Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Tipy, jak mít doma příjemné klima – a ještě ušetřit!

Aby do bytu či domu nevnikal v sychravých dnech nepříjemný chlad, pomůže nejen zateplená fasáda či plastová okna a dveře. Také dobře navržený systém zastínění a jeho správné využívání dokáže velmi dobře izolovat a zamezovat tepelným ztrátám. Když má interiér to správné klima, člověk se v něm cítí příjemně a zároveň šetří energii i peníze…

Je příjemné, když člověk přijde z nevlídného počasí do teplé náruče domova a spokojeně se usadí ve svém oblíbeném křesle nebo na gauči. K tomu, abychom se cítili dobře, musí být v optimální rovnováze různé faktory – vhodné světelné podmínky, ideální teplota, ticho nerušené hlukem z ulice… K tomu všemu může dopomoci vhodné stínění oken.

Jak co nejlépe využít stínění?
V dnešní době je na trhu celá řada typů stínění, které si každý může zvolit doslova na míru svému bydlení. Velký boom zažívá exteriérové stínění v podobě venkovních rolet, žaluzií či screenových rolet. Interiérové stínění může mít podobu vnitřních horizontálních či vertikálních žaluzií a látkových rolet, ale také elegantních skládaných látkových plisse s různým stupněm propustnosti světla či moderních japonských stěn. „Vnitřní žaluzie a rolety se hodí do místností orientovaných na sever. Naopak na jižní, jihovýchodní a východní straně budovy prokazují zase vynikající službu venkovní žaluzie,“ vysvětluje Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA. Interiérové a exteriérové stínění se dá zároveň vhodně kombinovat a je možné, aby jedno doplnilo druhé tak, aby bylo docíleno ideálního osvětlení místnosti a zároveň tepelného komfortu.

Věděli jste, že… Velmi účinné v izolaci tepla jsou rovněž meziokenní žaluzie. Díky svému umístění jsou navíc bezpečně chráněné před poškozením a jsou nenáročné na svou údržbu. Od západu do východu slunce vzniká v prostoru mezi sklem a stínicí technikou vzduchový polštář, jímž se redukuje únik tepla. Když jsou žaluzie během dne vytažené, můžete zimní sluneční paprsky využít na pasivní zateplení místnosti či zasklené lodžie. Vyrábějí se i v atypickém provedení.

Správné nastavení ušetří energii i peníze
Udává se, že při využití stínicí techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20-25 % v energetické bilanci budov (dle konkrétního objektu). Obecně lze konstatovat, že exteriérové stínění má v tomto ohledu vyšší efektivitu než vnitřní a v zimě slouží jako výborná tepelná izolace, šetřící náklady za vytápění. „Abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken a ušetřili co nejvíce energie na vytápění, musíte stínicí prvky správně nastavit. V zimě nechávejte žaluzie přes den vytažené v horní poloze, aby topný systém podpořilo působení slunečního svitu. Při soumraku je spusťte, ať omezíte nežádoucí únik tepla skrze okna. Pokud je žaluzie v noci stažená, teplota v místnosti stoupne o 1,5 stupně,“ radí odborník na stínění Jan Žižlavský.

Věděli jste, že… Případné úniky tepla lze vyhodnotit na základě termovizního měření, které znázorňuje rozložení povrchové teploty pomocí měření hustoty infračerveného záření z povrchu před použitím a následně s použitím exteriérové stínicí techniky. Díky tomu se dá vyhodnotit, do jaké míry bylo zabráněno úniku tepla.

Aby vám bylo doma blaze…
V zimě míváme často tendenci přetápět místnosti, což však má negativní vliv na zdraví, ale i životní prostředí. Jako optimální norma se uvádí okolo 20–21 °C, v ložnici přibližně 18 °C, protože organismus během spánku lépe regeneruje při nižší teplotě. Ideální klima v místnosti vytvoříte nejen díky správnému systému stínění, ale lze mu dopomoci i za pomoci teplovzdušného ventilátoru, který udržuje konstantní teplotu. K dalším faktorům příjemného pobytu patří také vhodné světelné podmínky. Ty lze rovněž nastavit regulací světla prostřednictvím vhodného stínění. Díky tomu prosvětlíte tmavé místnosti a naopak tam, kde je vyžadována tma (například v ložnici), lze využít takzvané blackout látky, anebo exteriérové stínící prvky. Ke komfortu bydlení patří i hluková izolace, aby do útrob domova nedoléhal nepříjemný zvuk z ulice – v tomto ohledu jsou velmi účinné venkovní žaluzie, které dokážou snížit hluk zvenčí až o osm decibelů. A k ideálnímu prostředí patří konec konců i čistý vzduch. Nezapomeňte proto v zimě větrat – krátce, ale intenzivně, aby nedocházelo ke zbytečným tepelným ztrátám. Ke zdravému ovzduší v interiéru pomohou rovněž čističky vzduchu, odstraňující škodliviny.

Věděli jste, že… Přístroj Dyson Pure Hot+Cool dokáže rovnoměrně udržovat v místnosti stanovenou teplotu a zároveň funguje jako čistička vzduchu, takže zbaví ovzduší 99,97 % alergenů, znečišťujících látek a plynů.

Foto: archiv Isotra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *