Je důležité se očkovat před menigokokem a chránit tak sebe i své okolí, shodují se lékaři

Od začátku pandemie covid-19 se lékaři jednohlasně shodují na tom, že nelze očkování proti jiným chorobám zanedbávat, natož na něj rezignovat. A proto: nemá-li pacient nějaký racionální a závažný důvod, je důležité se očkovat a chránit tak sebe i své okolí.

Zodpovědnost a vědomí, že každý může svým jednáním ohrozit druhého nebo naopak zamezit nákaze nejen covidem-19, ale také například meningokokovou infekcí, by v dnešní době mělo být prioritou každého teenagera a mladého dospívajícího ve věku 15–25. Tedy v letech, kdy je riziko nákazy závažným meningokokovým onemocněním velmi vysoké.

„Všichni by si měli být vědomi zodpovědnosti za vlastní zdraví a rizikových situací, do nichž se například pohybem v místech, kde je vysoká koncentrace lidí, vrhají, se vyvarovat. Není totiž vyloučené, že zrovna na jednoho konkrétního jedince tato nemoc padne. Ani v období pandemie meningokok nezmizel,“ říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Běžné chování teenagerů a mladých dospělých může vést ke zvýšenému riziku vzniku infekčního onemocnění. Mezi taková chování donedávna patřila například návštěva restaurací, klubů a barů, pití ze stejných sklenic a sdílení nádobí, líbání, anebo jakýkoliv pobyt v prostorách, kde je vyšší koncentrace osob. Přestože se vlivem restrikcí a pandemie tyto aktivity značně omezily, riziko nákazy rozhodně nevymizelo. Navíc stále slýcháme v médiích, že se i přes uzavření barů soukromé večírky pořádají.

Jediné řešení je očkování
Cílem očkování proti IMO neboli invazivnímu meningokokovému onemocnění je zajistit co nejkomplexnější a nejdelší protektivní imunitu očkované osoby. Schválená úhrada očkování pro nejmenší děti od 1. 5. 2020 je jistě dobrou zprávou, avšak je třeba nezapomínat na adolescenty a mladé dospělé, kteří jsou ohroženou skupinou a je mezi nimi velký počet bezpříznakových nosičů. „Je dobré, že se o tomto závažném onemocnění mluví, upozorňuje se na rizika a možnost očkování. Hrazení z veřejné zdravotní pojišťovny v kojeneckém věku považuji za první krok v podpoře zvýšení ochrany proti IMO,“ říká MUDr. Šebková.

Stejnou šanci jako miminka by tedy měli dostat i teenageři. Už jen proto, že se sdružují, mají sklony k ponocování, baví se ve společnosti apod. Riziko nákazy je u nich vysoké a je nutné, aby se očkování neodkládalo, a hlavně bylo hrazeno státem. „Doporučuji, aby lidé nepodceňovali prevenci IMO, jež by neměla být z důvodu aktuální koronavirové epidemie odsouvána na neurčito. Je potřeba chránit sebe i své nejbližší, neodkládat důležitá očkování, jakým je např. právě i vakcína proti závažné meningokokové infekci,“ dodává MUDr. Šebková.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.