Rozhovor s operní pěvkyní Janou Šrejmou Kačírkovou

S operní pěvkyní Janou Šrejmou Kačírkovou jsme se sešly v jejím útulném bytě v Praze 4, kde žije s manželem a šestiletou dcerou Aničkou.

Jano, jak bys zavzpomínala na své začátky, kdo Tě k opernímu zpěvu přivedl? A byli u vás v rodině profesionální hudebníci?
Lásku k hudbě jsem měla v sobě od malička, zpívala jsem ve sboru, hrála jsem nejdříve na flétnu, a potom na klavír, chodila jsem do hudební nauky. Pokud si ale vzpomínám, chtěla jsem být popová zpěvačka. Talent jsem zřejmě zdědila po prarodičích, babička i prababička krásně zpívaly a děda byl údajně nejlepší trumpetista v Budějovicích! Naprosto zásadní podíl na mé profesionální dráze má paní profesorka Libuše Domanínská, u které jsem začala operní zpěv studovat, dostala se díky ní na konzervatoř a vrhla se do operního zpěvu naplno.

Jaká byla Tvoje první velká role?
Měla jsem a mám ve své umělecké profesi takové štěstí, že jsem vlastně nezpívala žádnou méně významnou roli a mám jich v repertoáru už přes 50… začala jsem Zuzankou v opeře Figarova svatba, pokračovala Královnou noci a přes Faustovu Markétku a Julii v Romeovi a Julii, Donizettiho tudorovské královny a Verdiho Traviatu jsem se prozpívala až například ke Dvořákově Rusalce nebo Smetanově Mařence v Prodané nevěstě. Jistě nejnáročnější role byla pro mě role Ženy v opeře Lidský hlas, ve které zpívám sama na jevišti francouzsky 45 minut bez přestání. Premiéra byla loni a kritici ke mně byli velmi vlídní Byla to dosud zřejmě nejtěžší role, na přípravu i ztvárnění.

Jaká je vlastně dnešní opera, jak byste ji přiblížila divákovi, který z ní má zatím obavy?
Opera je pro mne elixír! Nemyslím si, že by byla zastaralá nebo archaická. Naopak mi připadá až dráždivě moderní a živá. Nabitá emocemi a plná překvapení. Spojuje činohru, tanec a zpěv do jedné formy, která je navíc umocněna hudbou orchestru. Divák je obklopen energií, která vzniká přímo před jeho očima, za jeho přítomnosti, takže se stává její součástí. Je to sváteční zážitek. Něco podobného v kině nebo doma u televize zkrátka nezažijete. Nedávno jsem pozvala na operu přátele, kteří k ní v životě neměli žádný vztah. Nejdříve se zdráhali a báli, ale když přišli, byly úplně nadšení. A překvapení, že neusnuli a může to být taková krása.

U běžného člověka může možná přetrvávat názor, že operní pěvkyně je diva z jiného světa. Jak vlastně žiješ, jaký je Tvůj běžný den? Kdo se stará o domácnost, když jsi v koloběhu zkoušek a představení? A co na Tvoji profesi říká dcera Andulka?
Já rozhodně nejsem z jiného světa, ale je pravda, že občas žiju ve “svém” světě a zapomínám na realitu. Musíme být tak trochu “blázni”, být připraveni na neobvyklé situace, milovat změny a nejistotu, být velmi flexibilní a přizpůsobiví. Jinak žijeme normální život, staráme se o domácnost, rodinu. Já mám štěstí, že můj manžel je schopný fungovat a zastat mě ve všem v mé nepřítomnosti, takže si nemusím dělat starosti. Andulka často jezdila se mnou do divadel, miluje to prostředí, je tam jako doma. Moc mě těší, že sdílí moji vášeň! Teď už ji tak často brát nemůžu, protože je z ní velká školačka. 🙂 No a můj den se odvíjí podle toho, jestli mám představení nebo ne. Pokud ano, snažím se déle vyspat, šetřit přes den energii, kterou pak bezezbytku odevzdávám na jevišti. 🙂 Když mám volný den, vždycky si najdu nějakou práci, nerada se totiž nudím. 🙂

Co děláš, když si potřebuješ odpočinout, vysadit?
Nejvíce mi pomáhá spánek, ten je stále pro mě zásadní už od mých začátků, v tom se nic nezměnilo. Pak už asi 12 let jsem zamilovaná do “mrazáku”, což je kryokomora, která mi regeneruje celé tělo během pár minut, je to jako bych odpočívala několik dní. V Praze je to Kryocentrum Modřany v Imrychově ulici, kde mi kromě úžasného zážitku a účinku, vždy natankují i kupu pozitivní energie!

Všichni v kultuře za sebou máme velmi těžké období. Co jsi dělala v době krizových opatření, naordinovala sis přestávku?
Odjela jsem do „karantény“ k rodičům do Vidova u Českých Budějovic. A s mojí hyperaktivní sestrou Kamilou jsme vymyslely projekt Koncertů ze statku. Každou sobotu v 18 hodin jsem na svém facebooku zpívala, každý díl byl věnován jinému žánru. Společně s kolegy, úžasným klavíristou Mikolášem Troupem, neméně skvělou Lilkou Červenou, báječnými jevištními partnery Petrem Dopitou, Alešem Voráčkem a Lukášem Randákem, skvělými zvukaři Honzou a Jakubem Zdeňkovými z Production1, jsme připravili díl muzikálový, pohádkový, operní, také jsem zpívala ukolébavky, lidové písně a další melodie. Většinu koncertů nám nahrál na kameru ředitel střední školy Vladimír Kostka, který je náš soused a, jako všichni jmenovaní, chtěl pomoci dobré věci. Výtěžek z koncertů jsme věnovali Autiscentru v Českých Budějovicích, jehož jsem patronkou. Koncerty byly velmi úspěšné a dostala jsem desítky krásných vzkazů, jak jsme lidi potěšili. A moc jim za tu přízeň děkuji. Kdo by měl zájem, může se podívat i zpětně na mém FB profilu.

V tomto cyklu koncertů Ti pomáhal i skvělý houslista Pavel Šporcl, jehož agentura ŠPORCL ARTS Tě zastupuje. Ví se ale, že Tě s ním i s jeho ženou Bárou pojí hlavně kamarádský vztah. Jak jste se seznámili?
Ano, agentura nám velmi pomohla s technickým zázemím a propagací. Pavla i Barču mám moc ráda, i když se neznáme až tak dlouho, přijali mě jako člena svojí rodiny. Pavel je jako agent skvělý, protože je přesvědčen o mých kvalitách a stará se s veškerou péčí, důsledností a snahou posunout mě co nejdál. Co víc si může zpěvák přát? S Barčou jsme se seznámily trochu později, ale můžu naprosto jistě říci, že je to dáma, kterou je čest poznat, myslím, že si rozumíme, snad jsem jí pomohla objevit její pěvecké kvality, které jsou nesporné a o kterých ještě uslyšíme. Ona mě na oplátku inspiruje svojí neuvěřitelnou pílí, profesionalitou, zápalem a jemností.

Nemůžu se nezeptat na Tvoje překrásné róby… Co je pro Tebe u výběru šatů důležité a které máš nejraději?
Mám radost, že se ti líbí, máš vkus! 🙂 Musím říct, že jsem měla štěstí na úžasnou švadlenku, shodou okolností sousedku, paní Evu Holarovou, která mi našila plno mých rób…sama si většinou vymyslela návrh a já díky tomu byla vždy originální. Hodně oblečení z mého šatníku také tvoří šaty ze salonu Avalon v Českých Budějovicích, kde mi dokážou říct, že mi něco nesedí, nesluší, takže když si něco pořídím, cítím se v tom skvěle. Vřele doporučuji!

Očekávaná otázka na závěr: Kam a na co pozveš příznivce krásné hudby v této sezóně?
Já budu tuto sezónu zpívat samou krásnou hudbu! Zpívám například představení Don Giovanni a Figarova svatba ve Stavovském divadle, ve Státní opeře budu opět Violettou v opeře La traviata nebo Julií v opeře Rome a Julie. V Národním divadle bude premiéra Švandy dudáka, kde budu zpívat Dorotku, v Ostravě premiéra opery terezínského autora Hanse Krásy, Zásnuby ze sna. Ve svém domovském divadle, v Národním divadle v Brně, budu vstupovat do role Antonie v Hoffmannových povídkách, Kateřiny v Řeckých pašijích a představím se jako Mimi v opeře La boheme. Vedle toho budou krásné koncerty, například Verdiho i Dvořákova Requiem v Praze, Janáčkovo Glagolské mše a Věčného evangelia v Brně a moc se těším na koncert s M. Nostitz Quartetem v Národním technickém muzeu v Praze v rámci cyklu komorních koncertů Hudba mezi lokomotivami. Bližší informace vám poskytnou s velkou radostí moje webové stránky www.janasrejmakacirkova.com

Jana Šrejma Kačírková se v roce 2006 stala hostem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a od roku 2010 zde působila jako stálá členka souboru opery. Je stálým hostem Národního divadla v Praze a Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Od roku 2016 je stálou členkou souboru Národního divadla Brno. Ve svém repertoáru má řadu hlavních rolí, za které získala prestižní ocenění – kromě dvou cen Thálie v roce 2012 za ztvárnění role Julie z opery Romeo a Julie Ch. Gounoda a 2013 za mimořádný jevištní výkon v titulní roli Anna Bolena ve stejnojmenné opeře G. Donizzetiho má čtyři ocenění Jihočeských Thálií a čestnou cenu festivalu Opera 2013 „Libuška“ za mimořádnou interpretaci v roli Gilda z opery Rigoletto G. Verdiho. V roce 2013 byla oceněna Výroční cenou Opery Plus.

Autor: Martina Fišerová, foto: archiv J.Š.Kačírkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.