Oborník radí: Jak vybrat dětem správné boty pro první krůčky?

Veronika Morstein Matulová z podologického centra PODOest. Radí, jaké boty vybrat hned v začátcích a při prvních krůčcích. 

Kdy a jak vybrat první botičky?
Botičky dáváme dítěti až ve chvíli, kdy více chodí než leze a to především pokud není možná chůze naboso. Pokud je dítě zdravé a jeho psychomotorický vývoj probíhá v pořádku, doporučuji boty, které jsou prostorné pro prsty, jejich palcová i malíková hrana tedy neutlačuje prsty. A boty jsou zároveň příčně i podélně ohebné což zajistí, aby nožka mohla pracovat, jak má.

A jak je to s bačkůrkami na doma?
Botičky na doma dáváme pouze v nejnutnějších případech, například pokud máme velmi studenou podlahu. Opět to musí být botky, které jsou prostorné v prstové části, jsou ohebné a lehké, určitě by měly být prodyšné, tedy z jemné kůže či textilu. Ať už má dítě doma botičky, nebo chodí pouze naboso, je důležité doma pro nohu připravit „zajímavé stimuly“. Můžete vyrobit koberec, na kterém budou nalepené provázky tak, aby to připomínalo kořeny stromů, můžete ale také zakoupit různé koberce, které tyto stimulující prvky již mají.

Jak nakupovat obuv pro malé děti?
Nákup obuvi pro dítě je dost náročná záležitost, rozhodně doporučuji návštěvu obchodu, kde se vám budou věnovat. Pokud je dítě zdravé, doporučuji kvalitní barefoot obuv, která podpoří přirozený vývoj nohy. V prodejnách barefoot obuvi s dětským sortimentem je většinou kvalifikovaný personál, který nohu dítěti přeměří a zhodnotí typ nohy a dle toho doporučí značku obuvi. Dítě, které má nějaké zdravotní problémy (špatné postavení nohy, kotníků či kolen) a nejste si jistí, zda může barefoot obuv nosit, či ji doplnit o individuální stélku, je nutné navštívit odborníka, který dítě důkladně vyšetří a doporučí další postup.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.