Spodní prádlo – přesedlejte na nové a udržitelné materiály

Spodní prádlo může být ušité z celé řady materiálů včetně nejběžnější bavlny, přes hladký tyl až po moderní tencel. Umělé materiály jsou postupně vytlačovány těmi udržitelnými a v bio kvalitě. Není divu, vždyť kalhotky a podprsenky se dotýkají nejcitlivějších a nejintimnějších částí našeho těla. Poradíme vám, jak se vyznat v moderních materiálech a po kterém příště sáhnout.

Každá žena má své oblíbené kalhotky, na které nedá dopustit, když se potřebuje cítit pohodlně. Dost možná jsou právě bavlněné, což je materiál, který patří u spodního prádla dlouhodobě mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější, ostatně není se čemu divit. Jedná se o materiál přírodní, dobře prodyšný a příjemný. Zároveň je velmi dobře pratelná a nezůstávají na ní flíčky. I ta ale prochází proměnou a má svou „lepší“ variantu.

Dnes značky spodního prádla postupně přecházejí od běžné bavlny k bavlně v bio kvalitě, která by měla být šetrnější k naší pokožce. Udělala to tak již před lety i česká značka Paon: „V Česku v té době nikdo hezké a zároveň udržitelné prádlo nevyráběl. Navíc, pokud má mít značka budoucnost, měla by se zaměřovat právě na udržitelné materiály, protože to jediné má smysl. Udržitelné materiály jako biobavlna, tencel, bambus nebo modal zaručují především zdravotní nezávadnost, a že byly vyrobeny za etických podmínek. Jsou příjemné, pohodlné a mají skvělé vlastnosti, které u umělých vláken rozhodně nenajdete,“ vysvětluje jejich výhody spoluzakladatelka značky Paon Andrea Kopalová.

Bambus
Přírodní materiál vlastnostmi podobný bavlně – takový je bambus. Hlavní jeho výhodou je rezistence proti kvasinkám i plísním a schopnost odbourat bakterie. Společně s prodyšností a příjemným pocitem na dotek tyto vlastnosti z bambusu dělají naprosto skvělý materiál pro spodní prádlo. Má vysokou životnost a v létě lehce chladí. Pokud vás trápí opakované záněty nebo jiné zdravotní problémy, bude pro vás skvělou volbou.

Modal
Modal je materiál vyvinutý na bázi celulózy získávané z bukového dřeva. Je příjemný na dotek, měkký a snadno se udržuje. Ani během opakovaného praní neztrácí barvu či tvar, nesráží se a neztenčuje se. Vlákna se pyšní skvělou jemností, proto může modal připomínat svým lesklým povrchem hedvábí. Je výborným pomocníkem ve chvíli, kdy chcete méně nápadné kalhotky, které dokonale splynou s vaším tělem.

Tencel
Také tencel patří mezi udržitelné materiály přírodního původu, který poslední dvě sezóny zažívá boom i v klasických řetězcích. Nejčastěji z něj najdeme ušité košile nebo šaty, ale ani na spodním prádle není k zahození. Pro jeho výrobu je zapotřebí dřevní buničina, která se rozpouští a následně se z ní vyrábějí jednotlivá vlákna. Pro spodní prádlo se hodí pro měkkou strukturu, která se pohodlně nosí. Odvádí vlhkost a snadno se udržuje – kombinace, o které už dávno víme, že je pro kalhotky a podprsenky jako stvořená.

Budoucnost v rukou udržitelných materiálů
Nabídka trhu se stále rozšiřuje, ale ne všechny materiály jsou u nás snadno k sehnání. Některé udržitelné přírodní látky jako například tencel a modal už se ale i do českého sortimentu propracovaly. „Před dvěma lety, kdy jsme s těmito materiály začínaly, bylo velmi náročné je sehnat. Teď už jsou tady v Česku poměrně rozšířené. Samozřejmě jich není takový výběr jako v zahraničí, ale rozhodně je to teď lepší. V Paonu tyto materiály odebíráme jak přímo z ČR, tak například i z Německa a Španělska,“ uzavírá spoluzakladatelka značky Paon Andrea Kopalová.

TIP: Dopřejte si hezké prádlo z udržitelných materiálů
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit na nákupy nového spodního prádla, které se bude dobře nosit a bude vyrobené z udržitelných materiálů, vyzkoušejte českou značku Paon. Její spodní prádlo pro muže i ženy vzniká v České republice a sortiment je štědrý co do střihů i do velikostí. Svůj nový oblíbený komplet tam tak dozajista najde každá žena.

Zdroj a foto: www.paonlabel.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.