5 tipů, jak dokonale zachytit podzim na foťák svého telefonu

Podzim. Zaručeně nejpestřejší a nejbarevnější roční období. Co potom pro fotografy. Také patříte mezi vášnivé sběratele dechberoucích záběrů? Tak nažhavte své telefony a vyrazte pro ně do přírody. Tady je pár profi tipů, jak focení telefonem dovést k dokonalosti.

Mobilní telefony s dobrým foťákem dnes téměř nahrazují klasické fotoaparáty. Jasně, zrcadlovka je zrcadlovka, ale ruku na srdce, kdy jste naposledy viděli někoho s digitálním foťákem, kterých bylo dříve všude plno? Výrobci smartphonů si tohle moc dobře uvědomují, proto kladou na fotoaparáty ve svých modelech velký důraz a vyhovují tak vysokým nárokům svých zákazníků.

Ruku na srdce, také vybíráte mobil hlavně podle toho, jaké dělá fotky, jak vypadá, podle baterky a možná podle toho, jaký má displej? Máme pro vás ideálního kandidáta. Nový smartphone realme 7 Pro má sestavu rovnou čtyř fotoaparátů! Patří mezi ně 64Mpx hlavní fotoaparát s kvalitním senzorem Sony, 8Mpx 119stupňový ultraširokoúhlý objektiv, makro objektiv a černobílý portrétní objektiv. Hlavní foťák doplňuje řada dalších špičkových funkcí, které ocení všichni, co od svého smartphonu očekávají i nadstandardní fotografie. Displej realme 7 Pro o velikosti 6.4“ a v rozlišení FHD+ je pak ideální třeba i pro editaci fotek.

Nicméně mít dobrý foťák v mobilu není všechno. Pro to, abyste měli perfektní fotky, musíte dodržovat alespoň základní pravidla fotografování.

Tip #1 – Buďte mistrem kompozice
Na šířku či na výšku? Když nevíš, zapni mřížku. Základem každého úspěšného snímku je správná kompozice. Než ale stisknete spoušť, uvědomte si, kde budete fotku publikovat. Pokud jste hlavně na Instagramu, berte to na výšku. Jestli pořizujete video na YouTube, naklopte telefon horizontálně (aneb videa na výšku nemá nikdo rád!).

Druhá věc, která vám hodně pomůže v kompozici, je takzvaná mřížka. Na displeji se vám objeví čáry a rozdělí záběr na jednotlivá pole. Vy se ale soustřeďte na spojnice dělících čar a na ně se snažte umístit fotografovaný objekt. Hlavně ne doprostřed, pokud to nemá nějaký speciální význam. A ještě poznámka na konec, než stisknete spoušť, ujistěte se, že nemají lidé v záběru usekané končetiny, nebo jim třeba něco takzvaně neroste z hlavy. Pokud chcete záměrně ruce či nohy oříznout, dělejte to vždycky jen pod kloubem.

Tip #2 – Vezměte to zeširoka
Na podzimní krajinky je dobré mít ve výbavě mobilního fotoaparátu širokoúhlou kameru. Tato funkce není dnes už jen výhradou telefonů za desítky tisíc. Ultraširokoúhlý objektiv mají už i telefony ve střední třídě. Dobrým příkladem jsou nové modely realme 7 a realme 7 Pro, které umí přepnutí na široko na jediné kliknutí. Tahle vychytávka se vám bude hodit nejen v přírodě, ale i při procházkách po městech. Díky širšímu záběru vám umožní naskládat do snímku více architektonických skvostů nebo efektní záběry krajinek.

Tip #3 – Zkuste to i za šera
Že fotit za tmy či za šera nemá smysl? Naopak. Vaše podzimní fotky tím získají autentickou atmosféru, melancholii i kapku romantiky. Stačí si jen počkat na vhodnou večerní či noční scénu a pustit se do toho. A pokud byste náhodou chtěli být sami součástí noční scenérie, přepněte na přední kameru a zapózujte si. Podzimní novinka realme 7 Pro má přední fotoaparát s rozlišením 32 Mpx, který dokáže díky režimu Super Nightscape zachytit jasná selfie i za temné noci.

Tip #4 – Přibližte se na pár centimetrů
Mezi mobilními fotografy platí jedno nepsané pravidlo, a to zní: nezoomovat. Vždy je lepší se k objektu raději přiblížit na pár kroků, zvolit jiný úhel nebo to vzít z dálky a raději výslednou fotku oříznout. Pokud ale chcete zachytit ranní rosu v podzimní pavučině, strukturu na spadaném listí či právě rozpuklý kaštan, přepněte na makro a neváhejte se přiblížit.

Tip #5 – Dejte si čaj a dobijte baterky
Propadli jste kouzlu podzimního fotografování natolik, že jste zapomněli sledovat stav baterie svého telefonu? Bez starostí. Vezměte s sebou příště zařízení s technologií super rychlého nabíjení. Váš telefon se pak stihne dobít dřív, než se ohřejete v kavárně u čaje. Třeba telefon realme 7 Pro zvládne plných 100 % baterie už za 34 minut.

Vybrali jsme pro vás jen pár pravidel a tipů, ale je to opravdu jen základ. Nejvíce vás naučí praxe a zpětná vazba. Takže hurá do terénu!

Foto: realme 7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.