Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

SportTechnologie

Vybíráte sluchátka na sport? Pohodlí a bezpečnost mějte na prvním místě, myslete ale i na odolnost proti potu a vodě

Sport a hudba jdou k sobě. Poslouchání muziky při běhu či trápení těla v posilovně pomáhá udržet soustředění a výběr správného playlistu nás může vybičovat k lepším výkonům. Jaká sluchátka ale na sport zvolit? V prvé řadě by měla perfektně sedět. Zapomínat bychom ovšem neměli ani na jejich odolnost vůči potu či vodě.

Pokud při sportu rádi posloucháte hudbu, měli byste věnovat dostatek času výběru správných sluchátek. V prvé řadě by měla být dostatečně pohodlná, aby neodváděla pozornost od toho hlavního – sportu samotného. Je třeba brát v potaz i jejich odolnost, při aktivitách venku na ně bude působit počasí, na každý pád pak také pot. Zapomínat by se ovšem nemělo ani na kvalitu reprodukce.

Klasická sluchátka, nebo pecky a špunty?
První dilema, které vás při výběru sluchátek čeká, je výběr mezi klasickými sluchátky a těmi do uší. Sluchátka s mostem přes hlavu, zejména ta dražší, sice často nabídnou lepší kvalitu reprodukované hudby, na druhou stranu je třeba počítat s tím, že jsou těžší a pořádně se v nich zapotíme. A to jak s těmi, které nám pouze kryjí ušní boltec (supraaurální sluchátka, jako třeba legendární Koss portaPro), tak i s těmi, jež jej celý obepínají (circumaurální sluchátka).

„Největší výhoda špuntů a pecek spočívá v tom, že jsou oproti velkým sluchátkům daleko lehčí, a pokud správně sedí v uchu, při sportu nás prakticky neomezují. Zvláště při delších sportovních aktivitách oceníme i to, že s nimi není takové horko. A když přijde na zvuk, mohou dnes špunty dosahovat kvality velkých sluchátek přes hlavu,“ říká Jiří Dobšík, specialista značky sluchátek Intezze.

Musí perfektně sedět
Zejména u sportu platí, že používané vybavení musí perfektně sedět. Běh s o půl čísla menší botou ani jízda na příliš malém kole za moc nestojí. A u sluchátek je to podobné. Jen těžko si sport užijete, když budete muset každých pět minut upravovat pozici sluchátek na hlavě nebo do ucha vracet vypadnutou pecku. Ať už sáhnete po jakémkoli typu sluchátek, je třeba se ujistit, že vám padnou perfektně.

Zatímco jsou lidé, kterým do ucha sedne prakticky jakákoliv pecka, jiní mají často s výběrem problém. Pokud patříte k té druhé skupině, nabízí se hned několik řešení. Na trhu jsou sluchátka s háčky za uši, které zajistí jejich stabilitu. V případě špuntů je pak díky nástavcům do ucha v různých velikostech možné doladit jejich usazení tak, aby v uchu držela opravdu pevně, ale zároveň netlačila ani při delším používání.

S drátem, nebo bez drátu?
Mít drát, či nemít drát? „Zde je odpověď vcelku jednoduchá. S tím, jak se bezdrátová řešení v posledních letech posunula dopředu i co do kvality přenosu signálu, stala se prakticky jasnou volbou pro všechny, kteří si chtějí sport opravdu užít. Drát má v tomto případě zásadní nevýhody v tom, že při sportu nepříjemně překáží. Trhání a škubání za něj pak může mít vliv na samotnou reprodukci,“ popisuje Jiří Dobšík. Podle něj dnes navíc není problémem ani samotná výdrž bezdrátových sluchátek, protože na jedno nabití vydrží pět a více hodin provozu. A to i hobby běžcům stačí na uběhnutí Pražského maratonu.

Odolnost proti vodě, potu či prachu
Bez potu se sport – snad vyjma šachu – neobejde. Pot přitom na řadu materiálů působí agresivně, kvalitní klasická sluchátka s koženým či pěnovým polstrováním by nám tak při pravidelném používání zřejmě dlouho nevydržela. Venku je navíc nutné počítat s rozmary počasí v podobě deště. I tomu by měl být výběr sluchátek přizpůsoben. „Ideální je tak koukat po sluchátkách, která nabízejí vysoký stupeň odolnosti vůči těmto dvěma faktorům. V případě normy IPX7 se nemusíte bát ani toho, že vám sluchátko vypadne z ruky do kaluže. Vydrží totiž bez problémů i ponoření do vody,“ dodává Jiří Dobšík z Intezze.

Myslete také na bezpečnost
Ač to s výběrem sluchátek přímo nesouvisí, je třeba vždy myslet rovněž na bezpečnost. Zejména při sportování venku je totiž důležité nezapomínat na to, že nejsme sami a například při běhu na silnici se snadno můžeme potkat s autem či cyklistou. Základem je oblečení s reflexními prvky, které na nás okolí včas upozorní. U sluchátek je třeba nastavovat takovou hlasitost, abychom zcela neztráceli kontakt s okolím. Pomoci mohou také nástavce menší velikosti, které v uchu nebudou těsnit tak dokonale. Sluchátka s aktivním potlačením hluku se bez jeho deaktivace pro venkovní sportování nehodí vůbec.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *