Stínění, okna, střecha či garážová vrata – jak je to s výměnou jednotlivých částí pláště domu v zimě?

Při plánování výměny či rekonstrukce jednotlivých částí pláště domu stojí řada lidí před rozhodnutím, zda se do realizace pouštět v zimních měsících, nebo ji raději odložit na jaro. U některých prvků neplatí v souvislosti s ročním obdobím prakticky žádná omezení. Týká se to zejména těch částí pláště, které se montují čistě mechanicky. Jinde naopak existují limity z hlediska komfortu či použití stavební chemie v zimě. Kterým částem pláště domu je tedy možné se bez problémů věnovat i v těchto měsících?

Mechanické připevňování stínění
Výměna či instalace nové stínicí techniky patří z hlediska celého pláště domu k těm nejrychlejším úkonům. „Násobně více času než samotná instalace může zabrat spíše výběr správného řešení – předokenních rolet nebo venkovních žaluzií. Právě u nich často záleží i na stavební připravenosti. Nové stavby s žaluziemi již počítají, nicméně může se stát, že podomítkové boxy, do kterých žaluzie zajíždí, mají omezenou hloubku, a tak se do nich vejdou jen některé typy lamel,“ upozorňuje Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí stínicí techniky a garážových vrat.

Samotná montáž stínění u běžné domácnosti probíhá během jednoho dne, i když se osazuje i třeba více než 10 oken. Ty zároveň není nutné otevírat, montáž probíhá čistě zvenku. Během instalace se jednotlivé části – zejména lamely a vodící lišty – na místě pouze smontují dohromady a pomocí šroubů připevní kolem oken. „Díky tomuto způsobu montáže je tak možné stínicí techniku instalovat i během zimy. Lidé ji mají spojenou sice hlavně s letními měsíci, díky tomu se jim tak při realizaci na přelomu roku může výrazněji zkrátit termín od objednání po montáž,“ doplňuje Přichystal.

Snížení komfortu u výměny oken či dveří
V případě oken a dveří může být jejich montáž v zimě složitější, zejména kvůli využití chemické pěny, která plní mimo jiné izolační funkci. Pěny zpravidla nejsou určené k používání v teplotách nižších než 5 °C, kdy se výrazně snižuje jejich účinnost. Na trhu lze nicméně pořídit i takové, které tento limit nemají a jejich použití je možné až do mínus 15 °C. Obecně jsou však dražší. Kromě použití správných chemických materiálů je důležité kontrolovat také vlhkost zdiva a spojovacích materiálů. V zimě ji totiž ovlivňuje obecně vyšší vlhkost vzduchu. V případě skla a plastů u oken je pak dobré dbát i na to, jak reagují na nízké teploty a zda tím pádem může dojít při oteplení ke změnám z hlediska roztažnosti materiálů.

V neposlední řadě je dobré mít na paměti také to, že montáž dveří či oken znamená také krátkodobé výrazné ochlazení interiéru. Odborníci uvádějí, že výměna jednoho okna zabere zhruba dvě hodiny, pokud se nicméně mění v celé domácnosti, znamená to, že zdi v ní mohou výrazně promrznout. Řada lidí se proto snaží montáž nových oken či dveří směřovat spíše na jaro. Pokud nicméně současné řešení již nezaručuje dostatečné tepelně-izolační vlastnosti, je lepší se do výměny pustit i v zimě, aby se zbylé chladné období nepodepsalo negativně na nákladech za vytápění.

Výměna garážových vrat bez nutnosti změn vjezdového otvoru
Montáž garážových vrat je úkon, který se řada lidí snaží vměstnat spíše do letních měsíců. Často to souvisí i s dalšími změnami či výměnami dalších částí pláště domu. Podobně jako u stínění je nicméně montáž garážových vrat možná i v zimě. Teoreticky jediným limitem tak může být, že prostor garáže – podobně jako u oken – může kvůli montáži vrat na krátkou dobu prochladnout. „Z praktického hlediska to ale není takový problém. Zároveň je třeba dodat, že zákazníci, kteří se pro výměnu vrat rozhodnou v zimě, tak činí hlavně proto, že tepelně-izolační vlastnosti stávajících vrat už jsou nedostatečné. Namísto špatné izolace a obrovských nákladů na vytápění tak zkrátka zvolí výměnu vrat,“ upřesňuje Petr Přichystal.

Stejně jako v případě stínicí techniky je montáž velmi rychlá – opět se používá čistě mechanické upevňování, během instalace se pak jednotlivé část vrat a jejich konstrukce sešroubují k sobě. „Současné technologie nám umožňují vyměnit vrata, aniž by bylo nutné nějak upravovat otvor pro ně určený. V řadě případů to také ani není možné. Díky speciálnímu rámu z hliníkových profilů tak můžeme vytvořit potřebné ostění a nadpraží, ke kterému jsou ve finále nová vrata připevněna,“ říká Přichystal s tím, že montáž se i díky tomuto řešení může výrazně zkrátit.

Zimní oprava střechy jen v nejnutnějších případech
Rekonstrukce střechy v zimě je zřejmě nejméně obvyklou realizací. Nicméně i ta možná je. Zjednodušeně se dá říci, že nejvíce záleží na rozsahu oprav. Tedy zda se mění pouze tašky, nebo i trámy, případně zda se k nim přidává i například nová podlaha na půdě či komín. Čím je realizace rozsáhlejší, tím spíše je vhodné začít s ní až na jaře, celý proces totiž zpravidla trvá i několik měsíců. Vyplatí se tedy počkat nejen kvůli nižšímu riziku nepříznivého počasí, ale také kvůli občasné nutnosti využití stavební chemie, která ne vždy může být vhodná na použití v mrazech. V neposlední řadě je lepší rekonstrukcí střechy plánovat až po zimě také proto, že právě v nejchladnějších měsících dostává tato část stavby nejvíce zabrat, například kvůli nánosům sněhu. Jarní kontrolu celkového stavu tak lze spojit i s částečnou či úplnou rekonstrukcí.

Existují nicméně i případy, kdy je oprava střechy nutná již v zimě. Takovým příkladem mohou být například nehody, kdy kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám může dojít k poškození krytiny, ať už nánosem sněhu či například zřícením vyvráceného stromu. V takových případech je dobré opravy co nejvíce urychlit, ideálně jen na několik dnů. Celou věc může ohrožovat počasí, zejména pak četnější srážky, zaizolování stavby má v takovém případě nicméně přednost. Pokud už při opravách naprší či nasněží dovnitř, je dobré inkriminovaná místa důkladně vysušit a zabránit tak možnému vzniku plísní.

Zdroj a foto: Lomax & Co

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.