Očkování proti HPV chrání před rozvojem nádorů – až o 88 %. Potvrdily to výsledky nové švédské studie!

To, co lékaři dosud jen předvídali, nyní potvrdila rozsáhlá švédská studie: očkování proti lidským papillomavirům (HPV), které způsobují mimo jiné rakovinu děložního čípku, chrání nejen před infekcí a buněčnými změnami, které mohou toto onemocnění způsobit, ale i před jeho rozvojem. Studie tak ukazuje, že plošné očkování proti HPV může výrazně snížit výskyt tohoto druhu rakoviny, která na světě ročně zabije více než 250 tisíc žen. Důležité však je naočkovat se již v mladém věku – pokud se dívky nechají naočkovat před 17. rokem, snižuje se riziko rakoviny děložního čípku o 88 %.

Výsledky studie provedené na Karolinska Institutet, které zmínil Zdravotnický deník, ukázaly, že největší efekt očkování má, pokud se dívky nechají naočkovat před 17. rokem věku – riziko rakoviny děložního čípku se snižuje o 88 %. V případě, že se očkování uskuteční mezi 17. a 33. rokem, klesá pravděpodobnost vzniku této rakoviny o 53 %. Velký efekt u mladých dívek má očkování nejspíše proto, že je u nich menší pravděpodobnost, že se již s infekcí setkaly.

„Tato studie je zásadní v tom, že jako první ukazuje vliv očkování na přímý vznik rakoviny děložního čípku a nikoli pouze na vznik infekce a buněčných změn na hrdle, které mohou rakovinu způsobit,“ říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Plošné očkování má však podle studie význam ještě z dalšího důvodu: pokud je proočkována alespoň polovina populace, profitují ze situace i ženy, které očkovány nejsou. Pozitivní zkušenost s plošným očkováním má například Velká Británie. V roce 2008, kdy země spustila očkovací program, prokázalo sledování vznik infekce HPV u 15 % mladých žen ve věku od 16 do 18 let. Mezi lety 2014 až 2018 to bylo už pouze u 2 % dívek stejného věku. V roce 2018 pak infekce nebyla přítomna u žádné z nich.

HPV je nejčastěji přenosnou pohlavní infekcí. Většinou probíhá bezpříznakově, kromě rakoviny děložního čípku však může způsobit celou řadu chorob, jako jsou rakovina anu či genitální bradavice, a to jak u žen, tak u mužů. Právě očkování vzniku těchto komplikací z velké části zabraňuje. U chlapců i dívek je však důležité ho provést již v mladém věku, nejlépe ještě před zahájením sexuálního života.

V České republice nabízí pojišťovna proplacení očkování dívkám i chlapcům od 13. do dosažení 14. roku. Koronavirus však očkování zbrzdil. „Kvůli současné situaci bohužel zájem o toto očkování klesl. Lidé by ho ale ani teď neměli odkládat a měli by se nechat naočkovat co nejdříve,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.