Vycházejí Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele ZOO Miroslava Bobka

Dobrodružství poznávání, velký zájem o zvířata a hravost v psaní v sobě spojuje nová kniha ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka Supi v hotelu Continental. Vydává ji nakladatelství Universum a obsahuje autorovy fejetony z jara 2018 do léta 2020. Název knihy zvolil Miroslav Bobek podle jedné z kapitol, která bezprostředně souvisí s jeho působením v Zoo Praha.  

V každé ze sedmdesáti pěti kapitol bohatě doprovázených fotografiemi čtenáře čeká úplně jiné dobrodružství. A nemusí se odehrávat jen v dalekém Mongolsku, Kamerunu či Ázerbájdžánu. Tato kniha vám dá návod, jak si sami pro sebe můžete objevovat skryté poklady a zajímavosti na vlastní zahradě, na procházce, nebo dokonce doma na zdi. Věděli jste třeba, že ve vašem blízkém okolí dost možná žije organismus, jenž má tisíce a tisíce pohlaví? Nebo že bílé pěnovité chuchvalce, které občas vídáte na trávníku, se dokážou pohybovat a mají paměť?

Zklamáni ani tentokrát samozřejmě nebudou milovníci Zoo Praha. Autor nechává nahlédnout do zákulisí života v zoo – od příchodu nejmenšího savce světa, přes operaci gorilí stařenky Kamby a vzpomínku na nejslavnějšího hrocha v dějinách pražské zoo až po narození žirafích či sloních mláďat a otevření nových pavilonů.

„Moje práce mi dává možnost prožívat mnohá dobrodružství – a dobrodružství poznávání je díkybohu jedním z nich. Nemusíte však být zrovna ředitelem zoo, abyste jej mohli dnes a denně zažívat. Nemusíte se kodrcat Mongolskem nebo prodírat subsaharskou Afrikou. Stačí vycházet vstříc zvídavosti, která je vlastní každému z nás, abyste kolem sebe viděli mnohé z toho, co ostatní nevidí. Abyste nacházeli dobrodružství i na zahradě, anebo na ještě nečekanějších místech,“ říká v předmluvě knihy Miroslav Bobek.

Na stránkách této knihy se také často setkáte se zvířaty, která se vinou člověka ocitla na pokraji zániku. Místy je to svíravé čtení, je v něm však i naděje – hlavně díky tomu, že Miroslav Bobek neúnavně vyhledává nové cesty a podporuje konkrétní aktivity vedoucí ke změně. Zjistíte tak například to, že účinným nástrojem ochrany přírody může být vedle znalostí, vytrvalosti a odhodlání i obyčejná kávová lžička.

Supi v hotelu Continental obsahují krátké, veselé a čtivé fejetony, ve kterých hrají hlavní roli zvířata. Texty píše Miroslav Bobek pravidelně o nejzajímavějších událostech, co se ve světě exotických zvířat odehrávají. Máte tak možnost dozvědět se, jak to chodí v zákulisí zoo, jaká vejce jsou nejcennější, jaké druhy zvířat se podařilo zachránit, do jakých zemí a kontinentů se odchovaná mláďata vypouštějí. Pražská zoo patří mezi nejoceňovanější na světě a její ředitel si získal popularitu díky své lásce ke zvířatům a nadstandardnímu přístupu k nim. Texty doplňují unikátní barevné fotografie mnoha zvířecích druhů. Vydává Universum, 25. 9. 2020, 228 stran, doporučená cena 359 Kč.

Podnětná, dojemná i humorná setkání se zvířaty a lidmi jsou autorovi východiskem pro nalézání nečekaných souvislostí a pro čtenáře impulsem, který je hodný následování. Po přečtení „Supů v hotelu Continental“ pravděpodobně budete mít chuť ihned vyrazit na výlet do lesa, k rybníku anebo do zoo. A rozhodně se na svět kolem sebe budete dívat o něco pozornějšíma o něco pozornějšíma očima.

Názvy některých kapitol:
Úhoř v pojišťovně – Kraska pro pana profesora – Naše stařenka Kamba – Na hlídce v Gobi – Mravkolev v majonéze – Věštba na konci světa – Jak se rodí žirafa – Šourková žába v Praze! – Umělou inteligencí na strom dělových koulí – Pozdrav od prvního vládce moří – Radostné putování za Kordulou – Nesmyslný papoušek – Tvor jak z jiného světa – Vysvobození naší Anny z „tureckého zajetí“ – Způsobný orangutan Pagy-Jarkovský – Výprava na dno Darwinova kráteru – Paní Muškátová, Anýzová, Bobková a pan Škumpa – Jména pro princezny … a další.

Miroslav Bobek (1967)
Vystudoval zoologii na Karlově univerzitě v Praze. V Českém rozhlase, kde pracoval téměř dvacet let, připravil mj. projekty Africká a Nová odysea, při kterých byla sledována migrace čápů černých, a „trochu jinou reality show“ Odhalení s gorilami. Od roku 2010 je ředitelem Zoo Praha. Během jeho dosavadního působení zde byla vybudována řada nových expozic, např. Údolí slonů, Velemlokárium, Rákosův pavilon nebo Darwinův kráter, a podařilo se dosáhnout mnoha výjimečných odchovů i rekordní návštěvnosti. Prosadil rovněž letecké transporty koní Převalského do  Mongolska nebo ochranářsko-vzdělávací projekt Toulavý autobus probíhající v Kamerunu.

Foto: Petr Broda, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.