Využijte vlastní imunitu jako nejefektivnější zbraň v boji proti koronaviru

Přichází podzim a s ním i období plné respiračních onemocnění. V letošním roce je navíc vše umocněno bojem proti infekčnímu onemocnění COVID-19. Kvůli poměrně snadnému a rychlému šíření se z epidemie stala celosvětová pandemie s masivními dopady ve zdravotní, psychologické a ekonomické oblasti. Nyní, s odstupem šesti měsíců od počátku pandemie, bychom měli analyzovat současný stav věcí co možná nejobjektivněji.

Onemocnění nazvané COVID-19 je infekční onemocnění. Jeho přenos je převážně relativně snadný, dochází k němu nejčastěji vzdušnou cestou, velmi rychle se šíří populací napříč kontinenty a zřejmě nepodléhá sezónnosti. Nakažený jedinec je ale většinou buď zcela bezpříznakový nebo nemoc probíhá podobně jako běžná respirační infekce. Těžší průběh vyžadující hospitalizaci je vzácný a mortalita je velmi nízká, zejména v porovnání s chřipkovou epidemií, která si vyžádá každoročně 4 až 5x více obětí na životech během 2 měsíců než COVID-19 za posledních 6 měsíců. Vysoká čísla pozitivně testovaných osob jsou logická a racionálně očekávaná. Za půl roku měl každý z nás stovky interpersonálních kontaktů, v měřítku celé republiky to byly desítky až stovky milionů. Populace se promořuje a vyrábí si protilátky, což rozhodně není důvod k panice, jedná se o fyziologický stav.

Covid-19 nechci podceňovat, je to další koronavir, kterému se líbí naše dýchací cesty, ale viry a bakterie nás pronásledovaly od nepaměti. Již s určitostí vím, že to není „zabiják“. Na „covid“ se neumírá, umírá se „s covidem“. Do rizikové skupiny patří zejména obézní lidé, silní kuřáci, pacienti s neléčenou cukrovkou, vysokým krevním tlakem či nádorovým onemocněním.

Na základě svých zkušeností a bohaté 35leté praxe musím vyzdvihnout fakt, že máme veliký dar v podobě vlastního imunitního systému, který se u každého jedince individuálně vyvíjí a rozpoznává, co je tělu prospěšné a co nikoliv. Tato vysoce efektivní a miliony let evolucí vyvíjená zbraň je naší jedinou možností, jak se vyrovnat s viry a bakteriemi.

Imunitu můžeme rozdělit na nespecifickou a specifickou. Nespecifická imunita nás obecně chrání proti všem možným patogenním mikroorganismům. Specifickou imunitní odpověď si tělo vytvoří po kontaktu s infekčními patogeny, toto setkání uloží do paměti a v případě opakovaného vystavení infekci odpoví rychlou a cílenou tvorbou protilátek.

Vstupní branou většiny infektů (z 80 %) je dutina ústní, v té se nachází slizniční imunoglobulin A, který představuje první obrannou linii, bránící šíření patogenních organismů dále. Spolu se specializovanými buňkami v tenkém střevě tvoří nejúčinnější ochranu před většinou virů, bakterií a dalších patogenů. Proto je vhodné podporovat nejen střevní mikroflóru probiotiky, ale také posilovat i aktivaci imunoglobulinu A v ústech vhodnými prostředky.

Svým klientům doporučuji posilovat specifickou imunitu základním očkováním a nespecifickou, kromě probiotik ve střevech, aktivací imunoglobulinu A v ústech pomocí Preventanu, přípravku na přírodní bázi, jehož účinnost byla potvrzena i několika klinickými studiemi. Doporučuji ho všem věkovým skupinám. Mám s ním velmi dobré zkušenosti. U pacientů je výrazně nižší nemocnost, nemoc má lehčí a kratší průběh, méně komplikací a předepisuji celkově méně antibiotik.

Každý z nás má jinou úroveň imunity. Záleží na genetických vlohách, věku, hormonální situaci, životnímu prostředí, psychickém stavu, stravě a na dalších faktorech. Imunitu si můžeme posílit udržováním optimální hmotnosti, pravidelným a dostatečným spánkem, aktivním pohybem – nejlépe v přírodě, rozumným pobytem na slunci, vyváženou stravou s dostatkem tekutin a psychickou pohodou, udělat si čas na sebe, rodinu a své přátele. Neboť zdraví představuje kombinaci optimální úrovně biologických, psychologických a sociálních faktorů.

MUDr. Helena Fuchsová
Dětství prožila na statku v Řevnicích, vystudovala Fakultu dětského lékařství UK v Praze. Začátkem 90. let zakládá Nestátní zdravotnické zařízení v Řevnicích a pediatrickou ambulanci. Od roku 2019 se naplno věnuje lékařským konzultacím z pohledu celostní medicíny.

Zdroj: MUDr. Helena Fuchsová, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *