Moravskou gastronomii padnout nenecháme. Covidu navzdory vzkazují z Nadačního fondu Signatures of Moravia

Podpora jedinečné moravské gastronomie, zachování receptů, tradic a know-how pro budoucí generace a rozvoj lokální ekonomiky v regionu historických hranic Moravy [1]. To jsou tři hlavní cíle nového Nadačního fondu Signatures of Moravia, který dnes na tiskové konferenci veřejně oznámil zahájení činnosti. Jeho iniciatorkou „adoptovaná Moravanka“ Hanaa Khodabocus z ostrova Mauricius. Na prvním projektu už s fondem spolupracuje několik desítek podniků brněnské gastroscény.

„Když začala opatření proti šíření covidu-19 a já jsem sledovala, jak se s nimi brněnské restaurace, kavárny a brněnská bistra perou, inspirovalo mě to. Jsem sice ‚jen‛ dodavatelka surovin, ale Brno a celou Moravu i její obyvatele miluji. Je i v mém zájmu, aby se tu místní lidé i návštěvníci cítili dobře, prosperovali a mohli si dopřát kvalitní jídlo i odpočinek. Rozhodla jsem se odvděčit se svému novému domovu a v době krize pomoci v oblasti, kde to umím,“ popisuje své motivace iniciátorka vzniku fondu Hanaa Khodabocus, majitelka společnosti Moravia Investment, do jejíhož portfolia patří i firma Signatures of Moravia, která do Česka dováží potraviny, zejména třtinový cukr a rýži.

„Pomoct jsme se rozhodly, protože chceme a můžeme. Nadační fond má jasnou misi, a to podporovat moravskou kulturu, historický odkaz, vědu, životní prostředí a ekologii, vzdělání a zemědělství. Každý z těchto oborů se stravováním úzce souvisí, proto se naše první aktivity týkají právě oblasti gastronomie,“ dodává revizorka fondu Barbora Šindelová.

Svou pomoc nabízí nadační fond jak fyzickým, tak právnickým osobám regionu Morava. Jsou tím myšleny nejen kraje Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský, jejichž celé území do historického regionu Morava spadá, ale i části krajů Moravskoslezského, Pardubického, Jihočeského a kraje Vysočina.

„Už teď jsme v kontaktu s řadou brněnských gastronomických podniků a společně připravujeme první hmatatelný projekt, který má pomoci v obtížných časech. V plánu je vydat knihu Brno na jazyku. Lidé obvykle hledají v restauracích, kavárnách a bistrech pohodu, příjemné prostředí a poctivou kuchyni. Láska prochází žaludkem nejen mezi partnery, ale i ve vztahu k našim oblíbeným místům. Teď hledáme s majiteli podniků způsob, jak lidem, jejich hostům, zážitky z brněnské gastroscény nabídnout i doma,“ přibližuje první projekt další ze zakladatelek fondu Hana Novosadová.

Příběh vzniku nadačního fondu
Kdo jsme? 
Jsme lidé, kteří milují Moravu, zajímají se o ni a chtějí podporovat svůj domov, svůj region a jeho obyvatele. Jednoduše proto, že chceme, můžeme. A budeme.

Jmenuji se Hanaa Khodabocus, jsem majitelkou společnosti Signatures of Moravia s.r.o. a jsem iniciátorkou vzniku fondu. Pocházím z ostrova Mauricius a v Brně žiji od roku 2007. V České republice jsem se nejen vzdělávala a  dostala příležitost splnit si své sny, ale získala i bezpečí, péči, podporu a lásku. Také jsem zde potkala spoustu mimořádných lidí. Považuji se za adoptovanou Moravanku a mým cílem je vrátit této zemi to, co jsem od ní dostala.

Moje kamarádky a spolupracovnice, Barbora Šindelová, Hana Novosadová a Lucie Rosenbergová jsou v tomto dobrodružství se mnou. Jsou to vzdělané, chytré a okouzlující moravské dívky plné vášně a touhy pečovat o svou vlast, chtějí ji podporovat a chránit.

Proč Morava?
Moravu považuji za centrum, znamená pro mě komunitu, víru a kulturu, která  prostřednictvím svých osobností a umění vyryla své jméno po celém světě.

Moravané se inspirovali svou vlastí a dobyli svět. Nejznámější z nich považuji Otakara Borůvku, Sigmunda Freuda, Kurta Friedricha Gödela, Luboše Kohoutka, Jana Ámose Komenského, Ericha Wolfganga Korngolda, Ernsta Macha, Alfonse Muchu, Georgia Prochasku, Otto Wichterleho či Milana Kunderu.

Moravské umění, architektura, vynálezy, moravská příroda, kultura, historie i moravský folklór, to vše stojí za naše úsilí o obnovu a propagaci. A proto se do toho pouštíme.

Zajímavost na závěr:
Věděli jste, že Moravská církev neboli Církev moravských bratří je významným náboženstvím v několika afrických zemích, a v Karibiku a Latinské Americe je jednou z nejstarších protestantských denominací na světě?

[1] Zakladatelská listina Nadačního fondu Signatures of Moravia je ke stažení na https://9998a229-3578-426e-ada3-bbad7b490502.filesusr.com/ugd/fe7f59_4f5c7670a97c48cea7aed32fe706f314.pdf

Zdroj a foto: Nadační fond Signatures of Moravia, Vít Mádr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.