Připojte se k DigiEduHack a vytvořte užitečný nástroj pro učitele

Ve čtvrtek 12. listopadu začíná v Česku dvoudenní DigiEduHack. Přihlásit se do něj můžete ZDE do 6. listopadu. Jeho cílem je vytvoření platformy pro učitele, díky které budou moci sdílet příklady dobré praxe v rámci online výuky. Do projektu se může přihlásit prakticky kdokoliv. Vítáni jsou především IT specialisté, učitelé a lidé aktivní v oblasti vzdělávání nebo veřejné správy. Je možné přihlásit celý tým, nebo se zapojit jako jednotlivec.

Cílem je dostat různé aktéry k jednomu (online) stolu a společně vytvořit něco užitečného pro rozvoj digitálního vzdělávání. Měla by vzniknout platforma, kde budou moct učitelé sdílet nápady a tipy na výuku. Její podoba už je na samotných účastnících hackathonu. Momentálně v Česku kvůli pandemii nemoci covid-19 probíhá výuka studentů základních a středních škol vzdáleně online, což je pro mnohé učitele úplná novinka.

“Jsme moc rádi, že můžeme prostřednictvím DigiKoalice s Czechitas pomoci uskutečnit DigiEduHack v České republice na téma Zkušenosti se vzděláváním. Konkrétně se chceme postavit výzvě Sdílení pro lepší vzdělávání a najít řešení pro uživatelsky přívětivé prostředí pro sdílení dobré praxe, inspirace a know-how (nejen) pro oblast digitálního vzdělávání. Chceme celou akci využít jako příležitost společně vytvořit užitečný nástroj pro sdílení a inspiraci pro učitele a další pracovníky ve školství,” říká Mgr. Jaromír Beran, ředitel odboru vzdělávací politiky MŠMT.

Vše bude probíhat online přes komunikační nástroje Zoom a Slack. Přihlásit se do hackathonu mohou i jednotlivci. Ti budou následně náhodně rozděleni do jednotlivých týmů. V průběhu DigiEduHackatonu budou účastníkům k dispozici tzv. létající mentoři – odborníci z oblasti IT a vzdělávání, jejichž konzultaci si budou moci řešitelé vyžádat. K dispozici budou mít týmy i názory učitelů na danou tématiku.

Na závěr hackatonu proběhne prezentace prototypů zástupcům poroty složené z řad státních, komerčních i neziskových organizací. Návrhy se budou posuzovat dle předem stanovených kritérií. Vítězný návrh, který pošle porota do celosvětového finále, se bude ucházet o částku 5.000 eur (zhruba 135.000 korun) určenou pro nejlepší tři projekty. Návrhy řešení a nápady mohou být využity také při stavbě nového vzdělávacího portálu Edu.cz nebo inovaci portálu RVP.cz.

Hackathon je spojení anglického slovíčka hacker a marathon. Cílem je řešit problémy novým způsobem s využitím dostupných technologií a nástrojů v kombinaci s dovednostmi členů řešitelského týmu. DigiEduHack je globální iniciativa zaměřená na řešení nejnáročnějších výzev digitálního vzdělávání. Skládá se z řady lokálních hackathonů probíhajících ve dnech 12. a 13. listopadu 2020 po celé Evropě i mimo ni. Celkem by se hackathonu mělo zúčastnit několik set týmů z 33 zemí a sedmi kontinentů.

Foto: archiv Czechitas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.