Pomáhat druhým je normální, nejen na Vánoce. Češi si na pravidelné dárcovství nezvykli. Donio představuje Dobrozvyk

Z pravidelných průzkumů vychází, že Češi jsou nejštědřejší v období Vánoc. Svou dobročinnost dokáží ukázat i v období přírodních katastrof, naposledy například při požárech v Austrálii. Avšak pravidelné dárcovství se v tuzemsku nezakořenilo – až ¾  darů tvoří ty jednorázové, na pravidelnou dobročinnost pak zbývá pouze čtvrtina. Poslední report CAF (Charities Aid Foundation) za rok 2019 ukazuje, že jsme na tom v tomto ohledu velice špatně. Za poslední tři roky patří Česká republika mezi deset zemí, jež registrují největší propady v dobročinnosti.

Podobně jako u nás je na tom z pohledu dobročinnosti třeba Azerbajdžán, Mauritánie, Kambodža nebo Afghánistán. Naproti tomu v Myanmaru daruje 81 % populace, ve Velké Británii, Maltě, Thajsku a Nizozemsku přispívá na dobro 71 % lidí. Pro porovnávní v ČR je to pouze 22 %. Tento fakt chce Donio změnit, protože i minimální pravidelné příspěvky od velkého počtu lidí mají obrovskou sílu a dokáží změnit spoustu věcí.

“Donio vzniklo, aby pomáhání druhým bylo pro lidi co nejjednodušší. V tomto duchu chceme představit i náš nový vánoční projekt. Běžné totiž je, že člověk přispěje na dobrou věc jednou do roka, většinou právě na Vánoce. My bychom chtěli poukázat na to, že především pravidelná pomoc může něco změnit. Na celém světě momentálně rezonuje téma udržitelnosti a Donio svou vánoční kampaní odpovídá na otázku – proč by také dárcovství nemohlo být udržitelné? Pokud se opravdu chceme posouvat dál, směrem k lepšímu, znamená to také opustit zvyk jednorázového dárcovství, které uklidní svědomí, a najít cestu k životu, v němž dary na pravidelné bázi budou normální věc,” říká zakladatel Donio David Procházka.

Zažít ten pocit
Donio přichází s tzv. Dobrozvykem, produktem, kterým chce lidem ukázat, jaký je to pocit, když mohou přispívat na dobrou věc pravidelně. Poukázku Dobrozvyku je možné zakoupit online v libovolné hodnotě a poté darovat. Je vhodným dárkem pro přátele, rodinu, ale i kolegy či klienty. Obdarovaný se může každý měsíc libovolně rozhodnout, jaký projekt Dobrozvykem podpoří. Donio zaručuje, že 100 % částky půjde přímo obdarovaným. Tato Vánoční kampaň usiluje o zvýšení pravidelné dobročinné činnosti v České republice.

“Dle průzkumu ADRA ČR z roku 2018 je 40 % Čechů skeptických k neziskovkám, protože jsou přesvědčeni, že většina financí zůstává na kontě organizace. Tuto skepsi chceme zbořit, protože nejenom u nás putuje 100 % vybrané částky transparentně přesně tam, kam má. Nenecháváme si ani haléř a ještě často platíme náklady spojené s pořádáním takové sbírky,” vysvětluje Procházka.

5 důvodů pro pravidelné dárcovství 
Tyto důvody uvádí průzkum CAF, který proběhl mezi 700 pravidelnými dárci. Největší motivací je dobrý pocit z obdarování. Na druhém místě bylo zakořenění a upevňování morálních hodnot, pro mnoho lidí je pomoc ostatním privilegiem. Jako další je fakt, že dárcovství je v této době extrémně důležité. Poté následuje učení vlastních potomků štědrosti, která je tak důležitá. V neposlední řadě je příklad pro ostatní, vlastní dobročinností dokáží lidé přimět i své okolí k takové činnosti.

“Naprosto souhlasím s výsledky CAF. Pocit z dárcovství a pomoci ostatním je úžasný a nakažlivý. Nedá se popsat, to prostě musí zažít každý. To je naším cílem. Zkuste to, nebudete chtít přestat,” dodává Procházka.

Zdroj: Donio, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.