Výroční slavnost Zoo Praha: Znovuotevření pavilonu hrochů a vítání Tchéca

Sváteční 28. září patří v Zoo Praha tradičně Výroční slavnosti. Letos mělo být jejím bodem znovuotevření Pavilonu hrochů a představení samce Tchéca. Aby však nedošlo k velké kumulaci návštěvníků ve vnitřních prostorách, odehraje se tato část Výroční slavnosti během dopoledne ve vysílání ČT24 a návštěvníci budou moci Pavilon hrochů navštěvovat průběžně. Upravený program slavnosti nabídne příchozím od 13:00 hodin zhodnocení letošní sezóny a vernisáž soutěže „Fotím v Zoo Praha“.

„Měl jsem možnost vidět bazény v pavilonu před i po rekonstrukci a musím říct, že zlepšení je opravdu veliké. Návštěvníci, kteří se na hrochy přijdou podívat, je uvidí v opravdu čistém prostředí. Nyní je vidět obrovský posun po změně technologie filtrace vody,“ popisuje své první dojmy první dojmy z pohledu, který se již pravidelně naskytuje i návštěvníkům Zoo Praha, kteří mohli doteď navštěvovat pavilon ve zkušebním provozu, náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček.

„Pavilon hrochů je znovu otevřen a návštěvníci tyto pozoruhodné savce mohou konečně obdivovat i při jejich pohybu pod vodou. Bohužel se však musíme obejít bez velké slavnostní akce, kterou bychom dlouhý a náročný proces rekonstrukce čistírny bazénových vod tohoto pavilonu uzavřeli,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a pokračuje: „Zmíněná čistička byla bohužel v minulosti, ještě za předchozího vedení zoo, špatně navržena. Jako by se zapomnělo, že hroch vyprodukuje denně asi 150 kilogramů trusu a moči. Jen pro ilustraci, nově bylo instalováno 70 kusů uzavíracích a regulačních ventilů a jeden kilometr potrubí. Filtrací nyní projde 360 kubíků vody za hodinu.“

Teď budou mít milovníci hrochů možnost ve sváteční pondělí od 8:00 do 12:00 hodin sledovat i pravidelné živé vstupy v rámci Studia 6 na ČT24. „Chceme návštěvníkům ukázat maximum, i přesto, že si letošní Výroční slavnost nemůžeme užít naplno společně. Nabídneme pohledy do zákulisí i rozhovory s odborníky a v neposlední řadě představíme našeho nového hrošího samce Tchéca,” dodává ředitel Miroslav Bobek.

Hroší samec Tchéco přicestoval do Zoo Praha vloni v listopadu z francouzského safari Plaisance-du-Touch. Francouzští chovatelé ho pojmenovali Tchéco [čeko] na počest našeho státního svátku, protože se narodil 28. října. Letos mu tedy budou čtyři roky. Prozatím žije Tchéco odděleně od ostatních obyvatel expozice, tedy Marušky a Fandy.

Z programu Výroční slavnosti určené pro návštěvníky zoo bude zachována vernisáž venkovní výstavy „Fotím v Zoo Praha“, která začne ve 13 hodin u Vzdělávacího centra v dolní části areálu. Tam ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek spolu se zástupci vedení hlavního města Praha také zhodnotí letošní hlavní sezónu v pražské zoologické zahradě. Celý program pak u občerstvení U Supa zakončí křest knihy „Supi v hotelu Continental“. Kmotry knihy se stanou chovatelé zvířat, kteří se starají o zvířecí literární hrdiny ve zmiňované knize, tedy vrchní chovatelka vodních ptáků Aneta Kratochvílová, vrchní chovatel slonů Martin Kristen a chovatel ďáblů medvědovitých David Vala.

Zdroj a foto: ZOO Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.