USA, Německo, Rusko i Srbsko: Šarlatán po úspěšném domácím uvedení léčí i ve světě

Šarlatán režisérky Agnieszky Holland s Ivanem Trojanem v hlavní roli vstoupil do tuzemských kin 20. srpna a od té chvíle jej v kinech vidělo více než 240 000 diváků, což je v této zvláštní době velkým úspěchem. Šarlatán je od počátku covidového období druhým nejnavštěvovanějším filmem ze všech od března uvedených snímků. Drama inspirované osudem českého léčitele Jana Mikoláška se výrazným způsobem prosazuje také na zahraniční scéně. Film se v těchto dnech představil také porotě Zlatých glóbů.

„Jsem skutečně šťasná, že diváci projevili tak velký zájem o náš film,“ zareagovala paní režisérka Agnieszka Holland a dodala: „Dělali jsme jej s láskou, a proto nás těší, že i lidé v kinech ho mají rádi. Jde sice o universální téma, ale teď, v době pandemie, nejistoty, zmatku a podstatných existenciálních otázek, které si všichni často klademe, vyznívá mimořádně aktuálně a silně.“

Po úspěšném uvedení na Berlinale, oznámení o zařazení do výběru pro nominace na Evropské filmové ceny a srpnovém zařazení do oficiálního programu prestižního amerického festivalu Telluride bude film uveden na dalších významných festivalech – 5. října na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě v programové sekci Masters a 9. října na Mill Valley Film Festival pořádaném Kalifornským filmovým institutem v sekci World Cinema a na dalších místech v USA. Na Evropském filmovém festivalu v srbské Palići získala Agnieszka Holland Cenu za nejlepší režii. Snímek také vzbudil velmi dobré ohlasy u Hollywood Foreign Press Association, udělující Zlaté glóby. Její členové ho mohli zhlédnout v rámci HFPA Foreign Language Film Series, kam byl vybrán spolu s dalšími třemi světovými snímky.

Šarlatán se stále drží v programech všech typů kin a zájem diváků o něj trvá, což dokazuje jeho aktuálně druhé místo v žebříčku víkendové návštěvnosti. Věříme, že i díky tomu se tento film stává jedním z důležitých dílů skládačky, která kinům pomáhá v této době a může přispět k jejich přežití.

Film Šarlatán vyrobila společnost Marlene Film Production Šárky Cimbalové, českým distributorem je společnost CinemArt, o světovou distribuci se stará Films Boutique.

Synopse
Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým.

Obsazení:
Jan Mikolášek: Ivan Trojan/Josef Trojan
František, asistent: Juraj Lo
Johanka, sestra: Daniela Voráčková/Melika Yildizová
Bylinkářka Mühlbacherová: Jaroslava Pokorná
Otec mladého Mikoláška: Martin Myšička
Alois, bratr mladého Mikoláška: František Trojan
Zlatohlávek, obhájce: Jiří Černý
Vyšetřovatel: Miroslav Hanuš
Tajný: Tomáš Jeřábek
Soudce: Václav Kopta
Úředník: Jan Budař
Generál: Martin Sitta
Domovník: Jan Vlasák

Režie: Agnieszka Holland
Scénář: Marek Epstein
Námět: Martin Šulc, Jaroslav Sedláček
Kamera: Martin Štrba
Architekt: Milan Býček
Kostýmy: Katarína Štrbová-Bieliková
Masky: René Stejskal, Gabriela Poláková
Střih: Pavel Hrdlička
Hudba: Antoni Komasa-Lazarkiewicz
Zvuk: Radim Hladík jr.
VFX: Michal Křeček

Producenti: Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson
Koproducenti: Mike Downey, Sam Taylor – Film and Music Entertainment, Irsko

Klaudia Śmieja-Rostworowska – Madants, Polsko
Lívia Filusová – Furia Film, Slovensko
Česká televize, Barrandov studio, RTVS, CertiCon, Magic Lab

Žánr: životopisný/drama/historický
Délka filmu: 118 min

Zdroj a foto: www.cinemart.cz/filmy/sarlatan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.