Vánoční trhy na Staroměstském náměstí letos v obvyklé podobě nebudou, ozdobí jej pouze strom

Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí se letos ve svém obvyklé podobě konat nebudou. Hlavní město Praha se na tom domluvilo s organizátorem trhů, společností Taiko, a.s. Rozhodnutí vyplynulo z aktuální situace související s pandemií COVID-19. Vánoční atmosféru bude v srdci Staroměstského náměstí připomínat pouze strom, který letos organizátoři přivezou ze středních Čech.

Typické Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí se letos neuskuteční kvůli situaci s šířením koronaviru mezi obyvateli. „Vzhledem k epidemické situaci v České republice a stále narůstajícímu počtu nakažených koronavirem jsme se rozhodli, že nebudeme vánoční trhy připravovat v rozsahu a velikosti, na jaké jsme byli zvyklí v minulých letech. K tomuto kroku jsme nuceni přistoupit, abychom zamezili dalšímu nekontrolovanému šíření epidemie COVID-19. Pokud teď budeme dodržovat veškerá bezpečnostní pravidla a podaří se nám tak zastavit šíření epidemie, věřím, že se na klasické vánoční trhy budeme moct těšit opět příští rok,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

„Na druhou stranu se říká, že dobrá nálada půl zdraví. Právě i z důvodů psychologických se nechceme vzdát vánočních svátků zcela. Vánoční svátky mají být znakem pohody a klidu. A právě v této těžké době jsou klid a dobrá nálada potřeba více než kdy jindy. Proto jsme se rozhodli přistoupit k menší verzi vánočních oslav. Jednáme se společností Taiko, že by na Staroměstské náměstí tradičně postavila vánočně ozdobený strom, aby i Pražan, který bude procházet centrem města, měl dobrý pocit z vánoční atmosféry. Nebude se jednat o výzdobu nějak nákladnou ani pompézní. Pakliže by to epidemická situace umožnila, jsme připraveni přidat i několik decentních malých stánků. Nicméně v tuto chvíli s klasickou variantou vánočních trhů nepočítáme,“ doplňuje Jan Chabr, radní hlavního města Prahy pro oblast majetku.

Nutno podotknout že se toto týká Vánočních trhů na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky a spodní části Václavského náměstí. O vhodnosti konání jednotlivých vánočních trhů, které pořádají městské části, budeme s městskými částmi jednat. Dovedu si představit, že na některé z městských částí by se vánoční trhy v omezené variantě mohly uskutečnit, ale zatím je brzy předvídat,“ dodává Chabr

Společnost Taiko již vybrala vhodný strom pro instalaci na Staroměstském náměstí. Smrk ztepilý vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku a měří zhruba devatenáct metrů. „Nabídneme strom a jeho instalaci Magistrátu hlavního města Prahy za režijní náklady. Po dohodě můžeme vymyslet skromnější výzdobu stromu a připravíme ho na začátek adventu letošního roku,“ uzavírá Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, a.s.

Pokud se výrazně nezmění situace s pandemií, vztyčí zástupci organizátora strom na Staroměstském náměstí dle původního plánu v noci z 23. na 24. listopadu.

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.