Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Práce v noci představuje vážnou hrozbu pro lidské zdraví. Co hrozí a jak rizika zmírnit?

Pětina zaměstnanců po celém světě má noční směny, v Česku je to zhruba každý šestý. Současná ekonomika se bez noční práce těžko obejde. Lidé pracující v noci však podstupují vážná zdravotní rizika. Hrozí jim chronická nespavost, cukrovka, obezita, kardiovaskulární choroby, demence a celá řada dalších fyzických i psychických obtíží. Zároveň toho přes den naspí méně – průměrně o 2 až 4 hodiny. Jejich spánek totiž často ruší hluk i přílišné světlo. K lepšímu spánku přes den je tak klíčové kvalitní zastínění.

Směnný provoz, jehož součástí je i práce v noci, se týká zaměstnanců v řadě zaměstnání: od pracovníků v průmyslu nebo pohostinství přes zaměstnance v dopravě či logistice až po zdravotníky, hasiče nebo policisty. Podle průzkumu nadace Eurofound nazvaném „Průzkum pracovních podmínek v Evropě“ z roku 2016 se práce v noci týká asi 19 procent pracujících z celé Evropské unie. Globální podíl je podle odborníků zhruba totožný, práce v noci se tudíž může týkat asi pětiny světové pracující populace. Co se týče tuzemska, podle starších dat Českého statistického úřadu z roku 2014 pracuje v noci asi 16 procent zaměstnanců, tedy zhruba každý šestý.

Spánek ve dne? Průměrně o 2 až 4 hodiny kratší
V současné ekonomice, která se často označuje za „ekonomiku 24/7“ je noční práce často nezbytná, to však nemění nic na faktu, že jde o riziko pro lidské zdraví. Pracovníci na nočních směnách se nejčastěji potýkají s obtížemi spojenými s nedostatkem spánku a narušením cirkadiánních rytmů. „Podle odborníků z amerického UCLA Sleep Disorder Center lidé pracující v noci jen obtížně dospávají přes den – průměrně naspí o dvě až čtyři hodiny méně, než kdyby pracovali ve dne a spali v noci. Jejich spánek je rovněž méně kvalitní, protože se musejí vypořádat s více rušivými elementy. Ve světle se jim navíc tvoří méně melatoninu, hormonu spánku,“ podotýká Petr Přichystal ze společnosti Lomax, jež se zabývá produkcí stínicí techniky.

Noční směna jako potenciální karcinogen
Kromě nedostatku spánku a zhoršení jeho kvality, což může vést až k chronické nespavosti či poruchám spánku, se lidé pracující v noci běžně potýkají se zvýšenou únavou, úzkostmi, depresemi, žaludečními a trávicími obtížemi. Zároveň u těchto lidí roste riziko kardiovaskulárních onemocnění i rakoviny. V roce 2019 dokonce pracovní skupina Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny klasifikovala noční směny jako karcinogen skupiny 2A, tedy „pravděpodobně karcinogenní“. Zmíněný průzkum Eurofoundu zase zjistil, že se noční práce specificky u žen pojí také s rizikem potratu, předčasného porodu a nízké porodní váhy novorozence. Mimo to pracovníci v nočních směnách hůře zvládají harmonizovat svůj pracovní a osobní život.

Vyšší hrozba úmrtí i Alzheimera
Nejzásadnějším fyziologickým problémem spojeným s prací v noci však zůstává narušení přirozených biologických fází pro spánek. Z něho ostatně pramení většina ostatních zmíněných rizik. Nedostatek spánku dokonce může být i fatální – odborníci z Harvard Medical School například již před lety varovali, že lidem, kteří pravidelně nespí více jak 5 hodin, hrozí až o 15 procent vyšší riziko úmrtí, a to v každém věku. Lidé s chronickým nedostatkem spánku se také častěji potýkají s vyšším krevním tlakem, obezitou či cukrovkou a jsou více ohroženi Alzheimerovou chorobou i demencí.

Na noční směně brzděte s kávou a pořiďte si předokenní rolety
Pro lidi pracující v noci je tak mimořádně důležité pokusit se přes den co nejlépe vyspat a zbytečně si ze spánku neukrajovat. K lepšímu spánku ráno po konci směny přispěje i to, když si už pár hodin před koncem noční směny odepřete kofein a vydatné jídlo. Pokud se vracíte ze směny až po rozednění, vezměte si na cestu z práce tmavé brýle. Zásadní je pak vytvořit si doma vhodné prostředí pro spánek. „V ložnici je ideální nainstalovat předokenní rolety, které dokonale zatemní interiér. Zvolit můžete i přímo zatemňovací verzi s ještě lepší absorpcí denního světla. Předokenní rolety také prokazatelně snižují hladinu hluku z ulice,“ radí Petr Přichystal ze společnosti Lomax. Před ulehnutím se rovněž pokuste vyhnout modrému světlu a samozřejmě cigaretám a alkoholu. Ten sice pomáhá s usínáním, ale delší spánek naopak narušuje. Zkuste naopak sáhnout po uklidňujícím čaji, třeba z meduňky, mateřídoušky, třezalky nebo kozlíku. Na spánek ve dne si pořiďte též klapky na oči a špunty do uší.

Zdroj: Lomax & Co

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *