Znaménka – kdy raději zajít k dermatologovi?

Pihy a znaménka vnímáme jako přirozenou součást své kůže už od dětského věku. S časem jich přibývá a v rámci prevence je dobré občas pihy prohlédnout. To proto, abychom případně včas vyhledali pomoc lékaře, pokud by se některé z našich znamének nebo pih začalo podezřele měnit. Co přesně může být tou podezřelou změnou?

Každoročně bohužel přibývá lidí, kterým je diagnostikována rakovina kůže. Proto lékaři stále více apelují na důslednost při kontrolování jejího stavu. Odhalit zhoubné bujení nemusí být vždy lehké, projevy nádorových onemocnění jsou mnohdy nenápadné a pozvolné, bereme je tak za součást našeho těla, které se v čase také mění a vyvíjí. V určité chvíli bychom ale měli zpozornět a svěřit se do rukou zkušeného lékaře.

„Neškodné znaménko je více méně stále stejné, nemění svoji velikost, barvu, ani tvar. Podezřelé znaménko naopak může svoji velikost náhle zvětšit, může se změnit jeho barva, okraje se stanou nejasně ohraničenými nebo znaménko začne svědit, v horším případě může i krvácet,“ vysvětluje MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. z Kliniky preventivní dermatologie.

Nejlepší ochranou je soubor několika doporučení, mezi které patří nevystavování se slunečnímu záření bez použití SPF faktoru, vyvarování se pobytu na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou, zamezení rizika spálení a potom také pravidelné kontrolování pih i znamének.

Jak na kontrolu svépomocí?
Najděte si čas a prohlédněte si důkladně celý povrch těla. Drobné pihy pod průměr půl centimetru většinou bývají neškodné. Stejně tak i znaménka, která nemění svou velikost, barvu ani tvar. Zbystřit je třeba v případě viditelné změny znaménka, která se týká buď velikosti, barvy nebo jeho tvaru nebo v případě nově vzniklého svědění. Alarmující je, pokud znaménko opakovaně krvácí. Odborníci zdůrazňují, že není vhodné návštěvu dermatologa nikterak odkládat ve chvíli, kdy pozorujete náhle zvětšení pihy či znaménka, změnu barvy, nejasně ohraničené okraje, svědění nebo v nejhorším případě krvácení.

„Na pravidelnou roční preventivní kontrolu pigmentových névů by měl chodit každý, komu není lhostejné jeho zdraví. Pravidelné kontroly jsou doporučovány lidem, kteří kožní nádor prodělali nebo jej prodělal někdo z pokrevních příbuzných, dále lidem, kteří mají mnohočetné pigmentové névy, obrovské vrozené névy, nízký fototyp kůže nebo pracují ve venkovním prostředí,“ uzavírá dermatoložka Rajská.

TIP – Nechte si znaménka zkontrolovat dermatology
Pokud se některé z vašich znamének rychle zvětšilo, změnilo barvu nebo má nevýrazné kraje a je větší jak půl centimetru, nebo jen chcete mít jistotu, že všechny vaše pihy jsou neškodné, objednejte se na konzultaci na Kliniku preventivní dermatologie. Vaši kůži důsledně prohlédnou a případně doporučí další postup, pokud by určitá znaménka vypadala rizikově.

Kde: Bubenečská 284/12, 160 00 Praha 6, www.klinikadermatologie.cz

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.