Online nákupy rostou i mezi seniory, Alza apeluje na výběr ověřených e-shopů i volbu platební metody

E-commerce se daří a na internet se přesouvají i senioři, kteří upřednostňovali kamenné prodejny. Data Alzy ukazují, že v meziročním srovnání se počet nových zákazníků letos zdvojnásobil a více než pětina z nich na e-shopu své nákupy zopakovala. Výrazná digitalizace se dotkla i plateb, některou z online metod byla letos uhrazena téměř polovina objednávek. Alza proto nabádá kupující, aby dbali na výběr ověřených e-shopů i na volbu způsobu platby.

Pandemie a nouzový stav mění nákupní zvyklosti. Do prostředí internetu se přesouvají i lidé starší 65 let. Ti dokonce při každé návštěvě e-shopu nakoupí spíše než jiné věkové kategorie. Alza proto varuje nezkušené online nakupující před neověřenými e-shopy, jež by mohly zneužít jejich údaje. Jedním ze způsobů, jak takového prodejce poznat, může být například i omezený výběr platebních metod.

„Z každého nového zákazníka máme radost, klademe proto maximální důraz na to, aby jejich zákaznickou zkušenost nic nepokazilo,“ vysvětluje Jiří Ponrt, finanční ředitel Alza.cz. „Jednou z výhod nákupu u nás je široká nabídka bezpečných platebních metod, z nichž si každý může vybrat tu, která mu nejlépe vyhovuje,“ dodává. Většina nakupujících na Alze dnes volí platbu kartou, přičemž více než 40 % s ní platí online a 23 % při osobním vyzvednutí zásilky.

Firma nabízí také několik způsobů, jak za zboží zaplatit až později, k dispozici je klasický splátkový prodej, kreditní Alza karta nebo Třetinka, vlastní finanční služba e-shopu. Zejména Alza karta a Třetinka umožňují lépe rozvrhnout výdaje v čase a sladit je se svými příjmy. Při využití kreditní karty poskytující až 55denní bezúročné období, může zákazník za zboží platit až v měsíci, kdy očekává nižší celkové výdaje nebo vyšší příjmy. Například když za ni nakoupí vánoční dárky začátkem prosince, reálně peníze vydá až v lednu.

Ještě větší volnost v plánování financí nabízí Třetinka. Při nákupu se platí pouze třetina ceny a její zbytek je třeba uhradit až do tří měsíců. Je přitom na nakupujícím, jak si platby sám rozvrhne. Službu využívají například zákazníci, kteří pracují na projektové bázi a své příjmy nemají rovnoměrně rozložené v čase, nebo živnostníci ovlivnění sezónními výkyvy nebo třeba koronavirovou krizí.

Častou volbou pro nečekané výdaje je nákup na splátky. Výhodou je jejich rozložení do delšího časového období, například až na 48 měsíců. Díky tomu jednotlivá nižší splátka méně zatěžuje rodinný rozpočet. V případě potřeby je možné vše vyřídit i online, bez nutnosti jít osobně na pobočku a objednané zboží pak už jen rychle vyzvednout nebo nechat doručit na adresu.
Desatero bezpečného nákupu na internetu
1. Volte ověřený e-shop s tradicí. Poradit mohou recenze jeho zákazníků i zkušenosti známých.
2. Přednost dávejte bezpečným internetovým stránkám. Poznáte je tak, že jejich adresy začínají https a je před nimi symbol zavřeného zámečku.
3. Při registraci vždy volte jedinečné přihlašovací údaje, zejména heslo, které nepoužíváte nikde jinde. Pomůže s tím například bezpečné ukládání hesel v některé k tomu určené službě nebo ve spolehlivém prohlížeči.
4. Kde je to možné volte dvoufázové ověření při přihlášení, například pomocí zaslání dodatečného kódu SMS.
5. Omezte na své kartě finanční limit pro platby na internetu. Vždy je možné ho jednorázově zvýšit, pokud vám pro nějaký nákup nebude stačit.
6. Pro internetové nákupy si lze pořídit speciální kartu, kterou nepoužíváte pro nic jiného, nebo můžete používat kartu kreditní. V případě zneužití nepřijdete o vlastní peníze a získáte více času pro reklamaci transakce.
7. Finanční služby jako nákup na splátky sjednávejte pouze s důvěryhodnými partnery a společnostmi.
8. Využívejte dostupné finanční nástroje pro sladění výdajů a příjmů.
9. Mějte se na pozoru před falešnými zprávami a e-maily, kontrolujte linky, na které klikáte.
10. Nikdy nezadávejte své osobní ani platební údaje na neprověřené stránky.

Zdroj: Alza.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.