Amerikánka je v plné síle zpět na domovské scéně JATKA78!

Zajímá mne, kdo je ta druhá Ema ve mně. Kdo jsi, ptám se jí? Kultovní divadelní hra Viktora Tauše Amerikánka se vrací zpět na svou domovskou scénu  JATKA78 v původní verzi s obří scénou (hloubka 20 m, šířka 10m, výška 3m) a živou hudbou Petra Ostrouchova. Hrát se bude osm představení od 18. do 25. září 2020 vždy od 19:30, vstupenky jsou k dispozici na GoOut.

Tereza Ramba a Eliška Křenková jsou Ema Černá. Tereza Ramba a Eliška Křenková jsou Amerikánka. Obě spolu stanou v podobě jedné postavy v epické dekoraci přesně tak, jak tomu bylo před dvěma lety, když měla Amerikánka premiéru. Naposledy ji v této podobě diváci viděli v dubnu 2019.

Od té doby doznala mnoha proměn. Když před rokem a půl řekl její tvůrce Viktor Tauš: „Amerikánka nealternuje své herečky, ale proměňuje se a vyvíjí v souladu s jejich životní realitou. A také v souladu s realitou světa našich diváků, kterým ji vyprávíme“ netušil, jakou bude mít pravdu…

Ani během zářijového bloku neudělá Amerikánka výjimku. „Zranění Petra Ostrouchova znemožňuje hrát na kytaru. V nadcházejících reprízách proto bude hrát na klavír. Na vybraná narozeninová představení si s Petrem přijde pro Amerikánku zazpívat Bára Poláková a na kytaru je doprovodí Matěj Belko,” doplňuje.

Fenomén Amerikánka
V době nouzového stavu proběhla série živých filmů zasazující Amerikánku do nových prostředí, která rozvíjela její téma a fascinovala obrazy živého umění v čase krize. Spolu s diváky, kteří sledovali Amerikánku z bezpečí svých domovů, pomáhala těm nejpotřebnějším. Díky návaznému projektu Viktora Tauše Film Naživo se Amerikánka 8. 8. 2020 živě přenášela na plátna kin. Tento den se stala filmovou hvězdou a nejnavštívenějším filmem večera!

Amerikánka – holka z děcáku
Stejně jako vloni mohou i letos diváci spolu s Amerikánkou pomáhat dětem z dětských domovů. V hledišti je pro tyto účely vyhrazena jedna řada, vstupenky zde stojí 1000,- Kč. Čistý výtěžek poputuje na konto organizace Dobré víly. „Jsme nezisková organizace věnující se dětem ve třech dětských domovech. Už pátým rokem pomáháme stovce dětí zejména tím, že s nimi trávíme čas a dáváme jim to nejcennější – čas, pozornost a lásku. Všechny známe jménem, víme, co mají rádi a co je baví. Potkáváme se s nimi pravidelně každý týden, doučujeme je školní předměty, inspirujeme k novým zájmům, čteme pohádky na dobrou noc, povídáme si, objímáme. Hrajeme hry a užíváme si všeho, co k dětství patří. Pořádáme letní tábor, víkendové pobyty, sportovní, kulturní a vzdělávací akce,“ vysvětluje Dobrá víla, Tereza Šindlerová.

Buď Amerikánkou!
Merchandise Amerikánky je doplněn! Opět se budou prodávat trička, mikinové šaty, plakáty k představení a limitovaná edice fotografie Tomkiho Němce spojená s online karanténními přenosy Hrajeme pro Medici.

Amerikánka – anotace
Co vás dokáže udržet při životě, když proti vám stojí celý svět a vy jste ještě dítě? Ema Černá, hrdinka příběhu inspirovaného skutečnými osudy, nakonec překoná i tuto situaci. Nejpodstatnější součástí vůle k přežití je totiž víra v sebe sama, víra, že někde daleko, možná až v Americe, čeká někdo, komu na vás záleží. Ema Černá na své cestě zdolá útrapy dětského domova, pěstounské péče i „pasťáku“. Amerikánka je sondou do historie 80. a 90. let v Československu, ale stejně tak jde o ryze současné drama o naději, vydělenosti a touze žít.

Inscenace v hlavních rolích s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou měla premiéru 13. 9. 2018. Producent, režie: Viktor Tauš, autoři: David Jařab, Evita Naušová, dále hrají: Klára Melíšková, David Novotný (ze záznamu), hudba / živá hudba: Petr Ostrouchov, výtvarník inscenace: Jan Kadlec, výtvarnice kostýmů: Michaela Horáčková – Hořejší, světelný design: Ondřej Kyncl, zvuk: Rudolf Smetana, producentka/výkonná producentka: Bára Kamarytová, Aneta Novotná, PR a propagace: Johana Turner.

Foto: archiv inscenace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.