Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Předmět praktické lékařství se dostal do osnov lékařské fakulty na Univerzitě Karlově

Medici mají obrovský zájem o to stát se praktickým lékařem – proto 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy mění zaběhnuté studijní plány a nově do nich zahrnuje výuku praktického lékařství. Reaguje tak na dlouhodobou poptávku studentů po tomto oboru.

„Doposud se výuka praktického lékařství omezovala na jednu přednášku. To je pro studenty, kteří se chtějí oboru v budoucnu věnovat, málo. Znalosti si tak medici museli dohánět vlastní dobrovolnou praxí,“ vysvětluje garant nově vzniklého předmětu MUDr. Martin Seifert ze Společnosti všeobecného lékařství.

V nově zavedeném týdenním bloku se studenti například naučí jak diagnostikovat a léčit nemocné i s jednoduše vybavenou ordinací a v jakých případech se obrátit na specialistu. Jak vést zdravotní dokumentaci či spolupracovat s navazujícími sociálními službami, mezi které patří například domácí péče.

Práce praktického lékaře je v mnohém specifická. Nemáte za sebou špičkové vybavení jako v nemocnici, většinou ale znáte lépe zdravotní poměry v rodině pacienta i jeho jako osobnost. Mezi pacientem a praktickým lékařem vzniká úzký vztah. Proto budeme studenty učit také jak správně komunikovat a aktivně pacientům naslouchat,“ dodává MUDr. Seifert.

Část studijního bloku stráví posluchači přímo v ordinacích praktických lékařů, kde se seznámí s jejich obvyklou činností, prožijí si i svou první návštěvu pacienta v domácím prostředí. Díky spolupráci se Společností všeobecného lékařství a Sdružením praktických lékařů navázala fakulta spolupráci s více než 50 lékaři po celé ČR, kteří jsou studentům k dispozici coby školitelé. Výuka předmětu bude probíhat v češtině a v angličtině. Lektory jsou praktičtí lékaři, často s mnohaletou praxí a zkušenostmi ze zahraničí.

Vzhledem k aktuálnímu nařízení pražské hygieny čekají studenty semináře v distanční formě výuky. Stáže v ordinacích školitelů a nácvik komunikace nejčastějších situací, do kterých se praktičtí lékaři dostávají, již proběhnou prezenčně. Pro simulační výuku, při které si studenti budou „hrát“ na doktory a pacienty, využijí lektoři nové simulační centrum 3. lékařské fakulty.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *