Měla krátkou ofinu je novým videoklipem Vypsané fiXy

Pardubická formace Vypsaná fiXa natočila videoklip na píseň Měla krátkou ofinu z aktuálního alba Kvalita. Kapela chystá podzimní klubové turné, které mělo proběhnout již na jaře a doufá, že neproběhne na jaře.

Stalo se již pomalu tradicí, že režie některých posledních klipů Vypsané fiXy se ujal basák Mejn. Nejinak tomu bylo i u novinky Měla krátkou ofinu. „Děj příběhu se odehrává v neurčité době, ovšem na jaře, kdy slunce svítí do dubna, takže zásadní výzva pro natáčení byla zvládnout vytvořit iluzi jara na přelomu léta a podzimu. Pozorné oko botanika ale určitě pozná, že květiny v některých záběrech jarní nejsou. Hlavní hrdinka právě ukončila vztah a vydává se na cestu,“ popisuje vznik klipu autor Mejn.

Samotný příběh vzniku písně má v sobě velmi osobní aspekty, které vysvětluje frontman Márdi: „Chvíli, kdy vznikla píseň Měla krátkou ofinu, si pamatuju úplně přesně. Bylo to 17. března 2017 v jižních Čechách v Ratibořských horách v šatně místního kulturního domu. Vyměnil jsem si struny na kytaře a potřeboval jsem je před koncertem ohrát, aby se mi při naší produkci nerozlaďovaly. Zahrál jsem úplně náhodné kolečko akordů a do toho jsem si pískal melodii, která mě zaujala a tak jsem si ji zaznamenal do telefonu. Místo, kde jsme hráli, byla vesnice, kam se koncert z technických důvodů na poslední chvíli přesunul. Má asi 500 obyvatel a úplně nejzajímavější na tom je to, že z ní pocházel můj otec, který už v té době nebyl mezi námi. Nikdy by mě nenapadlo, že tam někdy s Fixou zahrajeme. Byla to zvláštní chvíle. Za nějaký čas jsem potkal svého vzdáleného příbuzného, který mi vyprávěl příběh, jak vezl moji mámu za mým otcem v době jejich čerstvýho vztahu na starý motorce z Pardubic přímo do téhle vesnice. Naši se pak rozvedli a my jsme s bráchou za otcem nějaký čas do Ratibořských hor dojížděli. Nakonec si nás přestal vyzvedávat a úplně se na dlouhej čas vytratil z našeho života. Možná ta píseň přilítla od něj jako takovej usmiřující pozdrav. Po koncertě jsem cejtil zvláštní úlevu a klid. Lidi na týhle planetě se potkávaj, seznamujou, zamilovávají se do sebe, mají děti. Někdy spolu vydržej a někdy ne. Tak to je. O tom je píseň Měla krátkou ofinu.“

Díky pandemii Covidu-19 byla kapela nucena přeložit své jarní turné k vydání nového alba a oslavě pětadvaceti let existence na letošní podzim.

„Doba pro nás vůbec není jednoduchá. Naše situace mi připomíná boxera, kterej se zázračně sebral po knokautu a ví, že když přijde druhej, tak už se jen tak nesebere. Máme před sebou sérii klubových koncertů, který jsme byli nuceni přeložit z jara na podzim. Další přeložení už by asi byl ten druhej knokaut. Ale stokrát můžeš být poraženej a stokrát se zvedneš a jdeš dál. Poslední deska je stále hodně aktuální a tak ji místo živýho hraní propagujeme díky našemu basákovi Mejnovi alespoň novejma klipama. Hodně ho to chytlo a neustále se zlepšuje. Díky tomu jsme zase o něco víc soběstačný. Jiná cesta není a na to, abychom za to platili, prostě nemáme peníze,“ dodává ještě Márdi.

Album Kvalita si můžete poslechnout zde: https://backl.ink/58228309

Termíny turné:
25. 09. Praha – Malostranská Beseda
27. 09. Pec pod Sněžkou – Klondike + Mňága a Žďorp
09.10. Pardubice – Podzimní městské slavnosti
10. 10. Krnov – Kofola
15. 10. Brno – Metro
16. 10. Brno – Metro
23. 10. Jihlava – Moment
24. 10. Jablonec – Na Rampě
30. 10. Chrudim – R Klub
31.10. Teplice – Knak
06. 11. Čelákovice + UDG
13. 11. Bystřice pod Hostýnem – KD
20. 11. Zubří u Valmezu + Mňága a Žďorp
27. 11. Litomyšl – Kotelna
04. 12. Česká Lípa – KD Krystal + Mňága a Žďorp
05. 12. Tábor Milenium + Mňága a Žďorp
11. 12. Herálec + Mňága a Žďorp
22. 12. Praha – Lucerna Music Bar
23. 12 Praha – Lucerna Music Bar
26. 12. Pardubice – ABC

Zdroj a foto: www.vypsanafixa.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *