Firmy a organizace mohou snadněji testovat zaměstnance na virus covid-19. Výsledek test ukáže do 15 minut a za desetinovou cenu

Velkým firmám a organizacím s mnoha zaměstnanci a klienty mohou pomoci nové rychlé testy na přítomnost protilátek viru covid-19. Testy se snadno provádějí a výsledek s vysokou přesností ukážou do 15 minut. Firmy nebo organizace tak mohou jednoduše hromadně testovat své zaměstnance třeba přímo v pracovní době a snadno tak odhalit infikované osoby. Firmy si navíc na základě vyjádření Ministerstva financí mohou náklady na testy odečíst od daňového základu.

Současná pandemie koronaviru představuje kromě zdravotního rizika pro nakažené také ekonomické ztráty a personální problémy pro celou řadu podniků a organizací. A nemusí jít přitom jen o správce kritické státní infrastruktury, ale třeba i o běžné výrobní firmy, které se musejí potýkat s větší nemocností zaměstnanců i vyšším rizikem jejich nakažení na pracovišti. Právě jim mohou pomoci rychlé antigenní testy nákazy virem covid-19. „Antigenní test pracuje velmi rychle, vzorek totiž není nutné posílat do specializované laboratoře. Test provádí třeba závodní lékař nebo proškolená osoba a výsledek je znám už do patnácti minut. Všechny testy si necháváme přezkoušet v laboratořích, abychom si ověřili jejich spolehlivost. Výrobcem udávaná senzitivita testů se pohybuje na úrovni 96,17 procenta,“ popisuje výhody rychlotestů Martina Finkousová, produktová manažerka ze společnosti HCP medipro, která tento typ testovacích sad v Česku dodává. Podle včerejšího vyjádření ministryně financí by měly být náklady na testy daňově uznatelné a firmy si je mohou odečíst od daňového základu.

Rychlý test na přítomnost koronaviru může v závislosti na variantě testovací sady probíhat klasicky pomocí stěru vzorku z nosní sliznice. Úplnou novinkou je ale testování ze slin, při němž není potřeba nepříjemné odebírání vzorku z nosohltanu. Výsledek testu pak za chvíli po provedení několika úkonů ukáže jednoduchý indikátor na testovací kazetce. K rychlotestům, které HCP medipro dodává, nejsou nutné žádné další přístroje. „Testy přitom stojí jen asi desetinu částky, kterou musejí samoplátci zaplatit při běžném PCR testu v nemocnicích,“ doplnila Martina Finkousová. Důležité je ovšem správné zacílení testu ideálně na osoby s příznaky nemoci, protože antigenní test na rozdíl od „laboratorního“ PCR testu pracuje pouze s bílkovinami ve vzorku, které přítomnost covid-19 indikují.

Rychlé antigenní testy na covid-19 jsou běžně dostupné zdravotnickým zařízením, lékařům a dalším proškoleným osobám. Lékaři nebo proškolené osoby, ať už přímo ve firmách a organizacích, nebo třeba ve zdravotním středisku, musejí také provádět samotný test. I tak ale s rychlými antigenními testy mohou firmy získat pohotový prostředek pro zjištění a oddělení nakažených a zdravých zaměstnanců.

Velkou výhodou antigenních testů je kromě rychlosti samotného testování i jejich široká dostupnost. Dodavatelé mohou ihned poskytnout testovací sady v objemu statisíců kusů. Firmy, sportovní kluby nebo další organizace tak mohou své zaměstnance nebo klienty testovat třeba i na denní bázi. To může být výhodné nejen ve velkých provozech, ale třeba i v domovech pro seniory. Právě zde totiž může rychlé antigenní testování viru covid-19 pomoci chránit lidské životy. Firma HCP medipro se navíc chystá uvést na trh také nové varianty antigenních testů, které v jednom kroku detekují přítomnost jak koronaviru, tak chřipky, a tedy umožní přesnější diagnózu příčiny onemocnění.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.