Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Jak připravit tělo na příchod potomka? 4 tipy na zvýšení ženské i mužské plodnosti

Až pětina českých párů má potíže s početím potomka. Příčinou může být nejen čím dál častější odkládání rodičovství do pozdějšího věku, ale velmi často má vliv i životní styl plný stresu a nezdravých návyků. Právě zdravou životosprávu přitom lidé snažící se o dítě obvykle podceňují, případně se její úpravě věnuje pouze žena. Při snaze o miminko ovšem hraje důležitou roli životospráva obou partnerů. Jakými kroky mohou ženy i muži šanci na vytouženého potomka zvýšit?

Jak připravit ženské tělo?
1) Už ani jednu cigaretu
Pokud žena kouří, je klíčovou součástí přípravy jejího těla na početí a těhotenství kompletní vysazení cigaret. Chemikálie obsažené v cigaretovém kouři totiž způsobují ztrátu funkčních oocytů a mohou až o několik let urychlit nástup menopauzy. Výzkumy rovněž prokázaly, že ženám-kuřačkám hrozí až třikrát vyšší riziko neplodnosti a zvyšuje se riziko potratu. Pokud žena-kuřačka přece jen otěhotní a dítě donosí, prokazatelně se jí narodí dítě s nižší porodní hmotností, s vyšším rizikem alergií a různých nemocí oproti dětem nekuřaček.

2) Zvyšte příjem prospěšných látek
Ženy by měly přistoupit také k úpravám svého jídelníčku. Vhodné je zařadit potraviny bohaté na izoflavony a fytoestrogeny, což jsou rostlinné látky podobné ženským pohlavním hormonům. Díky tomu je udržují v rovnováze a podporují pravidelný menstruační cyklus, čímž podporují i plodnost ženy. V běžné stravě se vyskytují jen v malém množství, a tak je dobré dodat je tělu kvalitními doplňky stravy, jako je například Sarapis Mensis. Dále je dobré dopřát organismu dostatek železa, což zajistí dostatečný počet červených krvinek, které jsou důležité pro usazení a vývoj plodu. Velký význam pak má kyselina listová. „Ta může spolu s komplexem vitamínů B, zejména B2, B6 a B12, pomoci zlepšit podmínky pro vyvíjející se zárodek a snížit riziko vzniku vrozené vady, především rozštěpu páteře a centrálního nervového systému, či samovolného potratu. Ženy by měly více konzumovat saláty, zeleninu a nahradit světlé pečivo celozrnným. Kyselinu listovou je vhodné doplňovat alespoň půl roku před plánovaným početím,“ vysvětluje renomovaný gynekolog Pavel Turčan.

3) Hlídejte si váhu, uberte kofein, alkohol, cukr a mléko
Omezit by ženy naopak měly kofein, alkohol a rafinovaný cukr. Všechny tyto látky negativně působí na průběh menstruačního cyklu. Zatímco alkohol se doporučuje vysadit zcela, u kofeinu obvykle stačí pouze snížit dávky na dva až tři šálky kávy týdně, a to minimálně 2 měsíce před plánovaným početím. „Organismus některých žen rovněž nedokáže dobře zpracovávat laktózu, která se při trávení mění na glukózu a galaktózu. Enzymatická výbava některých žen neumožňuje zpracování galaktózy a dochází k jejímu hromadění v těle, což může mít negativní vliv na funkci vaječníků. Tyto ženy by tak měly omezit také mléko a mléčné výrobky kromě másla, a to minimálně 6 až 9 měsíců předem,“ radí lékař. Zdravější složení jídelníčku navíc může ženě napomoci shodit nadbytečné kilogramy. Nadváha totiž narušuje hormonální rovnováhu a často vede k poruchám menstruačního cyklu.

4) Uberte na intenzitě cvičení
Základem zdravé životosprávy je samozřejmě i fyzická aktivita a některé druhy cvičení dokonce mohou ženské plodnosti prospět. Platí to ovšem i naopak: výzkumy prokázaly, že příliš intenzivní, náročné tréninky opět narušují menstruační cyklus, zejména ovulaci. U tvrdě sportujících či cvičících žen také stoupá hladina testosteronu a mizí tuková tkáň, což způsobuje hormonální nerovnováhu. Náruživé sportovkyně by tudíž při snaze o otěhotnění měly ve své fyzické aktivitě zvolnit a vybalancovat své hormony.

Jak připravit mužské tělo?
1) Žádné kouření
Opět podobně jako u dam je pro muže klíčové dát vale cigaretám a snížit příjem alkoholu. Kouřící muži mají dle výzkumů menší počet spermií v ejakulátu, přičemž vyšší podíl jejich spermií vykazuje abnormality. Zároveň jsou jejich spermie méně pohyblivé, což dále snižuje jejich šance oplodnit ženino vajíčko. Pokud se navíc kouření vzdají oba partneři, nehrozí, že bude žena vystavena cigaretovému kouři, který je pro její plodnost a těhotenství stejně rizikový, jako samotné kouření.

2) Pomůže selen či zinek
Stejně jako v případě dam, i v případě pánů by prvním krokem v cestě za potomkem měla být úprava jídelníčku. U mužů je jejím hlavním cílem pozitivně ovlivnit tvorbu a kvalitu spermií. V tomto ohledu se vyplatí zvýšit příjem selenu, zinku, vitamínu C, E a B a antioxidantů. Například nedostatečné množství zinku snižuje hladinu testosteronu a počet spermií, chybějící vitamín C zase zhoršuje jejich kvalitu. Pro komplexní podporu mužské plodnosti je možné využít speciální doplňky stravy, jako je například Fertilan. „Vždy je ale nutné pamatovat na to, že spermie dozrávají přes dva měsíce. Krátkodobé užívání doplňků stravy či pouze dočasná změna životosprávy proto nepřináší výraznější změny k lepšímu. V tomto případě je opravdu nutné vytrvat,“ radí lékař Pavel Turčan. Pro zlepšení kvality spermií je dobré také omezit kofein. Zlepšení spermatogeneze zároveň přispěje i redukce hmotnosti.

3) Posilte imunitní systém
Během snahy o početí by se muži rovněž měli dobře starat o svou imunitu. Zatímco u žen může lehčí nemoc paradoxně šanci na otěhotnění zvýšit – onemocnění značí oslabenou obranyschopnost, která tak hůře reaguje na „vetřelce“ v podobě spermií –, u mužů infekční onemocnění, a především pak vysoká horečka značně zhoršuje kvalitu a produkci spermií.

4) Pozor na teplo v klíně
Co se týče produkce spermií, pomůže k jejímu zlepšení ještě další věc: omezit saunování či koupele v teplé vodě. Tyto aktivity totiž mohou vést k přehřívání varlat, a tudíž dočasnému narušení spermatogeneze. Negativně může působit i nošení těsného prádla, nadměrně dlouhá a pravidelná jízda na kole, sedavý způsob života, mobilní telefon v kapse kalhot či pravidelná práce s notebookem na klíně.

Zdroj: Vegall Pharma, foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *