V Jihočeském kraji došlo v minulém týdnu k nárůstu počtu nemocných žloutenkou typu A, efektivní formou prevence je očkování

Hygienici jako zdroj nákazy identifikovali provozovnu stravovacích služeb. Právě potraviny jsou jedním z nejběžnějších zdrojů nákazy.

Česká populace patří, stejně jako obyvatelé dalších vyspělých států, mezi vnímavé ke žloutence typu A. Virus žloutenky typu A se do lidského organismu může dostat přímo od osoby k osobě, např. špinavýma rukama, nebo nepřímo, prostřednictvím kontaminovaného jídla, vody nebo znečištěnými předměty. V případě vody se nejedná pouze o její pití, nebezpečné mohou být například i saláty, ovoce nebo jiné potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou také kostky ledu připravené ze závadné vody.1

Osobní hygiena: mytí rukou je důležitou součástí prevence žloutenky typu A, ale nemusí k zajištění ochrany stačit ani teď v době epidemie nového typu koronaviru, kdy lidé hygieně věnují mnohem více pozornosti. Virus hepatitidy A je totiž velmi odolný, a je proto vhodné chránit se také očkováním. Jednou z dostupných vakcín v ČR proti žloutence typu A je vakcína Havrix společnosti GSK. „V České republice je v současné době vakcíny proti žloutence typu A dostatek jak pro děti a mladistvé, tak pro dospělé.                      V případě potřeby jsme schopni prakticky ihned pokrýt i zvýšenou poptávku po nich,“ potvrzuje mluvčí společnosti GSK Miriam Kejzlarová.

Pro děti ve věku od 1 roku do 15 let (včetně) je určena vakcína Havrix 720 Junior monodose, dospělým vakcína Havrix 1440. K zajištění dlouhodobé ochrany je třeba podat druhou dávku kdykoliv mezi 6. měsícem a 5. rokem, přednostně mezi 6. a 12. měsícem po první dávce.2 Na očkování proti žloutence typu A mohou klienti všech zdravotních pojišťoven získat příspěvky.

O očkování se poraďte se svým lékařem nebo na očkovacích centrech.

Reference:

  1. http://szu.cz/uploads/Epidemiologie/Infekce_zakladni_informace/VHA_zakladni_informace.pdf (Zobrazeno 20. 10. 2020)
  1. http://gskkompendium.cz/spc-havrix-1440-inj-sus. (Zobrazeno 20. 10. 2020)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.