Národní soutěž muzeí Gloria musaealis: nejvyšší ocenění má letos šanci získat Technické muzeum v Brně

Národní soutěž muzeí o cenu Gloria musaealis, která každoročně upozorňuje na nejlepší projekty muzejních institucí, se letos uskuteční již po osmnácté.

V úterý 6. 10. udělí komise soutěže ocenění za rok 2019 ve třech hlavních kategoriích – Muzejní publikace roku, Muzejní počin roku a Muzejní výstava roku. Nejsilnější kategorií uplynulého roku se stala kategorie Muzejní výstava se čtyřiceti přihlášenými projekty, z kterých do úzké nominace postoupilo jenom šest. Ocenění Gloria musaealis, bude mít již v úterý šanci získat i Technické muzeum v Brně s výstavou „V těžkých dobách: Boje o hranice (1918–1919)“. Právě tato výstava byla nominována do finálového výběru. Technické muzeum v Brně je tak jedinou brněnskou institucí, která má v letošním ročníku šanci získat v národní soutěži to nevyšší ocenění, a to v rámci uspořádaných výstav.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis společně vyhlašují Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií ČR, z. s., a Český výbor Mezinárodní rady muzeí (ICOM). Do XVIII. ročníku soutěže přihlásilo své projekty celkem 60 muzeí a galerií působících na území celé České republiky. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v úterý 6. 10. ve 14 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Anotace k výstavě V těžkých dobách: Boje o hranice (1918–1919)
Výstava přibližuje historické události Československa v letech 1918–1919, kdy byl nově vzniklý stát nucen použít vojenské síly k upevnění svojí suverenity a především státní hranice. V letošním roce uplynulo 100 let od doby, kdy vojáci vracející se z bojišť první světové války byli nasazeni na bojiště válečného konfliktu, který je dnes téměř zapomenutý. Výstava v Technickém muzeu v Brně mapuje počátky nové Československé republiky a zvláště pak tvrdé boje od listopadu 1918 až do srpna 1919, průběh válečných operací, množství nasazených armádních jednotek, jejich rozmístění a rozdělení. Prezentuje výstroj a výzbroj Československé armády od prvotních úprav rakousko-uherského stejnokroje až po zavedení prvního československého výstrojního předpisu. Výstava zobrazuje příběhy a osudy konkrétních vojáků, kteří se těchto událostí zúčastnili.

Nominace Národní soutěže Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2019:  

  • Technické muzeum v Brně („V těžkých dobách: Boje o hranice (1918–1919)“)
  • Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích („Nové expozice muzea“)
  • Muzeum dr. Aleše Hrdličky („Antropologická expozice“)
  • Muzeum hlavního města Prahy („Chudá Praha: Lidé – Místa – Instituce (1781–1948) / EPOS 257: Dýmová hora“)
  • Národní galerie v Praze („1796–1918: Umění dlouhého století“)
  • Uměleckoprůmyslové museum v Praze („Šílený hedvábník: Zika a Lída Ascher / Textil a móda“)

Zdroj a foto: Technické muzeum v Brně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.