou dobu trvání a za různě dlouhou dobu se může celý trombus nebo jeho část uvolnit a krevní proud ho vmete do některé z tepen velkého oběhu. V nejzávažnějším případě do některé z mozkových tepen, kde způsobí mozkovou mrtvici“, vysvětluje MUDr. Jan Peleška. Více informací najdete na www.afib.cz

Tip: Máte problémy s krevním tlakem a chcete se poradit s odborníkem? Zeptejte se lékaře a svůj problém s ním zkonzultujte. Pomoc najdete i na www.rady-lekare.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *