S kvalitními pomocníky si wellness užijete i doma. Horské slunce po babičce raději vyměňte za infralampu

Podzim a zima přejí wellness procedurám a relaxaci. Kvůli neustupující pandemii koronaviru se ale letos musíme obejít bez pobytů v lázních i wellness centrech. S šikovnými elektronickými pomocníky si naštěstí skvělou relaxaci užijete i doma. Důležité je vybírat kvalitní a bezpečné přístroje, které vám dlouho vydrží a neublíží vám.

Podzimní měsíce bývají pro Čechy tradičně spojené s lázeňskými a wellness pobyty, díky nimž si v sychravém a chladném období mohli dopřát pohodu pro tělo i mysl. Oblíbené zájezdy například do maďarských lázní jsou bohužel letos kvůli koronaviru nemožné a tuzemská wellness zařízení zůstanou minimálně do 20. listopadu zavřená. Příjemný den plný relaxace a wellness procedur si lze užít i doma, stačí mít ty správné pomocníky.

Světlo a vůně pro pravou pohodu
Základem každého wellness pobytu je hlavně příjemná atmosféra. Tu si můžete snadno navodit i doma – pomůže uklidňující hudba a vhodné vůně. „Relaxační aroma dopřejí jak vonné svíčky či aromalampy, tak oblíbené elektrické aroma difuzéry. Ty nejenže celý byt provoní, ale navíc i zvlhčí vzduch a některé disponují dokonce možností decentního osvětlení prostoru,“ radí Petr Wagner spolumajitel e-shopu Astoreo.cz, který se zaměřuje na produkty pro domácí pohodu a v jeho sortimentu najdete i kvalitní aroma difuzéry. Pro pohodu a odpočinek jsou nejlepší vůně jako levandule, mandarinka, heřmánek, meduňka nebo třeba santálové dřevo. Pokud naopak chcete povzbudit, sáhněte po rozmarýnu, citronu, mátě, zázvoru nebo pomeranči. Aromaterapii si přitom můžete vychutnat nejen pomocí difuzéru, ale třeba i v rámci masáže nebo koupele.

Prohřejte se infračerveným světlem
V nevlídném podzimním počasí je zdrojem relaxační pohody také dostatečné prohřátí. Pokud nejste fanoušky dlouhých horkých koupelí ani nemáte k dispozici třeba domácí saunu, zkuste sáhnout po takzvané infralampě. Jde v podstatě o zmenšenou a podstatně levnější verzi infrasaun. Lampa vyzařováním infračerveného světla lokálně prohřívá hlubší vrstvy podkožního vaziva, odkud je pak teplo dál rozváděno krví. Dochází také k rozšíření cév a lepšímu oběhu krve, prohřátí je navíc příznivé i při nachlazení, zánětech dutin nebo bolestech zad a kloubů.

Stará horská slunce nejsou bezpečná
Infračervené lampy občas bývají lidmi zaměňovány s tzv. horskými slunci, na která si starší ročníky jistě dobře pamatují. V 60. a 70. letech 20. století u nás byla horská slunce hitem a našla se v téměř každé domácnosti. „Tato stará zařízení však s dnešními znalostmi rozhodně nemůžeme doporučit. V podstatě se dá říci, že mohou být dokonce velmi nebezpečná. Používala se v nich rtuťová tlaková výbojka, která vyzařovala značný podíl škodlivého UVC záření. To se dnes využívá pro dezinfekci a sterilizaci laboratoří nebo operačních sálů, ale člověku je nebezpečné. Starých horských sluníček se proto raději zbavte. Patří samozřejmě do elektroodpadu, a to nejen kvůli rtuťové výbojce. V žádném případě nepatří do popelnice, ale do rukou odborníků na tento druh odpadu,“ uvádí David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení.

Vsaďte na kvalitu, která vydrží
Podpořit své domácí wellness zážitky je samozřejmě možné celou plejádou dalších elektronických pomocníků – z těch menších a snadno dostupných jmenujme třeba různé masážní podložky a polštářky, masážní vaničky na nohy, perličkové podložky do vany nebo parafínové lázně pro ruce. Myslete ale na to, že všechna tato drobná elektronika má jen omezenou životnost a jednou se připočte k už tak raketově přibývajícímu elektroodpadu. „Zkuste proto volit kvalitní produkty od etablovaných výrobců, které vydrží co nejdéle. U přístrojů používaných s vodou či jinými tekutinami dbejte na to, aby se kapaliny nedostaly k elektronickým součástkám a zařízení nepoškodily či nezničily. Například vyhřívané dečky nepoužívejte příliš dlouho, aby nedošlo k přehřátí. Proti tomu by novější typy již měly mít pojistku, ale obezřetnost se i tak vyplatí,“ radí David Vandrovec.

Foto: archiv Shuttertock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.