Krásné a zdravé vlasy i pod čepicí. Víte, jak o ně v sychravém počasí pečovat?

Se snižujícími se teplotami pomalu ale jistě sáhneme zase po roce do skříně pro teplé oblečení. Právě nošení čepice a šály či časté střídání velkých teplotních rozdílů při přechodech z venku dovnitř, nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny nebo stres, ke kterému má v ponurých dnech sklon více lidí než přes slunné léto, patří mezi důvody, proč mohou vaše vlasy v chladnějším počasí trpět. Dodržováním pěti základních zásad si je však můžete jednoduše udržet krásné a zdravé. Jaké to jsou?

Nosíte-li čepici, dostatečně hydratujte
Čepice a šála jsou pro podzim a zimu vcelku nezbytnou výbavou. Vlasům však jejich nošení velmi škodí, a to proto, že elektrizují, což způsobuje jejich dehydrataci. Rozhodně však není potřeba tyto kousky, které vás v chladných dnech zahřejí, vyřadit ze šatníku. Stačí, když budete vlasům pravidelně dopřávat péči v podobě různých hydratačních šampónů a vlasových olejů, které jim dodají potřebnou vláhu.

Přednost dejte přírodní kosmetice
Vhodná volba tzv. trichologických přípravků neboli vlasové kosmetiky, je obecným základem pro udržení zdravých vlasů – a to ať je větrno, mráz, či naopak parné léto. Při jejich výběru se vždy přikloňte k přírodní variantě bez využití sulfátů. „Pokud si chcete chladných dnů užívat beze strachu o své vlasy, dopřejte jim také jednou týdně masku nebo zábal a peeling na vlasovou pokožku. Nezapomínejte přitom na pravidlo, že zdravá vlasová pokožka rovná se zdravé vlasy,“ doporučuje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Healh. Pokud si s výběrem vlasových přípravků nevíte rady, adekvátně vám s ním pomůže právě tricholog.

Dbejte na dostatečný příjem důležitých látek
Dostatečná hladina látek, jako jsou vitamíny či minerály, je nezbytná pro celkovou vitalitu organismu. Není proto divu, že pokud jich tělo nemá adekvátní množství, podepíše se to i na zdraví vlasů. V létě se s jejich deficitem běžně nesetkáváme díky dostatečnému dennímu příjmu ovoce a zeleniny. I ve zbytku roku se však dají celkem jednoduše načerpat. Myslete na své vlasy proto také při stravování a dopřejte jim na podzim i v zimě pravidelné dávky následujících látek:

  • železo – jeho nedostatek může způsobit chudokrevnost, která se mimo jiné projevuje padáním vlasů či lomivostí nehtů. Čerpat ho můžete hlavně z červeného masa, vnitřností nebo špenátu.
  • vápník – třepení, lomivost a vypadávání, to způsobuje vašim vlasům nedostatek vápníku. Doplňte ho organismu bohatým příjmem máku, květáku či mléčných výrobků.
  • jód – hladina jódu má přímý vliv na funkci štítné žlázy. I její nemoci zapříčiňují vypadávání vlasů. Jako bohatý zdroj jódu vám poslouží mléčné výrobky, ryby či kvalitní kuchyňská sůl.
  • zinek – ten je základním prvkem, který podporuje zdravý růst a sílu vlasů. Jestliže vám vlasy pomalu rostou nebo hodně vypadávají, může být na vině právě jeho nedostatek. Doplnit ho můžete zvýšením příjmu semínek, například slunečnicových či dýňových, ryb či červeného masa.
  • křemík – je důležitý převážně pro pružnost vašich vlasů a najdete ho v zelenině, luštěninách a cereáliích.
  • vitamín A a E – nízká hladina těchto látek může být příčinou mastných vlasů, deficitu lesku nebo jejich pomalého růstu. Předejděte tomu příjmem mléčných výrobků, oříšků, listové zeleniny, rybího tuku nebo mrkve.

Opomíjet byste ale neměli ani bílkoviny, které načerpáte převážně z masa, vajec a ryb. Vegani mohou tuto složku stravy najít například v luštěninách či doplňcích stravy. Jestliže se však jakoukoli z těchto látek rozhodnete přijímat formou doplňků stravy, vždy konzultujte jejich vhodný výběr s praktickým lékařem nebo lékárníkem.

Udržujte si psychickou pohodu
Podzimní a zimní čas je se svými krátkými dny tím nejdepresivnějším obdobím v roce. Spousta lidí je v této roční době skleslejší a snáze podléhá stresu, který bohužel negativně podporují i například přípravy na vánoční svátky. Zkuste si ale i na tomto období najít to hezké a na stres zapomenout, prospěje to nejen vašim vlasům, ale i kardiovaskulárnímu systému. „Při silné míře stresu může dojít vlivem útoku bílých krvinek na vlasové folikuly k zastavení růstu vlasů, což má za následek jejich vypadávání. Způsobit může dokonce i onemocnění zvané alopecie areata, při němž vlasy vypadávají na specifických místech velmi rychle, čímž se na hlavě mohou začít tvořit lysiny,“ upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková.

Na mráz nikdy nechoďte s mokrými vlasy
Teploty se už nyní pomalu blíží k nule, mějte proto na paměti, že největším prohřeškem, kterého se vůči porostu své hlavy můžete dopustit, je vystavování mokrých, ale i vlhkých vlasů mrazivému počasí. Pokud tedy v zimě rádi chodíte plavat a plavecký bazén opouštíte bez použití fénu nebo jste zvyklí nesušit si vlasy před ranní cestou do práce, nadobro s tím skoncujte! „Mráz narušuje po kontaktu s mokrými vlasy jejich strukturu, a to již po malé chvilce. Péče o vlas je po jeho narušení pak mnohem náročnější,“ varuje Lenka Kašpaříková. Před cestou ven si vlasy vysoušejte výhradně teplým vzduchem, nikoliv horkým, před jejich tepelnou úpravou pak používejte ochranné prostředky.

Při delších či vážných obtížích navštivte trichologa
Jestliže jsou vaše vlasy problémové po delší období, vypadávají vám, mastí se, máte potíže s lupy nebo se jen chcete poradit o vhodné péči a výživě vlasů s odborníkem, navštivte trichologa. Tento specialista na hygienu vlasů vám za poplatek provede bezbolestné trichologické vyšetření neboli diagnostiku vlasů a hlavové pokožky, a v případě odhalení problému doporučí nejvhodnější léčbu vašich potíží. „Trichologické vyšetření se běžně pohybuje v rozmezí od několika stovek korun zhruba po tisícikorunu. Na naší klinice vás vyjde na 500 Kč a jako na jiná vyšetření je nutné se na něj dopředu objednat,“ uzavírá Lenka Kašpaříková z kliniky zdraví CLINICAL Hair&Healh.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.