Hypertenze sexu neprospívá, signálem mohou být problémy s erekcí

Hypertenze = vysoký krevní tlak. V České republice má vysoký krevní tlak zhruba čtyřicet procent lidí ve věku 25 až 64 let, přičemž čtvrtina hypertoniků o své chorobě ani neví. Vysoký krevní tlak nebolí, nemá žádné příznaky, přesto způsobuje poškození tepen a životně důležitých orgánů v těle.

Zúžené cévy nejsou schopny dopravit k orgánům dostatek kyslíku a živin, orgány kvůli nedostatečnému zásobení strádají a zhoršuje se jejich funkčnost. Následkem je pak i porucha ztopoření pohlavního údu. Signály v podobě nedostatečné erekce by měly být určitým alarmem. Svůj krevní tlak bychom proto měli mít pod kontrolou. Pravidelné měření může zachránit partnerský život, ale také odhalit změny v kardiovaskulárním systému včas a předcházet tak rizikům vzniku infarktu a dalších nemocí. „Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres,” vysvětlil odborník na arteriální hypertenzi MUDr. Jan Peleška, specialista působící v České společnosti pro hypertenzi. Pacienti po infarktu si často zpětně uvědomují předcházející problémy s erekcí.

Přibližně u každého třetího z pacientů je hypertenze podmíněna dědičně. Častěji se také objevuje u mužů s cukrovkou či u lidí s nadváhou. Každopádně hypertenzi obvykle nezpůsobuje pouze jedna příčina, nýbrž kombinace mnoha faktorů (kouření, stres, vysoký přísun soli, alkohol,…).

Registry infarktu myokardu prokázaly, že právě kouření patří v tomto směru k nejrizikovějším faktorům. “Průměrný věk mužů kuřáků s prvním infarktem je u nás kolem šedesáti let, u nekuřáků o deset let více. Vysoký tlak sice postihuje muže dříve, protože ženy jsou chráněny pohlavními hormony, ale během menopauzy ženy začnou muže v průměru dohánět,” upřesňuje MUDr. Peleška. V dnešní době je dobře léčených hypertoniků více než třicet procent a situace je u nás podobná jako v evropských zemích, spíše lepší.

Co můžeme udělat, abychom neměli vysoký krevní tlak?
Změny ve stravovacích zvyklostech a redukce hmotnosti jsou efektivními nástroji na redukci zvýšeného krevního tlaku. Jejich efekt se zvyšuje, pokud se uplatní i další změny životního stylu jako je méně solení, ukončení kouření, snížení stresu, omezení nadměrné konzumace alkoholu a pravidelná fyzická aktivita. Pokud i přes výše uvedená opatření je váš krevní tlak zvýšený, je třeba poradit se s lékařem o případné farmakologické léčbě, která bývá často efektivní, pokud se pravidelně a důsledně užívá.

Změřte si svůj krevní tlak
Domácí měření krevního tlaku se doporučuje jako preventivní prostředek i jako standardní doplněk léčby hypertenze. Výhoda domácího měření krevního tlaku spočívá zejména v tom, že si můžete svůj krevní tlak sledovat pravidelně v určitém čase a za normálních každodenních podmínek. Nejste odkázáni pouze na lékaře a jeho specializované přístroje. Tím se vyhnete uměle zvýšeným hodnotám způsobeným nervozitou v cizím prostředí ordinace lékaře (tzv. syndrom bílého pláště). Díky neustále vylepšovaným (aktuálně jsou na trhu novinky s kontrolou fibrilace srdečních síní – Afib)a důsledně klinicky ověřovaným přístrojům si svůj krevní tlak můžete monitorovat i doma.

Důležité je měřit se v klidu, pravidelně a mít správně nasazenou manžetu tlakoměru, aby výsledky nebyly zkreslené.Pokud si nejste jisti, jak se manžeta na paži správně umisťuje, může vám pomoci tlakoměr s tzv. Intelli manžetou, jež odstraňuje chyby při jejím nesprávném umístění proti tepně. Což potvrzuje i kardiolog prof. Michal Vrablík: „Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů ideálně vybavených Intelli manžetou, např. OMRON M6 Comfor AFib, které jsou uživatelsky příjemné, a na výsledky měření se lze spolehnout.“  Více informací o zásadách správného měření na www.krevnitlak.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.