Máte zdravý zrak? Nezapomínejte na prevenci a pravidelné kontroly!

Oči jsou jedním z nejdůležitějších smyslových orgánů člověka, přesto jim mnozí lidé nevěnují pozornost. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí celosvětově zrakovým postižením nebo slepotou 2,2 miliardy lidí, z nichž nejméně 1 miliarda má zrakové postižení, kterému bylo možné zabránit nebo je ještě potřeba řešit[1]. Na nedostatečnou prevenci každoročně upozorňuje Světový den zraku, který letos připadá na 10. října. Rady, jak o oči správně pečovat, přináší odborná konzultantka lékáren BENU PharmDr. Ivana Lánová.

„Denně je zrak vystavován nepříznivým vlivům, mezi které patří klimatizace, topení, sledování televize, práce s počítačem, řízení auta, nedostatek spánku nebo nošení kontaktních čoček. Prevence a pravidelné kontroly u odborníka jsou proto zásadní,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová.

Nevynechávejte pravidelné kontroly
Ať už vás trápí oční vada nebo ne, odborníka je třeba navštívit alespoň jednou za rok. Pravidelné preventivní prohlídky neslouží pouze ke stanovení počtu dioptrií, mohou totiž odhalit i závažnější oční choroby, které jsou většinou bezpříznakové. Kromě očního lékaře vyšetření zvládne i optometrista v kterékoli oční optice. Výhodou zde může být kratší čekací doba, avšak odborník v oční optice zjištěnou oční vadu nemůže dál léčit.

Odhalte dětskou oční vadu včas
Poprvé by k očnímu lékaři měly zavítat děti už v jednom roce života. Odhalení oční vady v brzkém věku by se nemělo podceňovat, ačkoli teprve v sedmi letech života vidí děti stejně jako dospělí. Proto se mnohé oční vady projeví až po nástupu do školy. Mezi varovné signály, které by měli rodiče sledovat, patří například bolest kolem očí, časté zakopávání, mnutí si očí, záliba ve sledování televize zblízka nebo i zhoršení prospěchu, když dítě nevidí na tabuli.

Jak správně pečovat o oči?
Očima vnímáme nejvíce informací, je proto potřeba o ně správně pečovat. Obzvláště pak v období podzimu a zimy, kdy je zrak značně namáhán výkyvy počasí či přechody z tepla do zimy. Právě tyto faktory zvyšují náchylnost sliznice oka k nadměrnému slzení. Naopak ve vytopených a suchých místnostech není lidské oko schopno vytvářet dostatek slz, pálí a je zarudlé. „Zdravý zrak souvisí také se zdravým životním stylem. Ovlivňuje ho naše strava, kouření, slunce, alkohol, ale také nadváha či věk,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová a dodává: „I pro oči je tak důležité dbát na zdravou stravu, dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, hygienu či ochranu očí před UV zářením.“

Koukáte denně hodiny do počítače?
V současnosti jsou oči extrémně namáhány. Při dlouhém sledování obrazovky televizoru nebo počítače se snižuje frekvence mrkání, čímž dochází k vysušování oka. To má za následek právě podráždění očí, které se nejčastěji projevuje pálením a řezáním. Jak takzvanému syndromu kancelářského oka předcházet? „Při dlouhodobé práci na počítači je třeba dělat minimálně pětiminutové přestávky, oči zavřít a nechat je odpočinout. Dále je třeba vědomě myslet na časté mrkání a v případě, že se problém objeví, použít speciální zvlhčující oční kapky,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová.

Ulehčit namáhaným očím lze i nastavením jasu obrazovky podle okolního osvětlení, které na některých zařízeních je již automatické. Na jasném světle se jas zvýší a ve tmě naopak sníží, což je šetrnější k očím. „Lze využít i nastavení, které posouvá barevnost displeje ve večerních a nočních hodinách k teplejším barvám, které jsou pro oči příjemnější a zaručují lepší spánek,“ dodává PharmDr. Ivana Lánová.

Obecné zásády pro používání očních přípravků
V péči o oči nám můžou pomoci i různé léčivé přípravky ve formě očních kapek, mastí nebo gelů. Pro jejich používání platí obecné zásady:

  • musí být sterilní
  • nesmí je používat jiná osoba
  • před aplikací je nutno si umýt ruce
  • je třeba dát pozor na dobu použitelnosti po otevření a na obal si napsat datum otevření
  • u očních mastí a gelů je třeba první 1-2 cm přípravku vymáčknout a vyhodit
  • oční přípravky se aplikují pod spodní víčko
  • po aplikaci očních přípravků nechat oko 2-5 minut zavřené
  • pokud se používají kapky a mast, tak se mast aplikuje po kapkách
  • mezi jednotlivými aplikacemi více očních přípravků se musí dodržovat odstup 10 minut
  • některé oční přípravky se nesmí aplikovat v přítomnosti kontaktních čoček v oku

[1] https://www.who.int/news-room/detail/08-10-2019-who-launches-first-world-report-on-vision

Zdroj: Benu, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.