Před novým koronavirem SARS-CoV-2 účinně chrání  středomořský keř cist krétský 

Účinnou prevencí před nákazou novým typem koronaviru  SARS-CoV-2 mohou být po staletí využívané léčivé rostliny. Naději, kterou vědci  napříč světem vkládají do cistu krétského, nově potvrdil tým maďarského virologa  a klinického mikrobiologa Dr. Istvána Jankovicse. V době zvyšujícího se rizika  nákazy a stále probíhajícího vývoje vakcín a léčiv na onemocnění covid-19 je  pozitivní, že přípravky obsahující extrakty cistu a dalších rostlin s antivirotickými  účinky už jsou na trhu.  

Rostliny rodu Cistus obsahují velké množství polyfenolů a vynikají svými antivirotickými  vlastnostmi. Odborníci z maďarské Complex Medical Centre Déli Kliniky v Budapešti se pod  vedením virologa a klinického mikrobiologa Dr. Istvána Jankovicse zaměřili na výzkum účinků  polyfenolů cistu krétského (Cistus creticus), jehož extrakt obsahuje vysoké množství polárních  sloučenin. Tyto sloučeniny se dobře vážou na povrch virů a buněk, narušují jejich bílkovinový  obal, čímž se zvyšuje jejich přímý inhibiční účinek.

Maďarský vědecký tým ověřil své hypotézy in vitro na kultivacích známých jako Vero buňky.  Ty pocházejí z ledvin kočkodana zeleného a standardně se používají právě při testování virové  replikace. V dalších fázích se chce tým Dr. Istvána Jankovicse zaměřit na testování in vivo. „Buněčná kultura ledviny kočkodana zeleného je velmi citlivá a SARS-CoV-2 se v ní výborně  rozmnožuje. Po dosažených výsledcích se proto dá předpokládat, že extrakty cistu budou  schopny zabránit rozmnožování viru a předcházet infekci i na sliznici dýchacích cest savců,“ uvedl Dr. István Jankovics.

Dosažené výsledky navíc potvrdily, že extrakt cistu krétského nejenže zamezuje růstu virů, ale  zároveň usměrňuje patologické imunologické reakce, způsobené virovou infekcí, čímž pomáhá  snižovat závažnost onemocnění. „V případě onemocnění SARS, MERS a ptačí chřipky extrakt  z cistu usměrňuje takzvané cytokinové bouře, tedy závažné imunitní reakce, při nichž napadený  lidský organismus produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány. Právě  tato imunitní reakce může podle některých expertů vysvětlovat úmrtí mladších pacientů s onemocněním covid-19,“ dodal Dr. István Jankovics, jehož závěry validovala maďarská Complex Medical Centre Déli Klinika v Budapešti.

Účinky cistu rapidně zvyšují příměsi dalších léčivek
Zadavatelem studie byla maďarská společnost Fytofontana Kft., která nechala otestovat nejen  čisté extrakty cistu krétského, ale také roztok na bázi cistu krétského v kombinaci s výtažky  z šalvěje lékařské, echinacey purpurové, aceroly a citrusových bioflavonoidů, který řadu let  úspěšně prodává pod názvem VIROSTOP. „Inhibiční účinek samotného cistu, byť trval i po 96  hodinách inkubace viru, byl nižší než v případě vzorku VIROSTOPu ústního spreje. V dalších  testech proto chceme prověřit inhibiční účinek dalších rostlinných složek a jejich synergie,“ upozornil Dr. István Jankovics, který se před více než 10 lety podílel na vývoji uvedeného přípravku. VIROSTOP ústní sprej, který je registrován jako zdravotnický prostředek I. třídy,  vykazuje své inhibiční účinky dokonce i při zředění v poměru 1 : 640.

Některé druhy cistů a výše zmíněné léčivé rostliny se silnými antivirotickými účinky se používaly  v lidovém léčitelství už v období starověku a své místo mají také v moderní medicíně. Mezi  mnoha přístupy k prevenci koronavirových chorob bylo ovšem jejich možné využití zatím  poněkud podceňováno. „Cist krétský umožňuje vedle terapeutické aplikace také profylaktické  použití v rizikových skupinách. Navíc je důležité, že prostřednictvím svého účinku přímo  na patogenní zárodek nevede k vytvoření rezistence proti antivirotikům,“ uvedl Ondrej Michlo, zástupce švýcarského holdingu Herb-Pharma. Na základě provedené in vitro studie  předpokládáme, že ústní sprej VIROSTOP nastříkaný na sliznici vytváří ochrannou bariéru a tím účinně zabraňuje množení a průnikům virů.

Přípravek VIROSTOP patří mezi volně prodejné zdravotnické pomůcky I. třídy. Registrován byl  v Maďarsku v roce 2011. Dosud bylo prodáno více než 1,5 milionu balení ústního a nosního  spreje, který je zatím nabízen jako prevence proti chřipce a nemocem z nachlazení, ale do  budoucna může sehrát významnou roli v potlačování celosvětové pandemie koronaviru SARS CoV-2.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.