Divadla zřizovaná Prahou zůstanou zavřená do konce roku, čas věnují zkoušení a online programům pro diváky

Po dohodě s radní pro kulturu Hanou Třeštíkovou divadla zřizovaná hlavním městem Prahou oznámila, že zůstanou pro diváky zavřená do konce roku. Divadla se shodla, že bez ohledu na možné změny ve vládních opatřeních vyšlou divákům i svým zaměstnancům už nyní jasnou zprávu, že otevřou nejdříve 1. ledna 2021. Do té doby se soustředí na přípravu programu po rozvolnění opatření a online vysílání.

„Pro divadelníky i pro diváky je současná nestabilita ničivá, možných vládních scénářů rozvolňování je tolik, že se ve výsledku nelze dobře připravit na žádný. Proto jsme se s divadly zřizovanými hlavním městem rozhodli vyslat jasný vzkaz a nechat naše divadla zavřená do konce roku. Mezitím budou divadla intenzivně zkoušet, aby byla připravená na znovuotevření scén, a zároveň zůstávají se svými diváky v kontaktu skrze streamy, online vysílání nebo podcasty,” řekla pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková.

Další informace k plánům na dobu od 1. ledna 2021 chtějí městská divadla oznámit v průběhu prosince. V divadlech se zkouší, nově připravené inscenace se „konzervují“, ale pro veřejnost zůstávají až do konce roku všechny scény uzavřené.

Divadelní scéna je koronavirovými opatřeními tvrdě zasažena a hledá alternativní způsoby, jak zůstat otevřená divákům a zajistit stabilitu svým zaměstnancům a spolupracovníkům. Pražská divadla program přesunula do onlinu a nabízejí také možnost zakoupení dárkových voucherů s prodlouženou platností.

U online vysílání divadla spolupracují s novými službami. Divadlo Na zábradlí nebo Divadlo Minor vysílají přes platformu Film naživo. Divadlo v Dlouhé, Švandovo divadlo, Divadlo Pod Palmovkou a další scény pak využívají mimo jiné také portál Dramox. Městská divadla pražská spustí od prosince vlastní streamovací „televizi“. Všechna divadla se také zapojí do Noci divadel, která se letos koná online 21. listopadu.

Divadlo na Vinohradech: Divadlo na Vinohradech stačilo ještě před opětovným zavřením uvést premiéru Balady pro banditu, která však měla jen jednu reprízu. Také se podařilo vydat CD s písněmi, které už je v prodeji. Připravují se tři premiéry: Na Studiové scéně Pitínského Matka a pro velkou scénu Labischův Slaměný klobouk a Obchodník s deštěm. Ve foyeru divadla je výstava, připravená ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem. Mapuje období divadla v letech padesátých a šedesátých, kdy se divadlo jmenovalo Ústřední divadlo Československé armády. Jde o velice zajímavý dokument doby. Na studiové scéně chystáme pokračování přednášek a rozhovorů, Večerů bez líčidel, které mohli diváci vidět živě na streamu během první vlny koronaviru. Audiozáznamy večerů existují a připravujeme jejich vydaní na CD.  Prodej dárkových poukazů zůstává nepřerušen a jejich platnost bude přirozeně prodloužena na celý příští rok.

Divadlo Minor: Divadlo Minor v současné době připravuje vlastní audiovizuální pořady pro celou rodinu, které divákům nabídne na přelomu listopadu a prosince. Za tímto účelem vytvoří vlastní platformu, která bude kromě přenosů inscenací uvádět i další formáty, například krátké pohádky pro nejmenší děti. V červnu Minor několikrát streamoval interaktivní inscenaci Demokracie, která se setkala s pozitivním ohlasem, nyní na tento provoz naváže.

Švandovo divadlo: Ve Švandově divadle se připravují hned tři premiéry: pro Velký sál se zkouší Cyrano z Bergeracu, do nově zrekonstruované studiové scény hra Zabíjejte popírače klimatických změn a do online prostoru experiment s názvem AI: když robot píše hru. Smíchovská scéna uvede online čtení her dramatiků z Karibiku a bude přenášet živě i diskuzi s nimi. Průběžně bude divadlo připravovat cyklus online rozhovorů a uvede dokument o zkoušení výše zmíněných inscenací.  Rovněž zrekonstruovanou podobu studiové scény budou mít diváci možnost prohlédnout si online. Do virtuálního prostoru se chystá také rozhovor s dramatikem Davidem Finiganam, autorem hry Zabíjejte popírače klimatických změn a mnoho dalších aktivit. O všem divadlo informuje na svých sociálních sítích.  

Divadlo Na zábradlí: Držet se Zábradlí lze i online – nejen posloucháním podcastů Úrodná půda na Spotify, ale i sledováním Tajemného deníku zapomenutého herce na našem Instagramu. Podcasty Úrodná půda tvoří rozhovory režijního tandemu Borise Jedináka a Petra Erbese s odborníky a tvůrci o nejrůznějších tématech na míru uměleckému programu Divadla Na zábradlí. Tajemný deník pak mapuje prožitky divadelní postavy Vojtěcha Vondráčka, která je uvězněná v divadle. Se světem však komunikuje a dává divákům nahlédnout do zákoutí a tajů divadelní budovy.  Vánoční nabídka Divadla Na zábradlí obsahuje několik různých variant. Kupónové předplatné sestává z 6 “kupónů”, které lze vyměnit za lístek na libovolné představení z repertoáru. Další součástí Vánoční nabídky jsou Poukazy na dvě vstupenky ve dvou cenových kategoriích. A pro fanoušky Divadla na zábradlí jsou též připraveny zbrusu nová trička a ponožky, které přece nesmí chybět pod žádným vánočním stromečkem. Kuponové předplatné, Poukazy i nový merchandise pak lze všemožně kombinovat díky Dárkovým balíčkům, které navíc skrývají i jeden tajný speciální dárek.

Divadlo v Dlouhé: V listopadu se diváci Divadla v Dlouhé mohou těšit například na Svatomartinský on-line přípitek, sérii virtuálních setkání s tvůrci inscenací, online prohlídku zákulisí u příležitosti Noci divadel nebo čtení na pokračování z knihy Ludvíka Aškenazyho Malá vánoční povídka. Na prosinec divadlo připravuje sérii videí Advent v Dlouhé, Mikuláš naživo, aktovku Václav Havla Ela, Hela a stop z archívu Českého rozhlasu a vánoční zdravici a silvestrovský přípitek. Divadlo mohou diváci podpořit prostřednictvím aktuální novinky – „Poukazu na lepší časy“ – Stovka, který lze využít už nyní na on-line programy či nákup zboží, nebo ke koupi vstupenek, až se bude znovu hrát.

Divadlo pod Palmovkou: Divadlo pod Palmovkou plánuje v prosinci uvést online premiéru právě připravovaného Višňového sadu. Ve spolupráci s Dramoxem uvede i své další úspěšné tituly online. Na sociálních sítích pravidelně přináší dění ze zákulisí, podcasty, divadelní kvízy a další obsah na míru koronavirových dnů. V nejbližší době se mohou sledovatelé těšit i na nové audio Povídky z Palmovky. Divadlo pod Palmovkou ve spolupráci s partnerskými divadly ze sedmi světových zemí pracuje na přípravách projektu Face to Faith, který vzniká v rámci Projektu Kreativní Evropa a už začátkem roku 2021 uvede první části chystaného programu. V současné době mohou zájemci podpořit divadlo zakoupením dárkových poukazů, kterými mohou sobě či obdarovanému předem zajistit místo na běžně vyprodávané tituly.

Hudební divadlo v Karlíně: Hudební divadlo v Karlíně se rozhodlo k radikálnímu řešení, zrušilo všechna aktuálně prodávaná představení až do konce března 2021 a soustředí se na přípravu Letní open air scény, kterou otevře na začátku června. Věří, že bude moci hrát v bezpečném prostředí pro diváky již bez omezení. A pokud ještě v létě omezení budou, jsou schopni vytvořit téměř jakékoli požadované rozestupy. Vstupenky za všechna neodehraná představení divákům průběžně mění na termíny podzimu 2021 i na Letní scénu. Případně nabízí voucher s platností do konce roku 2021. Pokud však diváci nebudou chtít využít ani jednu z uvedených možností, divadlo jim vrátí vstupné.

Městská divadla pražská: V Městských divadlech pražských se nadále zkouší nové inscenace a pracuje se na dalších projektech, jako jsou příprava vzdělávacích podcastů, vzdělávací videa pro maturanty nebo internetové vysílání záznamů inscenací. Do konce roku uvedou MDP záznamy úspěšných inscenací Čapek a Želary. Všem, kteří hledají tip na vánoční dárek pro kulturní nadšence, určitě udělá radost právě vydaná kniha Divadlo Vlasty Buriana a Komedie 1930 – 2020, kterou Městská divadla pražská vydávají k 90. výročí otevření divadla Komedie, nebo dárkové poukazy na vstupenky se speciálně prodlouženou platností na dva roky.

Studio Ypsilon: Studio Ypsilon má pro své diváky připravené dárkové poukazy a speciální vouchery náhradou za vstupenky na zrušená představení. Pokud bude vývoj koronavirových opatření mimořádně příznivý, není vyloučené, že divadlo otevře své brány divákům dříve. V původním plánu divadla bylo totiž ukončit kalendářní rok živým provedením již tradičního vánočního představení, případně 21. prosince provedením kultovní inscenace Spálená 16. V divadle se jinak stále pracuje a zkouší.

Divadlo Spejbla a Hurvínka: Divadlo připravuje uvedení stávajících představení ve spolupráci s portálem DRAMOX, chystá předvánoční „ČLOBRDĚNÍ“ – outdoorové hry s divadelními hrdiny v ulicích Prahy 6, která stejně jako pan Spejbl oslavila 100 let, a vzhledem k původnímu působišti v Římské ulici na Vinohradech bude jedna z tras i tam. Dál se bude zkoušet a v rámci možností se chystá i nové představení pro děti HURVÍNEK A GOLEM. Teď před Vánoci jsou v nabídce divadla také dárkové vstupenky, které je možné uplatnit do konce sezóny 2021/2022.

Mezi další významné divadelní události, které Hlavní město Praha podporuje, patří 25. ročník Pražského mezinárodního festivalu německého divadla, který se právě připravuje a díky online formátu paradoxně umožní prezentovat ještě náročnější a výpravnější inscenace z německy mluvících scén. Celý festival se odehraje na webu theater.cz.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.