„Zvětšená prostata už mě v noci nebudí,“ říká pacient, který podstoupil léčbu horkou parou

Přibližně 40 % mužů po padesátce postihuje nezhoubné zbytnění prostaty, projevující se potížemi s močením. Současná medicína nabízí různé způsoby řešení nepříjemného problému. Mezi nejmodernější metody patří léčba za pomoci sterilní horké páry, kterou lze podstoupit i v České republice. Jaké jsou zkušenosti pacientů po takřka roce, kdy technologie REZŪM pomáhá českým mužům?

 „Obtíže nebyly zásadní, ale nějaké přece. V noci jsem chodil dvakrát nebo i vícekrát na WC, měl jsem často pocit nevyprázdněného močového měchýře a podobně,“ vzpomíná čtyřiašedesátiletý Radovan Haloun, který první nepříjemnosti, způsobené takzvanou benigní hyperplazii prostaty (BHP), zaznamenal zhruba před dvěma lety. Nedá se říct, že by se potíže najednou objevily. Postupně se příznaky zvětšené prostaty projevovaly,“ popisuje, jak problémy krok za krokem gradovaly. Za nejvíce obtěžující považoval noční močení, které mužům se zvětšenou prostatou narušuje spánek. Fakt, že musejí často i několikrát v noci navštívit toaletu, má často za následek nevyspání, únavu a celkový negativní dopad na zdraví a životní komfort.

Když léky nezabírají…
Pro některé muže je návštěva urologa strašákem, přesto by se jí neměli vyhýbat. Odborníci doporučují pravidelné každoroční prohlídky od 50. roku, v případě, že se v rodinné anamnéze vyskytla rakovina prostaty, se tato věková hranice snižuje na čtyřicítku. Také Radovan Haloun patří k zodpovědným mužům, kteří urologa vyhledávají z preventivních důvodů. „Urologa jsem navštívil ani ne tak kvůli potížím, ale domníval jsem se, že vzhledem k mému věku bych měl být pod pravidelnou urologickou kontrolou,“ vysvětluje. Právě díky tomu, že své zdraví nezanedbával, začal včas řešit i problémy s prostatou, které ruku v ruce s věkem plíživě přicházely. V první fázi od lékaře dostal medikamenty. „Byl mi předepsán lék ZOXON, který jsem užíval přibližně rok. Efekt léku ale nebyl příliš markantní,“ připouští. Ošetřující lékař mu proto doporučil novinku v oblasti léčby zbytnělé prostaty – podstoupit zákrok prostřednictvím technologie REZŪM.

Sterilní pára odstraní problém za pár minut
Technologie REZŪM je založená na léčbě za pomoci sterilní horké páry a doporučuje se pacientům starším 50 let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml. Sterilní pára z 0,5 ml vody se aplikuje v přibližně devítisekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty. Cílená dávka zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni. „Zákrok je ambulantní v lokální anestezii, trvá 10–15 minut. Plusem je, že pacient odchází po zákroku sám domů, potažmo s doprovodem. Neleží tedy v nemocnici. Přechodně má na týden cévku. Doporučuji vyvarovat se po zákroku na týden až dva těžké fyzické práci. Většina pacientů pocítí zlepšení postupně již za tři až čtyři týdny po zákroku. Pár dní po zákroku se vrací k běžným aktivitám,“ popisuje metodu MUDr. Josef Stolz, MBA, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum Praha, která provádí zákroky tímto unikátním přístrojem od ledna letošního roku. „Setkávám se s pozitivními reakcemi pacientů,“ uvádí Stolz po takřka roční praxi. Kladně metodu hodnotí i Radovan Haloun. „Zákroku jsem se neobával. Není nijak významně bolestivý, jistá bolest trvala jen přibližně několik minut. Vše probíhalo podle mého názoru naprosto bezproblémově, chování celého týmu bylo během zákroku i po něm zcela profesionální, a přitom velice lidské,“ popisuje svou osobní zkušenost.

Už žádné noční návštěvy toalety
Podle primáře Stolze přináší metoda řadu benefitů: pacient neužívá léky, vyhne se tedy vedlejším účinkům medikamentů, zachovává si erektilní funkce a končí obtíže s močením. Díky ambulantnímu zákroku se muž vyvaruje pobytu v nemocnici, kde může chytit nákazu, navíc se vyhne operačnímu zákroku v celkové anestezii, která má své mínusy. „U nás v UroKlinikum provádíme zákrok jen v lokální anestezii. Úspěšnost je přes 90 %. Osobně jsem se s nutností reoperace nesetkal. Metoda je na trhu čtyři roky, zatím se u žádného pacienta zákrok neopakoval. Metoda Rezūm je svými výsledky srovnatelná s mnohem invazivnějšími výkony, je tu ovšem rozhodně lepší poměr benefit a riziko,“ vyjmenovává specialista klady zákroku a dodává, že u všech pacientů, kteří jej podstoupili, se jejich stav zlepšil. Ti, kdo měli cévku, se jí zbavili, muži mají po zákroku silnější proud moči a zmenšila se i četnost mikce. Rekonvalescence trvala přibližně deset dní, přičemž sedm dní jsem měl permanentní katetr – to bylo nepříjemné omezení, ale nic hrozného. Bolest po zákroku nebo v průběhu rekonvalescence jsem nepociťoval absolutně žádnou. Příznivé účinky se projevily po dvou až třech týdnech, řekl bych, že razantně. Teď se cítím skvěle, potřeba nočního močení zcela zmizela, proud moči mám podstatně silnější a veškeré potíže, které jsem měl před zákrokem, odezněly,“ popisuje otevřeně Radovan Haloun svůj současný zdravotní stav. „O těchto zdravotních potížích nemám problém se bavit s přáteli. Mimo jiné moje zkušenost se jim může v životě hodit. Zákrok bych doporučil každému, kdo má podobné potíže,“ uzavírá.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.