Mouka v naší kuchyni – jak se z nezdravé a obávané stala součástí zdravé stravy

Vajíčka, cukr, mouka… Tři hlavní ingredience při pečení, ale také tři suroviny, které si v novodobé historii prošly nelehkým obdobím. Naštěstí postupně přicházíme na to, že se všechno nejí tak horké, jak se to „upeče“. A stejně jako většině z nás neublíží sladké pusinky k nedělní kávě, při správném výběru mouky se můžeme těšit nejen z chuti ale i ze zdravotních benefitů.

Klasická bílá mouka se díky svým vlastnostem stala hitem moderní kuchyně. Během výroby ale přichází spolu s obalem a klíčkem zrna také o velmi cenné látky jako je většina vitamínu B, vápníku, železa, hořčíku a zinku. Pro dosažení dokonale hladké mouky bylo dříve nutné tyto části oddělovat, to už ale dnes neplatí. „Díky moderním technologiím, které v České republice najdeme jen ve mlýnu Perner, dokážeme umlít celozrnnou mouku do hladka. Výhoda hladce mleté celozrnné mouky spočívá v tom, že se dobře zpracovává, správně kyne, má dobrý objem, a přitom si zachovává všechny zdravotní benefity,“ říká Daniel Perner, majitel a ředitel firmy Pernerka.

Mouka jako nedoceněný zdroj vlákniny
Největším benefitem celozrnné mouky je vysoký podíl vlákniny v porovnání s moukou klasickou. Denně by měl člověk přijmout okolo 30 gramů vlákniny. Její pravidelný příjem přispívá k udržení rovnováhy střevní mikroflóry a správné funkci střev. Dlouhodobý nedostatek vlákniny má naopak řadu negativních důsledků. Mezi ně patří také častější zácpy a sklony k nadváze. Její dostatek naopak vytváří ideální prostředí pro střevní mikroflóru, která se vlákninou živí a pomáhá i k snadnějšímu vyprazdňování. Za zmínku rozhodně také stojí to, že vláknina do určité míry zabraňuje vstřebávání toxinů a škodlivých látek.

Například žitná celozrnná mouka Pernerka má 16 gramů vlákniny ve sto gramech, podobně je na tom i celozrnná mouka špaldová, která má 15 gramů. „Vláknina včetně dalších cenných látek se soustřeďuje ve vnějším obalu zrna a v případě celozrnných mouk se mele právě i s tímto obalem, v případě našich mouk navíc zcela dohladka,“ vysvětluje zdroj vlákniny v celozrnné mouce Daniel Perner. Pro dodání dostatku vlákniny tělu jsou proto nejvhodnější výrobky z celozrnných mouk, jako je žitná, špaldová a pšeničná.

A co s celiakií?
Strava má být pestrá. Pokud se nepotýkáte s celiakií, určitě je dobré mít široké zastoupení různých celozrnných mouk a výrobků z nich Pro zpestření jídelníčku můžete doplnit i ostatní mouky, protože i ty mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Část populace ale nesnášenlivostí lepku, která má různé podoby, trpí. Ti pak musí vybírat z mouk, které jsou umlety ze surovin neobsahující lepek, jako je třeba rýže nebo pohanka.

Rutin pro pružné cévy
Pro zdraví je velmi prospěšná také mouka z pohanky. Kromě řady cenných vitamínů obsahuje rutin, který zvyšuje pružnost krevních cév. Kladný vliv má i na krevní kapiláry a snižuje LDL cholesterol. Rutin zesiluje účinek vitamínu C, takže je prospěšný i pro imunitu. Působí antioxidačně a dokáže bojovat proti volným radikálům.

Bez starostí s vysokým glykemickým indexem
Při správném výběru značky může být výhodou také celkově nižší glykemický index. „Důležité je také zmínit, že částice zrn jsou vystavené nižším teplotám nežli u standardní technologie, a proto má celozrnná hladká mouka naší výroby nižší glykemický index. Touto unikátní mlýnskou technologií v České republice disponuje pouze Mlýn Perner,“ uvádí nespornou výhodu majitel a ředitel firmy Daniel Perner. Tyto mouky mají navíc skvělé pečící vlastnosti – výrobky z nich se nedrolí a nejsou tvrdé.

Hodí se na cokoli
Každá mouka se dá použít mnoha způsoby. Například z žitné celozrnné se nejčastěji peče chleba nebo rohlíky, ale dají se z ní udělat i skvělé dezerty, jako je medovník. Francouzi dělají své galettes, francouzské palačinky, z pohankové mouky, která jim dává typickou chuť. Rýžová mouka se hodí na pečení slaných a sladkých dezertů, na přípravu sušenek, koláčů, chleba, palačinek, nudlí, knedlíků a dalších potravin.

7 DŮVODŮ PROČ VYMĚNIT BĚŽNOU MOUKU ZA CELOZRNNOU

  • Obsahuje vlákninu – zhruba 15 gramů na 100 gramů. Již v této porci tak dosáhnete na polovinu doporučeného denního příj
  • Déle zasytí – sacharidy v celozrnné mouce jsou komplexní. Tělo tedy po konzumaci pokrmu z celozrnné mouky zůstane déle syté.
  • Pestřejší jídelníček – čím rozmanitější strava, tím je pro naše tělo lepší. Vystřídejte různé druhy mouk od celozrnné pšeničné, přes žitnou až po pohankovou.
  • Široký výběr – představit si pod celozrnnou moukou jen jednu jedinou by byla obrovská chyba. Na rozdíl od jediné pšeničné existuje mnoho druhů s rozdílnými zdravotními benefity. Například v pohankové mouce najdete poměrně vzácný rutin.
  • Nižší glykemický index – je zajištěn v moukách Pernerka díky speciální mlecí technologii.
  • Skvělé pečící vlastnosti – hladké mletí eliminuje důvody, proč se někdo celozrnné mouce vyhýbá. Mouky naopak disponují výbornými pečícími vlastnostmi.
  • Vybírejte z palety chutí – mouku můžete vybírat i podle chuti. Například špaldová celozrnná hladká Pernerka, kterou můžete v kuchyni bez obav nahradit klasickou pšeničnou mouku, má jemnou oříškovou chuť. Nebo si můžete z pohankové celozrnné Pernerky vykouzlit pravé galettes, jak je dělají ve Francii.

PERNERKA je česká značka, jejíž historie sahá až do roku 1420. Při výrobě mouky tak čerpá ze zkušeností celé řady předchozích generací. Zrna odebírá od ověřených farmářů a družstev a k mletí využívá špičkové moderní technologie.

Zdroj a foto: www.pernerka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.